Yıldız Holding Türkiye’yi üretim ve ihracat üssü haline getirdi: İhracat sayısı 300 milyon dolara yaklaştı

celikci

New member
Yıldız Holding, Ülker Bisküvi’yle Ülker markalı mamüllerin yanı sıra Godiva, McVitie’s, Flipz üzere küresel atıştırmalık markalarını Türkiye’de üretip dünyanın dört bir yanında tüketicilerle buluşturuyor.

Holding açıklamasına nazaran, salgının güçlü kurallarına karşın 2021’de Ülker Bisküvi çatısı altında atıştırmalık alanında 291 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Bu sayının, yaklaşık 100 milyon dolarlık kısmı yalnızca Godiva, McVitie’s ve Flipz üzere küresel markaların ihracatından geldi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yıldız Holding İdare Şurası Lideri Ali Ülker, Türkiye’nin üretim ve ihracat merkezi pozisyonunu her geçen gün daha da sağlamlaştırdığıni belirterek, “İşlerimizin merkezi olan ülkemizde bilhassa Ülker Bisküvi’yle besin bölümüne liderlik ediyoruz. Atıştırmalık alanında fabrikalarımızdaki yeni teknoloji yatırımlarımızla Türkiye’yi küresel markalarımızın üretim üssü haline getirdik. Eserlerimizi dünyanın dört bir yanında ‘Made in Türkiye’ etiketiyle tüketicilerle buluşturmanın memnunluğunu yaşıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Atıştırmalık işinde ortalarında Amerika, İngiltere, Çin, Kenya, Avustralya, Madagaskar, Hollanda, Gana’nın da bulunduğu 100’ün üzerinde ülkeye ihracat yapıldığını aktaran Ülker, şunları kaydetti:

“Örneğin, tüketicilerin kısa müddette beğenisini kazanan McVitie’s Jaffa Jonut kek Türkiye’deki Ar-Ge merkezimizde geliştirildi. Karaman’daki fabrikamızda üretip İngiltere’ye gönderiyoruz. Silivri fabrikamızda Godiva markası altında Domes, çikolata kaplamalı bar, tablet çikolatalar, market serisi üzere geniş bir portföyde üretim yapılıyor. Burada ürettiğimiz eserleri başta ABD, Japonya, Bileşik Arap Emirlikleri olmak üzere 27 ülkeye ihraç ediyoruz. Türkiye’de ürettiğimiz Godiva’lar dünya marketlerinde yerini alıyor. Gebze, Topkapı, Silivri, Karaman ve Ankara’daki fabrikalarımızda üretilen küresel markalı eserlerimiz, dünyanın dört bir yanında bayrağımızı dalgalandırıyor. Öbür yandan fabrikalarımızın verimliliği, üretim kabiliyetleri epey gelişmiş olduğu için bize küresel manada değerli bir rekabet avantajı da sağlıyor. Tüm gayretimiz yatırımlarımızla, üretimimizle, istihdamımızla, ihracatımızla ülkemize katkı sağlamaya devam edip, en yeterli biçimde ülkemizi temsil etmek.”