Windows 10 bir birincisi yaşarken; Windows 11 emin adımlarla büyüyor

semaver

New member
Statcounter, işletim sistemleri ile ilgili son dataları gösteren Kasım 2022 raporunu yayınladı. Bilgilere göre Kasım 2022’de Windows 10 kullanım oranı birinci sefer %70’in altına düştü. Microsoft’un işletim sistemi liderliğine devam ediyor olsa da, halefi Windows 11 daha tanınan hale geldikçe pazar hissesi yavaş bir biçimde azalıyor. Statcounter, Windows 10’un şu anda bundan evvelki aya göre -1,49 puanla %69,77’de olduğunu söylüyor.

Windows 11 rastgele bir büyüme suratı rekoru kırmıyor, fakat bir daha de sabit bir süratte büyüyerek giderek daha fazla kullanıcı kazanıyor. Kasım 2022 raporu, Windows 11’in şu anda Ekim 2022’ye kıyasla +0,67 değişiklikle %16,12 hisseye sahip olduğunu gösteriyor.

Windows 7, Windows 11’e yakın sayılabilecek bir pazar hissesiyle, yaklaşık %10,24 (+0,62) ile, en tanınan üçüncü işletim sistemi olmaya devam ediyor. Microsoft, Windows 7 için Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri programını gelecek yılın başlarında sonlandırmayı planlıyor, bu niçinle işletim sisteminin pazar hissesinin biraz daha süratli düşmeye başlayacağı kestirim edilebilir. Fakat Windows XP’de olduğu üzere, muhtemelen birfazlaca müşteri Windows 7’yi kullanmaya devam edecektir ve bu niçinle birtakım geliştiriciler yazılım takviyesini genişletmeyi düşünüyor.

Windows 8.1 ve 8’e baktığımızda ise, bu iki işletim sisteminin sırasıyla %2,54 ve %0,79 (+0,09 ve +0,1) oranlarına sahip olduğunu görüyoruz. Windows XP ise tüm yaşına karşın %0,4’lük pazar hissesiyle büsbütün ölmeye karşı direniyor.

En tanınan işletim sistemi Windows değil!

Bir da şaşırtan bir bilgiyi paylaşalım: Şayet taşınabilir ve PC işletim sistemlerini bir arada ele alırsak, Windows’un 1,5 milyardan fazla faal aygıta sahip bulunmasına karşın, en tanınan işletim sistemi olmadığını görüyoruz. Bu unvana %43,37 (-1,13) pazar hissesiyle Android sahipken, Windows %29,24 (-0,93) ile ikinci ve iOS %17,25 (-0,32) ile üçüncü sırada yer alıyor.