Tam gün bakıma ilişkin yasal hak hızla geliyor

Captain123

New member
Değerli Sayın Başkanım, Değerli Meslektaşlarım!

Bay Reichardt, savunulamaz ifadelerinize yanıt vermek zorunda bile değilim. Ancak bir şey açık: Krizden çıkış yolu aşıdır!

Çocuklara sunulan teklif, eğitimin ülkemizde gerçekleşmesi için bir fırsattır. Bu, toplumumuzdaki en zayıf insanların aslında bir şansa sahip olduğu anlamına geliyor.

Bugün öncelikle sürenin uzatılmasından bahsediyoruz; ama bundan çok daha fazlası var. Bugün eğitim yollarının temellerinin erken çocukluk döneminde atıldığını biliyoruz.

Bugün yasal olarak tam gün bakım hakkının hızla hayata geçtiğinden bahsediyoruz. Bu aynı zamanda bir eğitim fırsatıdır. Bu hepimiz için önemli. Bu yüzden bugün buna karar vermemiz iyi oldu.

Son teslim tarihinin uzatılması kesinlikle mantıklı; bu konuda hemfikiriz. Bugün bir esnafa rezervasyon yaptırmak istiyorsanız piyasada neler olduğunu biliyorsunuz. Süreyi uzatmamız iyi oldu.

Sevgili Ayı Hanım, sizinle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum; İyi olacağına eminim. Ama bilge bir Hessian şöyle dedi: Kendi başınıza düşünmelisiniz. – Size söz verebilirim: Biz hükümet olarak bunu yapabiliriz.

Bu yüzden bizim tasarımız sizin sunduğunuz tekliften daha iyi.

Bunu karmaşık olmayan bir şekilde mümkün kılmamız, işbirliği zorunluluğu dediğimiz şeyin bir parçasıdır. Bu konuyu önemsemek zorundayız. Evet, teşvik paketinden gelen fonlardı; ancak ülkelerin daha fazla zamana ihtiyacı var. Bu eski siyasal iletişim kalıplarıyla ilgili değil. Hızla kanunu değiştirip bir yıl daha süre veriyoruz. Devletlerin fonlara erişimi daha kolay. Bonus fonları temel pota akmalıdır. Her ülkenin payı Königstein anahtarından türetilmiştir.

İhtiyacımız olan şey bu: federal, eyalet ve yerel yönetimler arasında el ele, sorunsuz, hedef odaklı ve her zaman ülkemiz vatandaşlarına gerçekten neyin fayda sağlayacağını gözeten işbirliği.

Ülkemizde eğitimin ilerlemesini istiyorsak buna daha fazla ihtiyacımız var. Çünkü biz de şu konuda hemfikiriz: Ülkemizde eğitim, sanayici ve kültürel milletimiz için istediğimiz düzeyde değil. Beş gençten biri iyi okuyamıyor. İlkokulda zaten sorunlar var. Oradaki çocuklar gerçekten okuma ve yazmanın temel becerilerini öğreniyorlar mı? Hayır, bilim bize pek çok insanın bunu yeterince öğrenmediğini söylüyor. Bayanlar ve baylar, buna daha fazla kararlılıkla, daha geniş bir kararlılıkla ve her şeyden önce çok daha fazla cesaretle ulaşmalıyız.

Amaç, nerede yaşadıklarına, geçmişlerine ve ebeveynlerin destekleyip desteklemediğine bakılmaksızın herkes için dünyanın en iyi eğitimini sağlamaktır. Federal hükümet hazır. Devlet sorumluluğunun yerine geçecek merkezi bir eğitim politikası istemiyoruz. Bayanlar ve baylar, federal hükümet üst düzey eğitim konusunda üst düzey bir taahhütte bulunuyor.

Buna okullara daha fazla özgürlük verilmesi de dahildir. Çok daha fazlasına kendileri karar veren okullar istiyoruz. Öğrencilerinin neye ihtiyacı olduğunu biliyorlar. Bu daha fazla kaliteye giden yoldur.

Yasal tam gün bakım hakkı geliyor. O halde teklifin doğru olması gerekir. Bu sadece nicelikle ilgili değil, aynı zamanda nitelikle de ilgilidir. Daha iyi okumayı, MINT'i, sporu ve sosyal öğrenmeyi öğrenmek için tüm gün bakım fırsatını ancak bu şekilde kullanabiliriz. Eğitim cumhuriyetine giden yol budur.

Bu, yeni federal hükümetin eğitimde daha fazla kalite sağlamaya yönelik yaklaşımıdır. Bu konuda ülkelerle mümkün olan en kısa sürede konuşmak istiyorum. Eğitime daha fazla zaman ve para yatırmak, iyi yatırım yapmak anlamına gelir. Yanımızda götürdüğümüz her çocuk bir kazançtır bayanlar ve baylar.

Bu yüzden şu açık: Eğer federal hükümet ekstra para verirse, o zaman vatandaşların da ekstra kalite alması gerekir. Bunu mümkün kılmalıyız. Biz hükümet olarak bunu savunuyoruz, ben de bakan olarak bunu savunuyorum.

Teşekkür ederim.