Stark-Watzinger, Ulusal Eğitim Raporu hakkında: “Sosyal geçmiş ve eğitim başarısı çok yakından ilişkilidir.”

Captain123

New member
Değerli Sayın Başkanım, Değerli Meslektaşlarım!

Şu anda okullarımızda yaşananlar ya da şu anda yaşanmayanlar ülkemizdeki insanları etkiliyor. Bugün okul yönetiminden yeni rakamlar aldık ve endişelerinin ne olduğunu görebiliyoruz. Ve bu bir kez daha gösteriyor ki, kısa süreli kozmetiklerle çocuklarımızın hakkını vermiyoruz. Temelde bir şeylerin değişmesi gerekiyor.

Bu yüzden Christian Lindner'in açıklamasından memnunum: Yılda ek 1 milyar eğitim. Bu bir büyüklük sırasıdır ve bir fark yaratır. Özellikle şimdi, tüm harcamaların incelendiği ve herkesin tasarruf etmek zorunda kalabileceği zor bir bütçe durumunda, kalıcı olarak ilave bir milyar avro, koalisyondaki önceliğimizi gösteriyor. Çünkü tek bir mesaj var: Eğitim her şeydir ve eğitim olmadan her şey hiçbir şeydir hanımlar beyler.

Anayasamıza göre eyaletlerin yetkileri olmasına rağmen, federal hükümet olarak biz sorumluluğu üstleniyoruz. Çünkü şunu biliyoruz: Bir toplumun ne kadar medeni ve adil olduğu çocuklarına davranış tarzından anlaşılır. Koalisyon ve Federal Maliye Bakanı olarak aynı fikirdeyiz: Ülkemizdeki eğitim krizi bizi rahat bırakamaz. Eğitim milyarlarını, her zamankinden daha önemli bir yatırım olan bir başlangıç fırsatı milyarına dönüştürmek istiyorum.

Biliyoruz: Pek çok çocuk ilkokulu okumayı ve matematiği düzgün bir şekilde yapamadan bırakıyor. Ulusal Eğitim Raporu, toplumsal geçmiş ile eğitim başarısının çok yakından bağlantılı olduğunu ve eşitsizliği azaltmanın hala zor olduğunu bir kez daha açıkça ortaya koyuyor. Eğitim düzeyi düşük ebeveynlerin çocukları, bekar ebeveynlerin çocukları, evde Almanca dışında bir dil konuşan çocuklar – kreş çocuklarından beşte biri – hepsi okulda daha zor zamanlar geçiriyor ve diğerlerinden daha fazlasını yapmak zorunda kalıyor ve biz de bunu toplum olarak görmek lazım. Ülkemizdeki tüm çocuklarla ilgili; Ancak eğitim politikasında bizim için misyon açıktır: Evde en az yardıma sahip olan çocukların ülkemizde en çok desteğe ihtiyacı vardır.

Milli Eğitim Raporu şunu da gösteriyor: Fark yaratabiliriz. Ve çocuklarla ne kadar erken başlarsak o kadar iyi. İlkokulda düşük performansla başlayan herkes yine de yetişebilir. Okula başladıklarında matematikte eksiklikleri olan, kelime hazinelerinde eksiklikler olan çocukların üçte biri, ilkokulun sonunda her iki alanda da büyük atılımlar yapıyor. Ve ancak o zaman ilerleme vaadi yerine getirilecektir. Ülkemizde çok güzel örnekler var. Pandemi sürecinde her şeyden önce Uğur Şahin'in hayat hikayesiydi. Federal Meclis'te yeni gelenlerimiz var ve hükümette de varlar. Geçenlerde bir öğretmen gazetede şunları yazmıştı: 15 yaşındayken öğretmen olma arzusunu dile getirdiği için ona gülülmüştü. Notları çok kötüydü. Kapüşonlusunun daha derinlerine saklandı ve ona inanan tek kişi gelip kapüşonunu çekip onu hayata döndürüp şunu söyleyene kadar kendini kilitledi: Yapabilirsin. – Ve bu onun üvey babasıydı. Tesadüf ama böyle bir şey tesadüf olmamalı. Bir çocuğun doğru komşuyla tanışması ya da üvey babanın gidişatı değiştirmesi nedeniyle orada burada bir terfi değil, herkes için ilerleme fırsatıdır. Bu, ilerleme vaadinin yenilenmesi anlamına gelir. Eğitim başarısını belirleyen, evdeki kitap raflarının uzunluğu değil, yetenek ve performanstır. Ülkemizdeki temel budur.

Hedeflenen eğitim politikası bizim için sulama kabından uzaklaşıp, bilimsel destekle hedefe yönelik yaklaşımlara yönelmek anlamına geliyor. Her yıl StartChances programına ek milyarlarca eğitim harcaması yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Ancak ülkelerin mali açıdan eşit katkı sağlamasını bekliyoruz. Programın tam tasarımı üzerinde çalışıyoruz; Ancak kesin olan bir şey var: Zorlukların en büyük olduğu yere yatırım yapacağız: sosyal açıdan dezavantajlı kişilerin yüksek oranda olduğu yaklaşık 4.000 okula. StartChances okullarının bir model olarak hizmet etmesi ve modern eğitim için gerçek bir ivme sağlaması amaçlanmaktadır. Eşit olmayan eğitim fırsatları en büyük adaletsizliktir, en büyük zorluktur; Ancak burası aynı zamanda toplumumuz için en büyük potansiyelin ve büyük bir fırsatın yattığı yerdir.

Ve ilerleme vaadi Mart ayındaki eğitim zirvemizin de konusu olacak. Herkes bir araya gelecek: federal, eyalet, yerel, akademik ve sivil toplum. Ve biz koalisyon olarak aynı fikirdeyiz: Federal ve eyalet hükümetleri arasında acilen bir işbirliği zorunluluğuna ihtiyacımız var. Amaç, verimli bir ülke için, verimli bir eğitim için yeni bir eğitim işbirliği kültürüdür. Çünkü bir şey açık: En iyi eğitim bizim için en iyi gelecek.
Çok teşekkür ederim.