Stark-Watzinger: “Tek seferlik ödeme, artan maliyetleri hafifletmeli”

Captain123

New member
Tasarının Federal Meclis'te ilk kez okunmasına ilişkin konuşmanın tamamını buradan okuyabilirsiniz:

“Sayın Cumhurbaşkanım! Değerli meslektaşlarım! Her zaman söylenir: Gençlik güzeldir, kaygısızdır. Ama bu günlerde? Gençler korona salgını sırasında pek çok şeyden mahrum kaldı, şimdi de sonuçlarıyla birlikte savaş. Hayır, eskiden öyleydi Her şey daha iyi değil ama gençliği bu dönemde yaşayanların işi o kadar da kolay değil. Krizleri aşarken her zaman genç nesli düşünmemiz ve onları yalnız bırakmamamız daha da önemli. bu yasa tasarısı ne işe yarıyor?

Öğrenciler ve teknik okul öğrencileri için enerji fiyatı sabit oranı mevcut: 200 avro artan maliyetleri hafifletiyor, 200 avro hayatı biraz daha kolaylaştırıyor, 200 avro biraz daha fazla özgürlük getiriyor. Teknik okul öğrencileri eğitimlerine odaklanmalı, ısınma masraflarından çok, öğrenciler elektrik faturasından çok ev işlerine odaklanmalı. Federal Eğitim Bakanı olarak hedefim budur.

Tasarı özellikle ne öngörüyor? Almanya'daki bir üniversiteye kayıtlı olan herkes bu haktan yararlanabilir. Son tarih 1 Aralık 2022'dir. Bu durum, Almanya'da yaşayan diğer ülkelerden gelen öğrenciler için de geçerlidir. Mesleki yeterlilikle en az iki yıllık bir kursu tamamlayan meslek okulu öğrencileri de dahil olmak üzere teknik okul öğrencileri de bu haktan yararlanabilmektedir. Toplamda, tüm federal eyaletlerde, çok sayıda üniversitede ve eğitim merkezinde neredeyse 3,5 milyon genç var. Başvuru yapıp parayı alabilirsiniz. Bu daha önce bu ölçekte hiç olmamıştı.

Boyutunu netleştirmek gerekirse, KfW öğrenci kredileri ve ödeme yöntemleriyle sıklıkla karşılaştırıldığı için: O dönemde 181.000 başvuru vardı, kısa sürede 3,5 milyon başvurudan bahsediyoruz. İşte bu yüzden elimizde bir plan yok. Evet elbette istersiniz: bir düğmeye basın ve para hesaplara gelsin. Çünkü muhalefetten ne geldiğini biliyorum. Devlet bankasından çıkıp ipotek bıraktılar. Bugün hala Bakan Altmaier'in söz verdiği Avrupa'nın dijital, en vatandaş dostu yönetimini arıyorum. Hiçbiri! Bayanlar ve baylar, konu dijitalleşmeye geldiğinde yapacak çok şeyimiz var.

Pek çok üniversitemiz, pek çok teknik okulumuz var ama ülke çapında gerekli verileri içeren bir rehber yok. Paraya başvurabileceğiniz çevrimiçi bir platform olacak.

Bunun için büyük bir baskıyla çalışıyoruz. Ülkeler katılıyor; çünkü onlar olmadan işe yaramaz. Ve herkesin tek bir amacı var: Bunu mümkün kılmak. Saksonya-Anhalt özel sorumluluk almaya ve uzmanlığını BAföG Digital'e katmaya hazır. En geç 2023 yılı başında platformun devreye gireceğine inanıyorum.

Hedefimiz: Kışın sonunda. Sonra ısınma faturaları geliyor. 200 euronun hesaplarda olması gerekiyor.

Bayanlar ve baylar, BAföG alıcıları, BAföG reformumuz ve iki ısınma sübvansiyonu aracılığıyla ek para alacaklar. Okulların sıcak kalmasını, üniversitelerin elektrik faturalarını ödeyebilmelerini sağladık – çünkü gençler bizim için önemli, çünkü onların yeniden biraz daha kaygısız yaşayabilmelerini, öğrenebilmelerini ve başarabilmelerini istiyoruz. yeteneklerini geliştirmek. Bu arada bundan hepimiz faydalanıyoruz. Sizin çıkarlarınız bizim çıkarlarımızdır. Bunu unutmayacağız.”