Stark-Watzinger: “Sosyal yeniliklerin bu şekilde küçümsenmesine son verilmeli”

Captain123

New member
Değerli Sayın Başkanım, Değerli Meslektaşlarım!

Konuşmadan AfD'nin sosyal girişimlerle ve sosyal yenilikçilerle hiç konuşmadığını fark ettiniz. Toplumumuzun çözüm bulma gücüne olan güvenin hem bireylerde hem de sivil toplumda olduğunu, yani özel meselelerin devletin önünde olduğunu henüz anlamadınız. Diğer partilerin bunun için mücadele etmesi güzel. Yaz aylarında genç bir girişimciyle tanıştım. Harika bir fikri hayata geçirdi: İstemeden çocuksuz kalan çiftler için. Daha bireysel terapi ve daha fazla başarı için yapay zekayı kullanıyor. Bu nedenle çiftler, yani ebeveynler sadece bebek buradayken ödeme yapıyor.

Bunu sana neden söylüyorum? Çünkü bu, sosyal inovasyonun teknolojik inovasyonla nasıl el ele gittiğinin harika bir örneği; hem çiftler için hem de bizim gibi giderek yaşlanan bir toplum için büyük katma değer sağlıyor. Kurucu şanslıydı. Desteğe ihtiyacı vardı, aradı ve buldu. Ama günün sırası bu değil. Mali engellerin çok yüksek olması, finansman çağrılarının sosyal yenilikleri yeterince dikkate almaması ve çerçevenin uymaması nedeniyle kaç tane harika fikir bir kenara atılıyor? Bu artık değişecek.

İlk kez sosyal inovasyonlara ve ortak faydaya yönelik şirketlere yönelik ulusal bir stratejimiz var. İlk defa, özellikle yenilikçi şirketlerin mevcut sosyal zorluklara yanıt bulma gücünü destekliyoruz; Çünkü onlar modern, sürdürülebilir bir ülkenin parçası, bayanlar ve baylar.

Biz ne yaptık? Daha önce olmayan bir yerde erişim sağlıyoruz. Sosyal inovasyonlara yönelik finansman programlarımızı açıyoruz. Stratejide örnek olarak gösterilen Haberler finansman projelerinin toplamı tek başına bir milyar avroyu buluyor. Ülke çapındaki sosyal inovasyon platformu iki haftadan kısa bir süre içinde başlayacak. Üniversitelerde ve start-up merkezlerinde “İnovasyon Topluluğu” yarışmamız da başladı. Etki Yarışmamız Kasım ayında eklenecek: Öğrencilerden, aynı zamanda doktora öğrencilerinden ve doktora sonrası çalışmalardan gelen yeni fikirler için 12 milyon Euro. Genel olarak daha fazla start-up istiyoruz, özellikle de daha fazla sosyal start-up. Sosyal inovasyonları her yerde düşünüyoruz: DATI dahil gelecekteki araştırma ve inovasyon stratejimizde. Bu zaten DATIpilot ile çalışıyor.

Sosyal inovasyonlara hak ettikleri statü veriliyor: inovasyon politikamızda ve tartışmalarımızda. Bunlar yan mesele değil. Sosyal yeniliklerin bu şekilde küçümsenmesine son verilmelidir. Teknolojik yenilikler kadar bunlara da ihtiyacımız var. Önemli olan teknolojik ilerleme ile toplumsal ilerlemenin birlikte ele alınmasıdır. Bu yüzden sonunda SIGU stratejisine sahip olmamız iyi bir şey. Bakanlığımızdaki sosyal yeniliklerden sorumlu temsilcimiz Zarah Bruhn'a teşekkür etmek istiyorum. Bunu zaten kendisi yaptı; neden bahsettiğini biliyor. Bunun üzerine inşa edebiliriz.

Ayrıca evdekiler de dahil, bizi takip eden herkese teşekkür etmek istiyorum. SIGU stratejisi bir hız belirleyicidir, ilerlemeyi sağlayandır bayanlar ve baylar.

Çok teşekkür ederim.