Stark-Watzinger: “Her şey eğitime ve araştırmaya bağlı”

Captain123

New member
Değerli Sayın Başkanım, Değerli Meslektaşlarım!

Her şey eğitime ve araştırmaya bağlı: Ülkemizin refahı. Geleceğimiz. Birçoğunuz bunu iki hafta önceki bütçe tartışmalarında açıkça ifade ettiniz ve haklı olarak da öyle.

Bireysel konulara geçmeden ve bireysel alanlara bakmadan önce bir şey söylemek istiyorum. Araştırma kurumlarına, aynı zamanda okullara, eğitim kurumlarımıza, üniversitelere baktığımda ve ardından ülkemizin geleceğini gerçekten şekillendiren motive insanları gördüğümde her zaman şaşırıyorum ve bunu inanılmaz derecede zenginleştirici buluyorum. Onlara büyük saygım var. Size ortak olmak istiyoruz.

Bu bütçe tartışmasını zor bir dönemde yapıyoruz. Bütçe durumu da bize yol gösteriyor. Bütçemizi sağlıklı bir şekilde ayarlamamız gerekiyor. Ülkemizin geleceği de buna bağlı. Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı bütçesinin neredeyse iki katı olan yüksek faiz giderlerini düşünün. Eğitim ve araştırmada harcanan her avronun geleceği şekillendirmesi için kendimizi daha da fazla sorgulamamız gerekiyor.
Start Chances programı tam da bu amaca hizmet ediyor. Bu şekilde özellikle ihtiyacın en fazla olduğu yerde yardımcı oluyoruz. Çünkü ülkemizde eğitim başarısı hâlâ büyük ölçüde sosyal altyapıya bağlı. BAföG fonları da tam olarak bu amaca hizmet ediyor. BAföG'den yararlananların sayısının yeniden arttığını görüyoruz. Bu iyi ve aynı zamanda faydaları da devam ediyor. Çünkü gençlerin onlara ihtiyacı var.
Ancak bütçenin dışarı akmayan ve başka yerlerde ihtiyaç duyulan fonlarla sonuçlanmaması için de tahminlere uygun bütçelenmesi gerekiyor. Eğitim ve araştırmaya harcanan her euro iyi bir yatırımdır. Ancak vergi parası her zaman hedefe yönelik kullanılmalıdır.

Toplumumuz ve refahımız gücümüzü ve bilgimizi geliştirmemize bağlıdır. Bunu, federal hükümetteki tüm departmanların karşı karşıya olduğu büyük zorluklar için, silolar halinde değil, misyonlar çerçevesinde düşünen gelecek stratejisinde yapıyoruz. Sadece strateji yazmak istemiyoruz, aynı zamanda gerçekten harekete geçip transferi yaratmak da istiyoruz. Bu yüzden yapay zeka eylem planını geliştirdik. “Yapay zekanın desteklediği” bir dünyada, Almanya ve Avrupa zirveye ulaşmalı, tepki vermemeli, harekete geçmeli.

Yapay zeka için geçerli olan, enerji teknolojileri, biyoteknolojiler gibi gelecekteki tüm teknolojiler için geçerlidir. Yeniliklerle ve sizin için en iyi koşullarla ancak zirvede olursak rekabetçi olabiliriz.
Bugün Büyüme Fırsatları Yasası'ndan bahsetmek istiyorum. Bununla birlikte, araştırmaya yönelik vergi desteğini büyük ölçüde artırıyor ve araştırma yatırımları için son derece cazip teşvikler yaratıyoruz. Çünkü araştırma, yenilik ve geliştirmenin üçte ikisi iş dünyasından geliyor.

Daha fazla rekabet gücü aynı zamanda rekabetin de hesaba katılması anlamına gelir. Örneğin sadece ortak değil, aynı zamanda rakip ve giderek rakip haline gelen Çin ile ilişkilerde jeopolitiği hesaba katın.

Etkilemek. Yasadışı bilgi sızıntısı. Araştırma sonuçlarının kötüye kullanılması. Zorlukların isimlerini veriyoruz ve sonuçlar çıkarıyoruz: daha fazla özgüven, daha fazla teknolojik egemenlik, araştırmamız için daha fazla koruma. En değerli konumsal avantajımızı bu şekilde koruyoruz: özgürlüğümüzü bayanlar ve baylar.

Değerli meslektaşlarım, zorluklarla mücadele ediyoruz. Birçok yoldan. Ama her durumda kararlı. Ve neyin önemli olduğunu göz önünde bulundurarak: geleceğimiz için.

Sorularınızı sabırsızlıkla bekliyorum.