Stark-Watzinger: “Gelecekteki fırsatlarımızı bugün koruyoruz”

Captain123

New member
“Sayın Başkan Hanım! Değerli meslektaşlarım!

Bugün odalarda sıcaklık birkaç santigrat derecenin üzerinde. Bugün bu sadece paradan daha fazlası ile ilgili. Gelecekteki fırsatlarımızı bugün koruyoruz. Bunun için birlikte ve başarılı bir şekilde mücadele ettik. Çünkü yardımın içinde araştırma ve bilim de yer alıyor, böylece enerji krizini iyi atlatıyorlar. Helmholtz Enstitülerindeki parçacık hızlandırıcıları ele alalım. Işınlama süreleri aylar öncesinden tamamen rezerve edilmiştir. Elektrik olmazsa operasyon da olmaz, araştırma da olmaz. En kötü durumda yüzlerce yeterlilik görevi ve binlerce içgörü bir kenara atılır. Veya bir biyobanka kullanalım. Egzoz havası ve filtre sistemleri patojenler nedeniyle artık çalıştırılamazsa, yıllar süren çalışmalar boşa gitmiş olacaktır. Bayanlar ve baylar, yarının bilim ve araştırma temellerine sahip olabilmemiz için bugün kendimizi bilime ve araştırmaya adadık.

Üç şekilde yardım sağlıyoruz: Büyüklüğü ne olursa olsun tüm bilimsel kurumlar Aralık ayında acil yardım alıyor. Gaz ve elektrik fiyat freni aynı zamanda kreşler, okullar, üniversiteler ve büyük araştırma kurumları için de geçerlidir. Ve bir sıkıntı fonu, parçacık hızlandırıcılardan yüksek performanslı bilgisayarlara kadar çok fazla elektriğe ihtiyaç duyan büyük sistemlerde kriz boyunca enerji yoğun araştırmalar alıyor. Bu, zorluk fonu sayesinde üniversite dışı araştırmaların kapsandığı anlamına gelir. Bu şekilde bilim sistemimizin rekabetçiliğini ve her şeyden önce krizlere cevap verme yeteneğimizi koruyoruz. Enerji sorunumuz var diye iklim değişikliğine ara vermiyoruz. Rakiplerimiz sırf gaz ve petrol tedarikimizi yeniden düzenlememiz gerektiği için durmuyorlar. Eğer iyi yaşamaya devam etmek istiyorsak, bayanlar ve baylar, kriz zamanlarında bile bilim ve araştırma çalışmaya devam edebilmelidir.

Eğitim ve araştırma kurumlarına 2 milyar avroya kadar destek veriyoruz. Federal hükümet bu nedenle zor zamanlarda büyük bir katkı sağlıyor. Ancak eyaletlerin mali açıdan federal hükümete göre daha iyi durumda olduğu da bir gerçektir. Bu nedenle eyaletlerin de üniversitelerinin ek maliyetlerine katkıda bulunmaları doğru ve adildir.

Federal hükümet kendisini açıkça bilim ve araştırmanın savunucusu olarak görüyor. Buna güçlü ittifaklar kurmak da dahildir; çünkü ancak birlikte çalışırsak başarılı oluruz.

Bu aynı zamanda öğrencilerin ve uzman öğrencilerin rahatlaması için de geçerlidir. Federal hükümet 200 euroluk sabit ücreti ödüyor. Ama devletlerin bunu ödemesine ihtiyacımız var. Kontrol ettik: Paranın hesaplara aktarılmasının merkezi bir yolu var mı? Aile fonları, sağlık sigortası şirketleri, vergi daireleri? Bu çalışmıyor. KfW'mi? O da çalışmıyor. Binlerce üniversite ve okulda 3,5 milyon öğrenci ve uzman öğrenciden bahsediyoruz. Kimin nereye kayıtlı olduğunu yalnızca eyaletler biliyor. Orada biliniyor. 200 Euro'luk sabit oran için mümkün olan en yalın süreç için merkezi bir çevrimiçi platform bulunacaktır. Platformun parasını federal hükümet ödüyor. Eyalet tarafındaki ortağımız Saksonya-Anhalt şimdiden rotayı belirledi. Treni raylara yerleştirdik.

Şu sloganla hareket ediyoruz: Federal hükümet mümkün olan her şeyi yapar. Gerektiğinde ülkeler bunu yapacaktır. Ayrıca federal eyaletlerin gençlerin üzerindeki yükü hafifletme konusunda çıkarları olduğunu da varsayıyorum.

Sevgili Birlikten arkadaşlar, sevgili Bayan Ludwig, son tartışmada söylediğiniz bir cümle kafama takıldı. Dedin ki -ve alıntı yapıyorum-: Derin uykuda bakanlık. – Eğer bana saldırırsan, tamam. Biz siyasi aktörüz, rekabet içerisindeyiz. Ancak bakanlıktaki yetkililere ve çalışanlara karşı önyargıyı körüklerseniz bu ucuz olur.

16 yıldır bu bakanlığa başkanlık ediyorsunuz. Orada çalışan, ülkemizde iyi bir eğitim, iyi bir araştırma için her şeyi veren insanları biliyorsunuz. Parti lideriniz yakın zamanda tartışmadaki siyasi üsluptan şikayetçi oldu. Şöyle derdim: lütfen bunu dikkate alın! Başka bir yol daha var.

Enerji krizinde bile birlikte çok şey başardık. 200 avroluk sabit oran, BAföG alıcıları için üç kat rahatlama sağladı: BAföG reformu, ısıtma sübvansiyonu I, ısıtma sübvansiyonu II aracılığıyla. Ülkemizin geleceği için artık bilim kurumlarına da üçlü yardım planlanıyor. Çünkü bilim her gün yeni bir bilmeceyi çözüyor. Onlara ihtiyacımız var.

Teşekkür ederim.”