Stark-Watzinger: Eğitim ve araştırma için 20 milyar euro

Captain123

New member
“Sayın Başkan Hanım! Değerli meslektaşlarım!

Artık pek çok şeyi dinleyebildim ve bir iki tanesine hemen cevap vermek istiyorum. Ama başlangıçta benim için önemli olan bir şey var: Sadece teşekkür etmek istiyorum. Bütçe taslağı için teşekkür ederiz. Değerli meslektaşlarım, eğitimi ve araştırmayı ciddiye aldığınız için teşekkür ederiz.

Bir söz vardır: Bazen daha az, daha çoktur. – Bugün burada, evdeki bazı insanlar için bazen daha fazlasının daha az olduğunu öğrenmem gerekiyordu. Çünkü gerçeklere dönersek bu yıl eğitim ve araştırmaya 20,3 milyar euro yatırım yapıyoruz. Bu, Corona'dan önceki son bütçe olan 2019'dakinden 2 milyar avronun üzerinde, orta vadeli mali planlamanızdan daha fazla. Bu bizim referans noktamız olmalı, salgının istisnai dönemi değil.

Pandemiye göre ayarlandığında 2022'de fonlarda net bir artış yaşayacağız. Ve bu yükselişimizi sürdürüyoruz. 2026 yılına kadar, araştırma ve geliştirme yatırımlarını 2025 yılına kadar gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 3,5'ine çıkarabilmek için önceki hükümete göre 4 milyar avronun üzerinde daha fazlasını planlıyoruz. Sözlerimizi tutuyoruz, geleceğe yatırım yapılmasını sağlıyoruz.

Ama önce 2022'ye. Daha fazla para her zaman iyidir. Ancak eğitim ve araştırma politikasının başarısı her şeyden önce doğru önceliklerin belirlenmesine bağlıdır. Bu nedenle mevcut bütçe iyi bir bütçedir. Ayrıca eskisinden de daha iyi. Çünkü en önemli zorluklardan biriyle uğraşıyoruz: İklim değişikliğini daha iyi anlamamıza ve doğru kararları vermemize yardımcı olan araştırmalar. Böylece statükoyu değiştirmeyiz, bunun yerine refahı çevre korumayla uzlaştırmak için yeni teknolojiler kullanırız. Bu bütçe iyi bir bütçe çünkü “Polarstern II”nin yapımını ihaleye çıkarabiliriz.

Bu, iklim araştırmalarına yeni boyutlar açan bir gemi yaratıyor. Ve bu iyi bir bütçe çünkü enerji teknolojileri ve yeşil hidrojen araştırmaları için daha fazla paramız var. Yüzyılımız için bir fırsat olarak yeşil hidrojen! Çünkü bir şey çok açık: Mavi gezegenimizi ancak yeniliklerle koruyabiliriz.

Hırslı ve yenilikçi bir ülke olarak büyük soruları yanıtlama görevini kabul ediyoruz. Bunun için daha fazla cesarete, egemenliğe ve yeni ittifaklara ihtiyacımız var. Yeni egemenlik şu anlama gelir: Biz Almanya ve Avrupa Birliği olarak kilit teknolojileri anlayabilmeli, geliştirebilmeli ve üretebilmeliyiz. Bu nedenle temel teknolojiler için araştırmalara yatırım yapıyoruz: Yapay zeka, kuantum, siber güvenlik, mikroelektronik veya biyoteknoloji.

Teknolojik egemenlik, ortaklarımızı özgürce seçmemizi sağlar; ancak bu, tüm işbirliklerinin sonu değildir. Tam tersine ortak çıkarlara ve ortak değerlere sahip yeni ittifaklar gerektiriyor. Yeşil hidrojen ve biyoçeşitlilik konusunda Avustralya ile araştırma işbirliğinin ve dolayısıyla ABD ve Kanada ile temasların nedeni budur. Çünkü evet: Kısa vadede fosil yakıtları zor ülkelerden almak zorundayız. Ama amacımız çok açık: Diğer demokrasilerden gelen temiz enerjiyi kullanmak istiyoruz. Bu bizim misyonumuzdur.

İyi ortaklık, transferde de anahtar kelimedir. Mükemmel bir bilime sahibiz; Ancak yeni şeyleri daha sık ve daha hızlı bir şekilde uygulamaya ve pazara sunmak mümkün olmalı. Alman Transfer ve İnovasyon Ajansı veya kısaca DATI, yeni ortaklıkları hızlandırmayı ve bölgesel inovasyon ekosistemleri kurup genişletmeyi amaçlıyor. Amacımız: Küçük başlayın ama büyük düşünün.

Ve Bay Jarzombek, sözlerinizi insani düzeyde gerçekten yanlış buldum; Bunu şimdi söylemem gerekiyor.

Adımlar yerine sıçramalar: Sıçrayan inovasyonlar ajansımız bunun için daha fazla hareket alanına sahip olacak. Şu anda Bahar Özgürlüğü Yasası üzerinde çalışıyoruz; çünkü on yıllık bir inovasyona başlamak istiyoruz. Bu bütçeyle bunun temelini atıyoruz.

Eğitime baktığımızda burada da şunu açıkça görüyoruz: Para tek başına işe yaramıyor. Öğrenci başına harcama açısından Almanya OECD ortalamasının üzerindedir. Ancak iş ortaya çıkana, yani performansa gelince, çoğu zaman sadece vasat sonuçlar elde ediyoruz. Bu da paranın ilkokullardan meslek okullarına kadar okullarda ve üniversitelerde doğru kullanılması gerektiğini gösteriyor. Bu yüzden 2022 iyi bir yıl. BAföG reformunu büyük baskı altında başlattık: Bu yasama döneminde bunun için 2,3 milyar avro, daha fazla fırsat eşitliği, daha fazla erişim, bu bütçede daha fazla esneklik için 2,3 milyar avro.

Başlangıç fırsatları programını sabırsızlıkla bekliyorum. 4.000'den fazla genel ve mesleki okulu güçlendireceğiz. Gelecekteki çalışma ve öğretim sözleşmesi, federal hükümet ve üniversiteler için planlama güvenliği sunuyor.

Son olarak şunu söyleyeyim, çünkü bunu daha dün sunduk: ister dijitalleşme olsun, ister iklim değişikliği, ister korona salgını olsun, tam ortasında olduğunuzda, bunu bir kriz olarak görürsünüz; ama aynı zamanda kesintiden ve yeni bir şey yaratmaktan da bahsedebilirsiniz. Ama nereye bakarsanız bakın bir şey görüyorsunuz: Her yerde NANE var; Bu nedenle dün MINT eylem planını sunduk. Ekonomimiz ve sivil toplumumuz için daha fazla işbirliğini, ailelerin katılımını, daha fazla kaliteyi, araştırmayı ve birlikteliği ifade ediyor.

2023 bütçesi için kısa süre sonra tekrar görüşeceğiz. Önceliğimiz devam ediyor: sağlam maliye politikası, ancak yine de geleceğimize yatırım yapıyoruz. Biz Fırsat Bakanlığıyız ve projelerimize devam ediyoruz. Katılan herkes davetlidir.

Çok teşekkür ederim.”