Stark-Watzinger: Bütçemiz geleceğe evet

Captain123

New member
Sayın Sayın Başkan! Sevgili iş arkadaşlarım! Araştırmacılara seyahat eden herkes geleceğe seyahat ediyor. Geçen ay yaz turumda bu geleceğin çoğunu gördüm. Evet, hatta onu elimde tuttum: Yeni yetiştirme teknikleri sayesinde yıkıcı mozaik virüsüne karşı dirençli bir arpa bitkisi. Veya Almanya'da üretilen özel lazer teknolojisine sahip bir süper çip. Araştırma odaklı ve her zaman hedefi olan bir şirketten: Bir sonraki büyük atılım nerede? Mesela füzyonda, mesela gelecek enerjilerde.
Değerli meslektaşlarım, evet, önümüzde duran zorluklar çok büyük. Ancak daha iyi bir gelecek şansı daha da büyük.

Bütçemiz şu taahhüdü içeriyor: Gergin duruma rağmen geleceğe evet diyoruz. Çünkü eğitim ve araştırmaya harcanan her euro geleceğe yapılan bir yatırımdır. Spesifik olarak 2024 yılı için 20,3 milyar euro var. Ayrıca Bireysel Plan 60'tan Start Chance fonları da var; 2025'ten itibaren bu her yıl 1 milyar avro olacak. Ve şunu da unutmayın: Büyüme Fırsatları Yasası. Bu şekilde biz federal hükümet olarak araştırmaya yönelik vergi desteğini güçlendiriyoruz. Ve oldukça kitlesel olarak.

Ancak gerçek şu ki, yalnızca sağlam bir bütçe uzun vadede yeni fırsatlar yaratabilir. Zaten evimin bütçesini aşan faiz masraflarını bir düşünün! Her evin konsolidasyona katkıda bulunması gerekiyordu ve bu aynı zamanda değişim anlamına da geliyordu. Amacım evimizin dengesini korumak. Sürdürülebilir finans ile geleceğe yönelik hedeflenen yatırımlar arasında. Eğitimde ilerleme vaadimizi yeniliyoruz. Şansları Başlat programı aracılığıyla. Federal hükümet hazır: 2024/2025 öğretim yılından itibaren 1 milyar avro. Bilimle geliştirilen bir kavram. Almanya'da eğitim başarısı hala büyük ölçüde sosyal altyapıya bağlı. Ülkeleri kitlesel olarak desteklemek istiyoruz.

Şimdi size bir şey sormam gerekiyor, sendikadan sevgili meslektaşlarım. Dün parlamento grup lideriniz Friedrich Merz burada durdu ve federal hükümetin artık eğitim için para vermemesini ciddi bir şekilde talep etti. Açık eğitim çalışmalarını okumuyor musun? Bizim için bu koalisyonda mesele çocuklarla ilgili. Bu nedenle eğitime yatırım yapıyoruz. Kesinlikle ülkeleri destekliyoruz. Çünkü ülkemizde çocuklar bizim için önemlidir. Ama şunu da söyleyeyim: Güçlerin daha iyi dağılımını sağlamak istiyorsak masaya ilk oturacak kişi ben olacağım. Federal hükümet de burada hazır.
Ayrıca Mesleki Eğitimde Mükemmeliyet Girişimi ile daha fazla fırsat sağlıyoruz. Ve tabii ki BAföG ile. Reformdan sonra artık ebeveynden daha bağımsız olan BAföG'e giriş var. Elbette: Hayır, BAföG'ü azaltmıyoruz. Hak sahibi olan herkese para ödenir; ne kadar çok olursa o kadar iyi. Bu sözümle bunu savunuyorum.

Araştırma ülkemizin gücüdür. Yeni bütçeyle hedeflerimize odaklanıyoruz. Teknolojiye açık ve ideolojiden uzak. Gelecek stratejisinin temelinde. Kuantum ve geleceğin enerjileri, yapay zeka gibi geleceğin teknolojileriyle daha fazla hız. Yapay zeka eylem planıyla uygulama hızını artırıyoruz. Yalnızca 2024'te neredeyse 500 milyon euro. Bu, Haberler'nin son yasama döneminin tamamında yaptığı yatırımın neredeyse iki katıdır. Bizim için açık: Bir ülkeyi ancak hırslı olanlar besleyebilir. Bu hırslarımız var bayanlar ve baylar.

KfW araştırmasına göre yeni teknolojilerin aktarılmasında sadece 23. sıradayız. Yeni teknolojilerin aktarılması söz konusu olduğunda, uzun zamandır kaçırılan bir şeyi artık başarıyoruz: ayağınızda kurşun varken zıplayamazsınız. Bu yüzden SPRIND Özgürlük Yasası ile Sıçrayış Yenilikleri Ajansını özgürleştireceğiz.
Alman Transfer ve Yenilik Ajansı'nı düşünün! Pilot hatlarımıza 3.000’e yakın başvuru var. DATI biz onu kurmadan önce zaten başarılıydı. Bir sonraki adım ufukta: Bunlar transfer köprüleri.

Koalisyon olarak yeni şeyler deneme cesaretini gösteriyoruz. Ve kendimize açıkça büyük düşünme izni veriyoruz. Bugün beni özellikle mutlu eden bir şey var: Azmin ödüllendirilmesi. Ben de dahil olmak üzere AB'nin Büyük Britanya Komiseri ile birlikte “Ufuk Avrupa”ya dönmek için mücadele ettik. Buna değdi: dönüş bugün açıklandı. Avrupa'nın yenilikçi gücü için mükemmel bir haber.

Değerli meslektaşlarım, önceki hükümetin mali planına göre 2024 yılında eğitim ve araştırmaya çok daha az para ayrılacaktı. 20,3 milyar avro güçlü bir temel. Geleceğin buna ihtiyacı var. Eğitimimizin ve araştırmamızın buna ihtiyacı var. Yaz turnelerime dönüp baktığımda şunu düşünüyorum: Ülkemizin tam olarak neye ihtiyacı olduğunu gördüm:

Geleceğe dair iyimserlik, coşku, coşku ve arzu. Desteğinizi istiyorum: Geleceğe bizimle yatırım yapın!

Çok teşekkür ederim.