Seçim Yasası Meclise geliyor

Muqe

Global Mod
Global Mod
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’nin bir müddetdir çalışma halinde oldukları Siyasi Partiler ve Seçim Maddesi’nin Mart ayının birinci haftasında TBMM Genel Şurası’na sunulması bekleniyor.

DW Türkçe’nin haberine nazaran 15 unsurluk teklif, seçim barajı ile seçimlere katılma yeterlilik koşullarından biri olan küme kurma koşulu haricinde kıymetli değişiklikler barındırmayacak. Yeni maddede İttifak içi baraj, daraltılmış bölge üzere konularda da rastgele bir değişiklik yapılmayacak.

KÜME KURMA KAİDESİNDE DEĞİŞİKLİK

Yeni maddede yapılacak bir öteki kıymetli değişiklik ise küme kurma koşulu konusunda olacak. Mevcut yasaya nazaran bir partinin seçimlere girebilmesi için 81 ilin en az yarısında, seçimden en az altı ay evvel teşkilatlanmasını tamamlamış olması ya da TBMM’de küme kurmuş olması gerekiyor. 2018 yılındaki milletvekilliği seçimlerinde çabucak hemen teşkilatlanmasını tamamlayamamış olması, önünde mahzur oluşturan ÂLÂ Parti, CHP’den 15 milletvekili ile seçimlere katılabilme yeterliliği elde etmişti. Yeni düzenleme ile, seçime katılma yeterliliklerinden birisi olan TBMM’de küme kurma kuralı kaldırılacak. Yasa yürürlüğe girdiği takdirde partilerin seçime girebilmesi için teşkilatlanmasını tamamlamış olması gerekecek.

DESTİCİ ‘OY VERMEM’ DEMİŞTİ

Öte yandan ‘nın ortağı Büyük Birlik Partisi (BBP)’nin Genel Lideri Mustafa Destici’nin düzenlemeyle ilgili “AK Parti ve MHP Türkiye barajını %7’de tutmaya devam ediyorlar. Bir kere daha ittifak ortakları olarak bir ortaya geleceğiz. Fakat bu haliyle kalırsa ben teklife oy vermem. Bu Cumhur İttifakı’ndan çekileceğim manasına da gelmesin. İttifaka devam ederim lakin bu haline oy vermem…Teklifin ortasında beğendiğimiz olması gereken unsurlar var. Kastım %7 maddesine… Ben %7 hususuna oy vermem…” “Cumhur İttifakı içerisinde çatlak mı var?” sorusunu gündeme getirdi.