Sanayiciye lisanssız elektrik üretimi için kolaylık: Müracaatlar 1 Ocak’ta başlayacak

celikci

New member
Sanayici, elektrik tüketimi muhtaçlığının tamamını karşılayabilecek biçimde Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ortasında yahut haricinde rastgele bölgede birden çok üretim tesisi kurabilecek ve üretim ile tüketime ait mahsuplaşma Güç Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) tarafınca yapılacak.

AA muhabirinin Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yetkililerinden edindiği bilgiye göre, 11 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerle yapılaşmanın ağır olduğu yerlerde ve OSB’lerde elektrik üretimi ve tüketiminin farklı dağıtım bölgesi sonları ortasında yer alması sağlandı.

Yapılan değişiklikler daha sonrasında, bilhassa çatılarında lisanssız güneş gücü santrali bulunan OSB iştirakçilerinin, mevcut tesislerini OSB haricindeki kendilerine ilişkin öteki tesislerin elektrik tüketimiyle ilişkilendirmesi ve iştirakçilerin üretim tesisleriyle tüketimlerinin farklı nazaranvli tedarik şirketi bölgelerinde kurulabilmesine imkan verilmesine yönelik gereksinimler ortaya çıktı.

Kurul kararlarına göre, bir yahut birden çok tüketim tesisinin gereksinimini karşılamak üzere farklı nazaranvli tedarik şirketi hudutları ortasında de bir yahut birden çok üretim tesisi kurulabilecek. OSB ortasında bulunan bir üretim tesisi de OSB sonları haricindeki bir tesisin tüketimiyle ilişkilendirilebilecek.

Üretim-tüketime ait hesaplama EPİAŞ tarafınca yapılacak. EPİAŞ geliştireceği bir yazılım üzerinden mahsuplaşma kararınu, üretim tesislerinin bulunduğu bölgelerdeki nazaranvli tedarik şirketlerine bildirecek ve bu biçimdece mahsuplaşma, organize olarak EPİAŞ tarafınca yapılmış olacak.

Üretim tesislerinin farklı bakılırsavli tedarik şirketlerinde yer almasına yönelik müracaatlar 1 Ocak 2023 prestijiyle başlayacak.

Yapılan düzenleme yakın vakitte Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.