RTX 4090 ve RTX 4080 bilgileri Şekilleniyor: AD102 GPU

Samuag

New member
NVIDIA’nın GeForce ailesine yeni Ada Lovelace mimarisi güç verecek. Yaklaşan RTX 4000 serisi ekran kartları devasa yükseklikte ihtimalle 2022 yılının sonlarına yanlışsız piyasaya çıkacak. Geleceğin amiral gemisi RTX 4090’ın 600W’a kadar TDP kıymetlerine çıkabileceği söyleniyordu. Igor’sLAB ise yeni AD102 GPU ile birinci bilgileri paylaştı.

Igor, kırpılmamış GA102 Ampere GPU’ya sahip yaklaşan RTX 3090 Ti amiral gemisinin yeni jenerasyon seri için bir test aracı olduğu fikrini savunuyor. Bu tıp argümanların sebebi ise sıradan. RTX 3090 Ti’nin PCIe Gen5 güç konnektörüne sahip birinci NVIDIA kartı olacağını duymuştuk. Ayrıyeten bu kart 450W TDP ile gelecek.

Artık mevcut GA102 GPU ve gelecekteki AD102 GPU’nun pin uyumlu olabileceği ortaya çıktı. Bu da yeni kuşak amiral gemileri için hayli sayıda RTX 3090 Ti özel dizaynının bir daha kullanılabileceği manasına geliyor: RTX 4080 yahut tahminen de RTX 4090. Şayet söylentiler doğruysa, üretim ortakları maliyetten ve vakitten tasarruf edecektir.

Rapora nazaran AD102 GPU için geliştirilen isimsiz referans kartında VRM’ler için 24 ve bellek için 4 (toplam 28 faz) voltaj dönüştürücü bulunacak. Bunun bir kart ortağından özel bir kart değil, bir referans PCB olduğunu ekleyelim. GA102 ve AD102 GPU’lar pin uyumlu olduğundan, üretim ortakları şu anda NVIDIA Ada GPU’ları dahili testler için özel bir GA102 600W BIOS ile kullanıyor. Ayrıyeten söylendiği üzere farklı bir PCB dizaynına gereksinim duyulmuyor.

Son olarak, AD102 GPU için 600W TDP ihtiyacını karşılamak için üretim ortaklarının 12VHPWR (12+4) – 4×8pin adaptör kullanmaları gerekecek.