Microsoft, Windows 11’de bir değişiklik daha yapıyor: Bu sefer başrolde Arama Çubuğu var

semaver

New member
Windows 11 işletim sistemi Microsoft’un telaffuzuna nazaran Windows 10’da yer alan bir epey sorunu ortadan kaldırmış ve daha sade bir kullanım ortamı yaratmışsa da hala kullanıcılar tarafınca şikayetler gelmeye devam ediyor. Kullanım kolaylığı bakımından Windows 10’u adeta mumla aratan Windows 11’in bu meselelerinin güncellemelerle giderilmesi beklenirken, Microsoft, Windows 11 Build 25136 güncellemesini yayınladı.

Windows 11 Insider Build 25137 geliştirici sürümünde bir hayli noktada güncellemede bulunan Microsoft, yeni işletim sisteminde Evrak Gezgini’nden Widget’lara kadar el atmış. Yeni güncellemede genel sınırlarıyla işletim sistemine iyileştirmelerde bulunan Microsoft, öte yandan arama çubuğuna da yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.

Rafael Rivera’nın Twitter’da paylaştığı bilgilere göre, Microsoft yayınladığı yeni geliştirici güncellemesinde yeni bir arama çubuğu üzerinde çalışıyor. Build 25137 güncellemesiyle bir arada arama çubuğu alt bardaki orta alandan çıkarak sol köşeye, hava durumu ikonunun çabucak yanına yerleşirken, bu araç şu an tüm kullanıcılara sunulmuş değil. Lakin her şeye karşın beklemeden bu yeni özelliği kullanmak istiyorsanız bir yolu var.

Microsoft experimenting with a Search widget in the taskbar (Windows 11 Build 25136, feature SearchBoxLowerLeft, vivetool addconfig 37010913 2) pic.twitter.com/TLu1W3ckZi

— Rafael Rivera (@WithinRafael) June 9, 2022

Vivetool uygulamasını bilgisayarınıza yükleyerek Microsoft’un Windows 11’de sunduğu yeni arama ekranına ulaşabilirsiniz. Bunun için şu adımları takip edebilirsiniz:

• 1) Vivetool’u Github’dan yükleyin
  • 2) Komut İstemi’ni Yönetici olarak çalıştırın ve CD komutunu kullanarak vivetool klasörüne gidin: Örneğin, CD C:vivetool
  • 3) Artık ekrana Vivetool addconfig 370109132 yazın ve Enter tuşuna basın
  • 4) Değişiklikleri uygulamak için bilgisayarınızı bir daha başlatın.
Evet, bu adımları takip ettikten daha sonra artık Windows 11’de arama çubuğu sol tarafa yerleşecek. Lakin unutmayın, Microsoft’un bu güncellemeyi şimdilik herkes için yayınlamamış olması, testlerinin sürdüğünü ve ötürüsı ile kimi sıkıntıları da birlikteinde getirebileceğini gösteriyor. O niçinle fazlaca aceleniz yoksa, Microsoft’un kararlı sürümü yayınlamasını beklemenizi tavsiye ederiz.