Microsoft Kullanıcıları Dinledi, Windows 11 Yanlışından Döndü!

semaver

New member
Windows 11’in getirdiği en tartışmalı değişikliklerden birinin, işletim sisteminin tarayıcılarla nasıl çalıştığı olduğunu söyleyebiliriz. Windows 11’de var iseyılan tarayıcıyı değiştirmek zahmetli ve can sıkıcı bir süreç olabiliyor. Microsoft, kimi vakit sizin müsaadeniz olmadan yapılandırmaları sıfırlayarak değişiklikleri tekrar yapmanızı zarurî hale bile getirebiliyor.

Geçtiğimiz gün Microsoft, Windows 11’in kararlı sürümü için isteğe bağlı bir toplu güncelleme yayınladı. Güncelleme, bir epeyce yanılgıyı düzeltmenin yanı sıra, Dev kanalındaki Ayarlar uygulamasına yönelik iyileştirmeleri de destekliyor.

Windows 11 artık var iseyılan uygulama ayarları kısmına giderek, favori tarayıcınızı seçmenize ve onu var iseyılan tarayıcı yapmanıza müsaade veriyor. Artık işletim sistemi, sadece temasları Google Chrome’da açmaya zorlamak için epeyce sayıda evrak ilişkilendirmesini manuel olarak değiştirmenizi gerektirmiyor.

22000.593 sürümünü yükledikten daha sonra Windows 11’de var iseyılan tarayıcıyı değiştirmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

• Tercih ettiğiniz tarayıcıyı yükleyin.
  • Ayarlar uygulamasını açın (Win + I) ve Uygulamalar > var iseyılan Uygulamalar‘a gidin.
  • Uygulamalar listesinde tarayıcınızı bulun ve açın.
Olağan ki Microsoft, Windows 11 üzerinde Edge’i öteki biçimlerde teşvik etmeye devam edecektir. Güncellenen Ayarlar uygulamasını kullanarak Windows 11’de var iseyılan tarayıcıyı değiştirmek makul formatları etkilemiyor. Örneğin Edge tarayıcısı, PDF, SHTML, SVG, FTP ve web ile ilgili öteki belgeleri açmak için var iseyılan uygulama olarak kalmaya devam ediyor. Ayrıyeten, Microsoft Edge haricindeki bir tarayıcıda Windows Widget’larında ilişkileri açmak için üçüncü taraf ince ayarlayıcılara gereksiniminiz var.

bir daha de Microsoft’un müşterilerinden gelen geri bildirimleri dinlediğini ve Windows 11’i daha kullanıcı dostu hale getirdiğini görmenin hoş olduğunu söyleyebiliriz. Bunun, her insanın memnuniyetle karşıladığı yanlışsız tarafta atılmış bir adım olduğu kesin.

Windows 11 için en son geliştirmeleri ve yanılgı düzeltmelerini yüklemek için Ayarlar > Windows Update‘e giderek KB5011563’ü indirebilirsiniz.