Kılıçdaroğlu ‘altılı masa’ tartışmalarına son noktayı koydu: Değerli olan genel liderlerin görüşleri

Muqe

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Anadolu’daki son küme toplantısını yaptığı Elazığ’da, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şangay İşbirliği Örgütü’ne tam üyelik hedeflendiği açıklamasını ve ‘altılı masada kriz’ tezlerini kıymetlendirdi.

‘DIŞ POLİTİKAYI KİŞİSELLEŞTİREMEZSİNİZ’

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine bakılırsa; CHP başkanı, “Erdoğan, Şangay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) tam üyeliğin hedeflendiğini söylemiş oldu. Bu savrulmaya yorumunuz nedir?” sorusuna şöyle cevap verdi:

“Dış siyaset ulusal olmak zorundadır. şahsileştiremezsiniz. Bir kişinin talebi ve beklentileri üzerinden dış siyaset oluşturamazsınız. Dış siyaset oluştururken iktidar ve muhalefet bir arada hareket etmeli. Dış siyaset, iç siyasete benzemez. hem de dış siyasetin bürokraside de aktörleri farklıdır. Büyükelçilerdir bunlar, dış siyaset konusunda yorum yapan uzmanlar var. Erdoğan, devlet idaresini şahsileştirdiği için düşündüğü bir şeyi, nasıl sonuçlar çıkaracağını hesap etmeden rahatlıkla lisana getirebiliyor. Ne yapacağını bilmiyor ve etrafında bunu söyleyecek kişi de kalmadı. Aslında Dışişleri Bakanlığı devre dışı bırakılmasa bu biçimde bir konuşma yapacağı kanısında değilim.”

‘ÖNEMLİ OLAN GENEL LİDERLERİN SÖYLEDİKLERİ’

Kılıçdaroğlu, “Akşener ve öbür partililerin açıklamalarına bir yorumunuz var mı?” sorusuna karşı şu değerlendirmede bulundu:

“Sayın Akşener’le görüşüyoruz esasen. Vakit zaman tartışmalar olur, bu siyasetin tabiatında vardır. O tartışmalarda bizim açımızdan kıymetli olan genel liderlerin söylemiş oldukleridir. Genel lider yardımcıları kanılarını tabir edebilir. Kıymetli olan genel liderlerin görüşleridir. Genel lider haricindeki parti yetkililerinin açıklamalarını dinleriz, hürmet duyarız lakin bunu altılı masada kriz olarak düşünmeyiz. hiç bir önder de düşünmüyor benim gördüğüm.”

‘BABACAN’LA NİÇİN BİLİNMEYEN GÖRÜŞEYİM, GÖRÜŞÜRÜZ aslına bakarsan’

“Masada kriz” savlarına karşı ise Kılıçdaroğlu, şu cevabı verdi:

“Kriz yaşamadık, hiç bu biçimde bir şey olmadı. Olsa esasen meydana çıkar. Geçen İstanbul’daydım Sabah gazetesi bir tweet atmış. “Ali Babacan’la Kılıçdaroğlu gizlice görüştü.” Ne kapalısı, görüşürüz esasen. Ki benden daha sonra Sayın Babacan öbür önderlerle de görüştü. Ben İstanbul’da uzun mühlet kalacaktım o yüzden birinci benimle görüştü. Güya epey özel bir görüşme de gizliyoruz. Aklın alacağı şey değil. Altı başkan bir ortadayız ve her vakit görüşüyoruz.”