“Kaynak verimli döngüsel ekonomi hedefimiz olmalı”

Captain123

New member
Parlamento Devlet Sekreteri’nden Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Thomas Rachel’a acatech – Alman Bilim ve Mühendislik Akademisi’nin 29 Temmuz Pazartesi günü “Almanya Döngüsel Ekonomi Girişimi” projesinin 1. yürütme kurulu toplantısı vesilesiyle selamlama , 2019 Berlin’de.

Söylenen söz geçerlidir.

Sayın Prof. Weber, Sayın Prof. Hüttl, sevgili yürütme kurulu üyeleri, sevgili bayanlar ve baylar,

adına da Haberler “Almanya Döngüsel Ekonomi Girişimi” projesinin yürütme kurulunun ilk toplantısına hoş geldiniz demek istiyorum.

Giderek daha fazla insan için her zamankinden daha fazla refah ve buna bağlı ekonomik büyüme için çabalarken, özellikle sanayileşmiş ülkelerdeki insanların mevcut yaşam tarzının, uzun vadede yalnızca dünyanın hammadde yataklarını aşırı zorlamayacağını unutmamalıyız. ama aynı zamanda bunlarla ilişkili atıkları emme kapasiteleri. Örneğin, Almanya’daki yıllık yerel hammadde tüketimi şu anda kişi başına yaklaşık 15 ton olup, küresel ortalamanın iki katıdır. Almanya’daki atık hacmi yaklaşık 412 milyon ton, yani kişi başına yılda yaklaşık 5 ton atık üretiyoruz! Bu, ağırlıklı olarak doğrusal bir hammadde çıkarma – üretim – kullanım – imha ekonomisinin sonucudur.

Bu eğilim (hammadde/atık tüketimi), hızla büyüyen nüfusları ile önceki gelişmekte olan ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomik ve refahla ilgili yakalamaları nedeniyle dünya çapında çarpıcı bir şekilde yoğunlaşmaktadır. Bu zorlukların Haberin Detaylarıında, Federal Hükümet ayrıca merkezi bir soruyla karşı karşıyadır: Çevreyi ve kaynakları nasıl koruyabilir ve hem mevcut hem de gelecek nesillerin bozulmamış bir çevrede sağlıklı ve müreffeh yaşamasını nasıl sağlayabiliriz?

Bir yandan, kaynakların ve atıkların daha verimli kullanılmasını sağlayan yenilikçi teknolojilere, aynı zamanda iş ve toplumla ilgili tüm kesimlerde farkındalık değişikliğine ihtiyacımız var. Kaynak açısından verimli bir döngüsel ekonomi oluşturmak hedefimiz olmalı!

Federal Hükümet bu konuda sorumluluk almakta ve çok sayıda siyasi girişim aracılığıyla bahsedilen sorunlara çözüm bulunmasına ve uygulanmasına katkıda bulunmaktadır. Bu noktada, Birleşmiş Milletler Gündemi 2030’un sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumlu olan Alman sürdürülebilirlik stratejisinden ve diğer şeylerin yanı sıra hammaddeyi artırmayı amaçlayan Alman kaynak verimliliği programından (ProgRess II) bahsetmek istiyorum. yıllık %1,5 verimlilik. bu Haberler federal hükümetin Yüksek Teknoloji Stratejisi 2025’ten sorumludur. Bu, Almanya’nın köklü bir küresel inovasyon lideri olma yolunu işaret ediyor.

“Döngüsel sürdürülebilir yönetim” misyonu, diğer şeylerin yanı sıra, bir iş yeri olarak Almanya ve toplumumuz ve taleplerimiz için on iki misyondan biri olarak tanımlanmaktadır: “Dahil olan herkesle birlikte, geleneksel lineer ekonominin kaynak açısından verimli bir döngüsel ekonomiye dönüştürülmesini yoğun bir şekilde teşvik etmek istiyoruz. Dijitalleşme ile bağlantılı yenilikçi iş modellerine odaklanılmalıdır.”

Avrupalı ortaklarımızla kendimize iddialı siyasi hedefler de belirledik. AB döngüsel ekonomi paketi, örneğin B. Avrupa çapında toplam atık geri dönüşümünün 2035 yılına kadar %65’e çıkarılması. Atıkların daha verimli bir şekilde geri dönüştürülmesi döngüsel ekonomiye doğru atılan ilk önemli adımdır. Almanya geri dönüşümde bir öncüdür, ancak hala iyileştirme için yerimiz var.

Araştırmacılar, sürekli artan hammadde talebine yönelik çözümler üzerinde şimdiden çalışıyor ve endüstriye kaynak tasarrufu sağlayan döngüsel ekonomi için yeni teknolojiler sağlıyor. Bu yenilikçi güç, Almanya’yı küresel bir öncü haline getirdi. Alman ekonomisi yeşil teknoloji ihracatında dünya lideridir. Ülkemizdeki yüksek yaşam standardı da buna dayanmaktadır.

Ancak, politik stratejiler yalnızca eylem için bir çerçeve tanımlar. Somut uygulama başarının anahtarıdır. Bunun bir örneği, “Kaynak verimli döngüsel ekonomi” araştırma konseptidir. Haberler. Ağırlıklı olarak doğrusal ekonomimizin gerçek bir döngüsel ekonomiye dönüştürülmesi için araştırma ihtiyaçlarını açıklar. Bunun içine gömülü Haberler“Sürdürülebilir Kalkınma İçin Araştırma – FONA³” çerçeve programı. Uygulama, çeşitli finansman önlemleri yoluyla gerçekleşir; Haberler 2018-2023 döneminde 150 milyon €. Bu kapsamda “yenilikçi ürün döngüleri” ve “mineral malzeme döngüleri” konularına ilişkin ilk finansman tedbirleri başlamıştır.

“Döngüsel Ekonomi Girişimi Almanya” ile siz, sevgili Prof. Weber, sevgili Prof. Hüttl, belirtilen zorlukların üstesinden geliyorsunuz. Projeniz bizi baştan ikna etti. Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı bu nedenle önümüzdeki iki yıl için fona toplam yaklaşık 600.000 Euro katkıda bulunuyor.

Proje kapsamında Almanya için geliştirilecek Döngüsel Ekonomi Yol Haritası siyaset, iş dünyası, bilim ve toplumdan ilgili aktörlerin geniş katılımıyla oluşturulacaktır. Bu nedenle, projenizden beklentilerimiz yüksek ve yukarıda bahsedilen günlük yaşamda yerleşik bir döngüsel ekonomiye doğru büyük bir adım atmayı umuyoruz. İş dünyasındaki proje ortaklarınız, örneğin B., şu anda çoğu şirket tarafından henüz bir rekabet avantajı olarak algılanmayan, ürün ve malzemelerin uzun ömürlülüğüne dayalı iş modelleri geliştirmek konusunda özellikle zorlanıyor. Aksine, ürünlerin hızlı temposu ve yüksek satış rakamları şimdiye kadar odak noktası olmuştur.

Federal hükümetin amaçlarından biri, burada yeniden düşünmek ve projenizin buna değerli bir katkı sağlayacağından eminim. Mali desteğin yanı sıra, pratik desteğimizden de emin olabilirsiniz. Projenizin eylem tavsiyelerinin bir sonucu olarak münferit alanlarda yasal çerçeveyi uyarlamak gerekirse, biz de katkıda bulunmak isteriz. Bu nedenle, Federal Ekonomi Bakanlığı ve Federal Çevre Bakanlığı’ndaki meslektaşlarıma yönlendirme komitesinde çalışmayı kabul ettikleri için minnettarım. Tüm proje ortaklarına, belirledikleri iddialı hedeflere ulaşmada başarılar diliyorum.

Yürütme kurulunun değerli üyeleri, hepinizi aktif olarak katılmaya davet ediyorum. Bugünün etkinliği bunun için iyi bir platform sunuyor: özellikle içerik yönelimi ve girişimin stratejik olarak daha fazla geliştirilmesi açısından ağ oluşturma, söylemler ve fikir alışverişi için. Bu fırsatı kullanın ve kaynak açısından verimli bir döngüsel ekonomiye giden yolda Almanya’ya yardım edin!

Çok teşekkürler!