Intel, Yeni Xe2 GPU’lara Hazırlanıyor: Xe2-HPG ve Xe2-LPG

Samuag

New member
Intel, 2020’de Xe grafik işlemci ailesini duyurduktan daha sonra büyük zorluklar yaşadı. Xe-HP data merkezi GPU’ları iptal oldu, şoförlerle ilgili birfazlaca pürüz çıktı ve büyük gecikmeler yaşandı. Mavililer artık grafikler kelam konusu olduğunda daha deneyimli.

Intel’den Tom Petersen, HardwareLuxx ile yaptığı özel bir röportajda gelecek mimariler hakkında kıymetli ayrıntılar verdi. birinci vakit içinderda, Intel Xe mimarisinin LPG ve HPG olmak üzere ikiye bölüneceği doğrulandı. Şirket bu biçimdelikle iki farklı segment üzerinde ağırlaşacak ve optimizasyonlar yapacak. Intel halihazırda Xe mimarisi çatısı altında HPC (veri merkezi), LP (düşük güç) ve HPG (oyun) mamüllerini piyasaya sürüyor.

Petersen, “Battlemage” kod isimli Xe2 grafik serisinin LPG ve HPG sürümleri ile sunulacağını, bu sürümlerin entegre ve ayrık GPU’lar için optimize edileceğini söylemiş oldu. Yani Intel, Battlemage kod isimli GPU’larında Xe2-LPG ve Xe2-HPG mikro mimarilerine bağlı kalacak. Xe2-HPC’nin planlanıp planlanmadığı hala belirli değil. Fakat Intel’in Realto Bridge kod isimli yeni jenerasyon HPC GPU’su, resmi olarak Xe2-HPC çekirdeklerini değil, ‘Enhanced Xe-HPC’ çekirdeklerini temel alıyor.

Xe ve bir de Xe2 var. Xe2 kuşağında Xe-LPG ve HPG mimarileri var. Bunların içinde küçük farklılıklar var ki bu bizim büyük öğrenmemizdir. Buradaki fikir, her segment için optimize etmemiz, farklı çipler oluşturmamız ve başka doğrulamalar yapmamız gerektiğiydi. Ve bence artık asıl çıkardığımız ders, odaklanmamız ve bunu sahiden sağlam, güç bir IP (fikri mülkiyet) işi üzere düşünmemiz daha güzel olacaktır.

Ancak bu güç bir şey, zira data merkezi, harici masaüstü ve entegre grafik işine giriyorsunuz; bunların hepsinin optimize etmek için farklı yollar var. Ve bu biçimdelikle ileriye dönük olarak daha düzgün işler çıkaracağız.


Şirket, Xe grafik işlemcilerinin birinci jenerasyonu ile biroldukca ders çıkardığını söylüyor. Yani edinilen biroldukça deneyimle birlikte gelecekte daha kuvvetli, daha kararlı Intel ekran kartları bekleyebiliriz. Bildiğiniz üzere Intel’in GPU’ları çabucak hemen AMD ve NVIDIA ile rekabet edecek güçte değil.

Sızıntılardan bildiğimiz üzere, Intel’in Meteor Lake işlemcileri yeni Xe-LPG GPU mimarisine sahip birinci işlemciler olacak. bu biçimdelikle entegre Iris Xe grafiklerine kıyasla değerli değişiklikler yapılacak.