İmamoğlu: Türkiye’de demokrasi sakat görülebilir fakat ölmemiştir

Muqe

Global Mod
Global Mod
Münih Güvenlik Konferansı için Almanya’ya giden İBB Lideri İmamoğlu, Budapeşte ve Varşova Belediye Liderleriyle birlikte Münih’te katıldığı panelle ilgili toplumsal medyadan bir paylaşım yaptı. İmamoğlu konferans daha sonrasında Münih’teki Türk gençlerle bir ortaya geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, Münih Güvenlik Konferansı için gittiği Almanya’da Budapeşte ve Varşova Belediye Liderleriyle birlikte panele katıldı.

Panelden bir kareyi Twitter hesabından paylaşan İmamoğlu “Münih Güvenlik Konferansı kapsamında Budapeşte ve Varşova Belediye Liderleriyle birlikte katıldığımız panelde kentlerin geleceğini ve demokrasideki yerini konuşuyoruz” dedi.

Panelde yaptığı konuşmadan bir modül paylaşan Ekrem İmamoğlu, “İstanbul barışın konuşulabileceği en yanlışsız kenttir. Ukrayna ve Rusya içindeki barışçıl bir diyalog için hazırız. Karadeniz dayanışma ile kazanacak” tabirlerini kullandı.

“Size İstanbul halkının selamlarını getirdim” diyen İmamoğlu, “İki gerçekle başlamak istiyorum. Birincisi; İstanbul bir Avrupa kentidir. 16 milyon nüfusu, 1 milyonun üzerinde göçmenle biroldukca Avrupa ülkesinden büyüktür. Avrupa, İstanbul’dan başlar. Bu yüzden tarihte de imparatorluklar, medeniyetler ortası bir köprü olmuştur. İkinci vurgulamak istediğim; İstanbul demokrasiye aç, demokrasiyi arzulayan bir şehirdir” dedi.

Kentleri, ‘demokrasilerin nefes aldığı yerler’ olarak tanımlayan İmamoğlu, şu sözleri kullandı:

“İstanbul’un öyküsü de tarihin her evresinde epey renkli, fazlaca sesli, özgürlük isteyen bir kentin öyküsüdür. Ben, bugün aranızda, yalnızca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni değil, 16 milyon İstanbullunun demokrasi hasretini de temsilen duruyorum.

Malumunuz, 2019 yılındaki İstanbul seçimleri gerek seçimin iptal süreci, gerek sonrasındasında seçimin ezici sıklıkla bir daha kazanılması manasında, tüm dünyada Türk halkının demokrasiye olan hasretinin bir sembolü olarak görüldü. Biz bu bedelli misyonu gururla taşıyarak her geçen gün büyütmeye uğraştık.”

“TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ SAKAT GÖRÜLEBİLİR LAKİN ÖLMEMİŞTİR”

“Bu manada İstanbul’un en demokrat belediye lideri olmaya kararlıyım” diyen İmamoğlu, şunları söylemiş oldu:

“Gayemiz; İstanbul’un keyifli insanların yaşadığı ve özgürlükleri tadabildiği bir kent olması. İktidara geldiğimiz Haziran 2019’dan bu yana, kent idaresini çoğulcu, iştirakçi, demokrat prensipler etrafında bir daha tanzim ettik.

Kent kurullarını kurduk, bayanların temsilini arttırdık. Benim 3 tane genel sekreter yardımcım bayan. Bizler, bunu yalnızca İstanbul halkı bunu istediği için değil, Türkiye’nin gözü üzerimizde olduğu için yapıyoruz. Bizler, demokrasi uğraşını hafifçee almıyoruz. Lakin ümitsizliğe da kapılmıyoruz.

Türkiye’de demokrasi sakat görülebilir; lakin ölmemiştir. Kurumlar yıpranmış olabilir, lakin toplumda Avrupa bedelleri ve demokratik normlara hasret, azalmamış artmıştır.

Bunu gorebilmeniz için, hepinizi en kısa vakitte İstanbul’a davet etmek istiyorum. Tüm zorluklara karşın Avrupa’daki en sıcak demokrasi çabalarından birini de görmüş olacaksınız.”

Almanya’da gerçekleştirilen ‘Münih Güvenlik Konferansı’, 30 ülkenin hükümet ve devlet liderleriyle birlikte 100’e yakın dışişleri ve savunma bakanını, belediye liderlerini, memleketler arası diplomatları, jeopolitik ve güvenlik uzmanlarını bir ortaya getirdi.

RUSYA-UKRAYNA AÇIKLAMASI

İmamoğlu, yaptığı konuşmada Ukrayna ve Rusya içindeki tansiyona de değindi.

Trabzon’da doğduğunu belirten İmamoğlu, şunları söylemiş oldu:

“Bir Karadenizli olarak ben Karadeniz’de barış istiyorum. Rusya ve Ukrayna daha fazla diyalog olması gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıyeten NATO ve Rusya ile ve Avrupa ve Rusya ile. Bizim o coğrafyada barışa muhtaçlığımız var. 21. yüzyılda Avrupa’da savaş olmamalı. Umarım bu coğrafyada barış olur.

İstanbul barış görüşmeleri için hazır. Hükümetimiz de bu mevzuda teklife bulunmuştu. Öteki bir kentte de olsa bir ortaya gelmelidir iki ülke. Barış için bir tahlil ya da bir yol bulmak zorundalar.”

HER ŞEY TÜRKİYE’DE ÇOK HOŞ

‘Münih Güvenlik Konferansı’ kapsamında gerçekleştirilen ‘Şehirlerin Rolü: Demokraside Ezber Bozanlar’ başlıklı panelde konuşmasının akabinde İBB Lideri İmamoğlu, Münih’te Türk gençlerle bir ortaya geldi.

İmamoğlu, “Münih Güvenlik Konferansı daha sonrası, kentteki Türk gençleri ile bir ortaya geldik. Yeterli yetişen gençlerimizi şüphesiz, öbür ülkelere kaptırmayacağız. Her şey Türkiye’de fazlaca güzel” tabirlerini kullandı.