Google Chrome’un Windows 7 ve Windows 8.1 macerası, beklenenden erken bitebilir

semaver

New member
Google, Windows 7 ve Windows 8.1 için Chrome‘un desteklenen son sürümünü önümüzdeki yıl içerisinde yayınlayacak. Bir Google dayanak sayfasına göre Google, 7 Şubat 2023‘te piyasaya sürülmesi planlanan Chrome 110 ile bir arada iki eski Microsoft işletim sistemini desteklemeyi bırakacak.

Bu durum, düşündüğünüzden daha büyük bir problem olabilir. Windows 7’nin birinci vakit içinderda 2009’da piyasaya sürülmesine ve Microsoft’un resmi olarak 2020’de dayanağını sonlandırmasına karşın, bilgiler işletim sisteminin hala birfazlaca aygıtta çalıştığını gösteriyor. Bu sayının en az 100 milyon PC olduğu iddia ediliyor. Bu, biroldukça insanın yakında birebir zamandasteklenmeyen bir işletim sistemi tıpkı vakitte desteklenmeyen bir web tarayıcısı olabileceği manasına geliyor ve bu da kıymetli bir güvenlik riski manasını taşıyor.

Chrome, sürüm 110’dan daha sonra da bu iki işletim sisteminde çalışmaya devam edecek, lakin dayanak sayfasına nazaran Windows 7 yahut Windows 8’de rastgele bir güncelleme almayacak. Öbür bir deyişle Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarının nazaranceği son sürüm 110 olacak.

Halen bu eski işletim sistemlerinden birini kullanıyorsanız, 7 Şubat 2023 tarihine kadar yeni bir sürüme geçmenizi şiddetle öneririz. bu türlü, işletim sisteminiz için güvenlik güncellemelerini alabilecek ve en son Chrome özelliklerinden ve güvenlik iyileştirmelerinden de yararlanabileceksiniz.