FreeDOS 1.3 Yayınlandı

Samuag

New member
FreeDOS sürüm 1.3, son orta sürümün yayınlanmasından 5 yıl daha sonra kullanıma sunuldu. FreeDOS, MS-DOS uyumlu bir işletim sistemi olacak biçimde tasarlandı, lakin çekirdeği GPL v2 altında olan büsbütün fiyatsız ve açık kaynaklı yazılıma dayanmakta.

FreeDOS, orjinal IBM XT’den 286, 386’ya kadar uzanan sistemleri mümkün olduğunca genişletilmiş şoför dayanağıyla bir arada çalıştırıyor. bu biçimdece ağlar, CD’ler, USB vb. aygıtlara erişebilirsiniz.

FreeDOS 1.3’ün değerli tanıtımları içinde yeni Kernel 2043, yeni FreeCOM 0.85a komut kabuğunun kullanması, FAT32 dayanaklı 8086 sürümü, ağ temasının geri dönüşü, birtakım yeni programlar, oyunlar ve hayli sayıda paket güncellemesi yer alıyor. Pekala FreeDOS 1.3 ne vakit, nerede ve nasıl yararlı olacak?

Geçen Aralık ayında Release Candidate 5 (RC5) sürümünü gösteren bir görüntü yayınlandı. Bu görüntüde işletim sisteminin kurulduğunda nasıl göründüğü gösteriliyor. Hatta tam sürümün Pacman ve Solitaire üzere yerleşik oyunlara sahip olduğu görülüyor. Uygulamalarda, çeşitli kod ve metin düzenleyicileri üzere kullanışlı ve sezgisel bir çift bölmeli belge yöneticisi (DOS Navigator 2, DN2) sergileniyor.

tıpkı vakitte, standart olarak sağlanan fazlaca sayıda oyun, uygulama ve yardımcı programın yanı sıra FreeDOS Installer yardımıyla daha fazlası yüklenebiliyor. Pekala FreeDOS 1.3 ne üzere hedeflerle kullanılabilir? Temel olarak önyükleme disklerinde sistemleri problemlerden kurtarmak, işletim sistemi olmadan gelen bir sistemde kimi donanım tanılamaları yapmak, eski bir sistemdeki disklerde yedekleme ve klonlama yapmak ve bir BIOS’u güncellemek için kullanılabilir.

FreeDOS 1.3’ü resmi web sitesinden farklı ortamlar için indirmek mümkün.