Fonksiyonları teker teker Ayarlar uygulamasına taşınsa da, Windows’un Kontrol Masası hiç bir yere gitmiyor

semaver

New member
Denetim Masası, 1985’te piyasaya sürülen işletim sisteminin birinci sürümünden bu yana Windows’un ayrılmaz ve ikonik bir kesimi olmuştur. Fakat Microsoft’un Windows 11’de bu ikonik modülünün fonksiyonlarının birçoklarını yeni Ayarlar uygulamasına taşımasıyla bir arada artık günlerinin sayılı olduğunu söyleyebiliriz.

bir daha de, Windows Latest’ın dediğine nazaran yaklaşan bir Windows 11 güncellemesi, Kontrol Masası’nın daha fazla fonksiyonunu Ayarlar’a taşıyacak üzere görünse de, Microsoft çabucak hemen bu eski sistemi de büsbütün terk etmiyor. Çünkü Kontrol Masası bir daha yerli yerinde durmaya devam ediyor.

Denetim Masası’ndan Ayarlar’a geçen en büyük özellik, eski Win32 masaüstü uygulamaları da dahil olmak üzere programları kaldırabilme yeteneği üzere gözüküyor. Ayarlar penceresinden birtakım uygulamaları kaldırmak mümkün olsa da, hepsini kaldırmak daha evvel mümkün değildi. Bu niçinle, kaldırmak istediğiniz uygulamayı bulmak için ekranlar içinde daha az geçiş yapmanızı gerektirecek bu geçişin memnuniyetle karşılanacağını kestirim edebiliriz.