Flash bellek ile format atma nasıl yapılır? Windows heyetimi İçin USB hazırlama adımları

semaver

New member
Flash bellek ile format atma nasıl yapılır? Teknoloji gelişmelerin sürat kazanması ve biroldukça kullanıcının internete erişiminin artmasıyla bir arada, günlük hayatta ve iş dünyasında en çok kullanılan elektronik aygıtlar bilgisayar çeşitleri olur. Eğitimden sıhhate, mühendislikten silah endüstrisine kadar biroldukca alanda etkin olarak kullanılan bilgisayarlar, işletim sistemi ile çalışır.

İşletim sisteminde yapılan süreçler ve işletim sisteminin yükseltilmesi de format atmaktan geçer. Format atmak, bilgisayarı verimli kullanmak isteyen kullanıcıların tercih ettiği bir süreçtir. Ayrıyeten bilgisayarların berbat yazılımlardan kaynaklı çökmesiyle bir arada bilgisayara zarurî olarak format atmak gerekir. Pekala USB ile format nasıl atılır?

Flash Bellek İle Format Atma Nasıl Yapılır?

Format atma süreci yüksek bilgi depolama alanı ve küçük boyutu ile USB bellekler sayesinde yapılır. Format atmak için kullanılacak USB belleğin en az 8 GB boş hafızaya sahip olması gerekir ve tercihen USB bellek boş olmalıdır.

• Öncelikle Windows işletim sisteminin, Microsoft mağazasından indirilebilir versiyonunu bulmak gerekir. USB bellek bilgisayara takılır ve belge indirilmeye başlanır.

• İndirme linkine tıklandığında aracı artık indirin butonuna tıklanır ve MediaCreationTool ekranı açılır.

• Bu ekranda lisans şartlarının yer aldığı kullanıcı kontratı yer alır ve heyetime başlamak için bu mukavelenin kabul edilme kaidesi vardır. Kabul et seçeneğine tıklayarak sürece devam edilir ve açılan pencerede öteki bilgisayar için yükleme medyası oluştur seçeneğine tıklayarak ileri butonuna basılır.

• Lisan, sürüm ve mimari ekranından bu bilgisayar için önerilen seçenekleri kullan kısmına tıklanır ve ileri tuşuna basılır.

• Açılan pencerede USB flash bellek seçilir ve ileri butonuna basarak sürece devam edilir.

• Süreçler tamamlandıktan daha sonra USB flash bellek format atılacak bilgisayara takılır ve bilgisayar açılır.

• Bilgisayar açılırken BIOS ekranına giriş yapmak ve format sürecini başlatmak için gereken tuş kombinasyonuna daima olarak basmak gerekir.

• Kullanıcılar BIOS’a ulaşmak için gerekli tuş kombinasyonunu bilgisayarın yetkili satış mağazalarından öğrenebilir.

• BIOS ekranı açıldığında USB bellek çıkan ekranda en üst sıraya alınır ve save&exit seçeneğine tıklanır. Bu süreçlerin tamamlanmasıyla birlikte format, suram için hazır hale gelir.

• çabucak sonrasında heyetim ekranından lisan, klavye üzere ayrıntılar seçilir ve devam butonuna basılır.

• Artık yükle seçeneğine tıklandığında yeniden lisans şartları kabul edilir ve ileri tuşuna tıklanır. Disk seçme ekranı açılır ve bu ekranda Windows’un kurulmak istendiği disk seçilir ve sürece devam edilir.

• Süreçlerin bitmesiyle bir arada bilgisayar kendini bir daha başlatır ve bu ortada komutları sisteme kaydeder ve bilgisayar açıldığında format atılmış olur.
Windows Heyetim İçin USB Hazırlama Süreci Nasıl Yapılır?

Windows işletim sisteminin çeşitli sürümler bulunur ve bilgisayara format atarken yahut işletim sistemi yükseltilirken ekseriyetle USB bellek tercih edilir. Flash bellek çeşitlerinin, bilgi depolama alanının yüksek olması ve boyutlarının da küçük olması, birfazlaca kullanıcının format atma süreci sırasında flash bellek tercih etmesine yol açar.

• USB flash bellek kullanarak format atmadan evvel flash belleğin içini temizlemek ve USB flash belleğin en az 8 GB hafızaya sahip olması gerekir.

• Flash bellek bilgisayara takılır ve harici belleği algılayan bilgisayarda, bu bilgisayar kısayolunu kullanarak USB belleğe ulaşılır.

• USB bellek bulunarak seçilir ve sağ tıklayarak biçimlendir seçeneğine tıklanır.

• Açılan pencerede evrak sistemi alanında FAT32 yazan alana gelerek NTFS seçilir.

• Akabinde öteki ayarlama yapmadan süratli biçimlendir seçeneğine tıklanır ve başlat butonuna basılır.

• Bu süreçlerden daha sonra flash bellek, format programını yüklemek için hazır hale gelir.

• USB bellek biçimlendirilmedilk evvel belleğin ortasında yer alan datalar öteki bir harici belleğe ya da bilgisayara taşınır ve bu da kullanıcıların data kaybı yaşamasını önler.