Facebook Mavi Tik Alma Yöntemi

Hasan

New member
Twitter’ın geliştirdiği daha sonra Facebook tarafından da getirilen facebook mavi tik alma sayesinde popüler Facebook sayfaları veya kişisel hesaplar doğrulanabilir. Tanınmış kişilere ait resmi bir Facebook sayfası veya hesabını doğrulatmak için kullanılan bu işlem mavi tik alınarak o sayfanın Facebook tarafından güvenilir sayfa ve doğrulanmış resmi hesap olduğu anlamına geliyor.


Tanınmış olmayan kişiler için böyle bir şey şimdilik bulunmuyor. Sadece tanınmış yani ünlü kişilere ait kişisel veya kurumsal Facebook hesaplarının doğruluk kazanması adına bu özellik getirildi. Çünkü ünlü kişiler üzerinden onlarca asılsız Facebook sayfası açılarak onlar adına yerli yersiz pek çok paylaşımlar yapılmaktadır. Bundan kurtularak Facebook tarafından güvenilir kılınıp doğrulanan resmi bir hesap getirilmesi tanınmış kişi ya da kuruma ait tüm bilgilerin korunmasını da sağlamaktadır.

Facebook Mavi Tik Alma 2022
Mavi tik almak için Facebook Yardım Merkezi üzerinden bir talep oluşturmalısınız. Türkiye sınırları içerisinde Facebook Yardım Merkezi başvuru formuna eriştiğinizde sayfa bulunamadı hatası aldıysanız şaşırmayın. Çünkü artık, Facebook Türkiye’deki resmi hesaplara doğrudan bakmıyor. Onun yerine Türkiye’de iş ortaklığı gerçekleştirdiği yazılım şirketleri aracılığıyla bu işlemi gerçekleştiriyor. Bunun için yazılım şirketlerine başvuru formunu doldurarak başvuru yaparak mavi tik alabilirsiniz.

Facebook Mavi Tik Başvuru Formu
Tüzel kişiliğe ait resmi evrak listesi
Şirket sahibinin ad-soyad ve unvanı
Anonim şirket sahiplerine ait ad-soyad ve unvanlar
Şirketin resmi profil resmi ya da fotoğrafı
Şirkete ait resmi logo, yazı veya sloganı
Ön yazı
ile Türkiye’deki anlaşmalı iş ortakları üzerinden facebook mavi tik alma işlemi gerçekleştirilmektedir. Kurumsal hesaplar ya da tanınmış kişilere ait bireysel hesaplar Facebook yönetimince doğrulanmış olarak kabul edilir. Başvuru formunda istenen bu bilgilere yer verilmesinin ardından doğrulanmış hesabınız üzerinden resmi açıklama ve paylaşımda bulunabileceksiniz.

Facebook Mavi Tik Doğrulama Formu
Dünya genelinde en çok tercih edilen sosyal medya platformu Facebook tanınmış kişi ve kurumlara ait hesapları geliştirdiği yepyeni bir özellikle koruyor. Bu hesapların üçüncü şahıslar tarafından aslı olmayan gayriresmi paylaşımda bulunmasını bütünüyle engelliyor. Mavi tik işaretli hesapların Facebook tarafından özel olarak korunduğu ve paylaşım yapılan içeriklerin de doğrulanması amacıyla facebook mavi tik alma özelliğinin geliştirildiğini ifade etmemiz gerekmektedir.

Facebook ekibinin geliştirdiği özellik için ülkemizdeki tanınmış bireysel veya kurumsal hesapların doğrulama işlemini Yardım Merkezi doğrudan gerçekleştirmiyor. Bunun yerine ülkemizdeki partnerleri aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirerek tüzel hesaplara yönelik mavi tik onayı alınmasına imkan tanıyor.

Daha önceden Twitter tarafından getirilen bu işlemin şimdi de Facebook ve Youtube gibi diğer sosyal mecralar tarafından getirilen bir özellik olması özel yaşamın gizliliği ve düşünce hürriyeti haklarının ihlali sorunlarına ilişkin önemli bir adımdır. Bu özellik sayesinde tanınmış kişi ve işletmelere ait Facebook sayfalarının resmiyet kazanarak güncel paylaşım ve açıklamaların bu şekilde herhangi bir şekilde skandal veya yalan yanlış paylaşımların yapılması ikilemini yok edeceği amaçlanıyor.