Bekleyen hisse ne demek

Muqe

Global Mod
Global Mod
Bekleyen hisse ne demek?

Borsa piyasalarında, hisse senetleri veya tahvillerin alım satımı için yapılan ticaretlerdeki, alıcının satıcıya ödemeyi tamamlayıncaya kadar bekleyen hisse anlamına gelmektedir. Bekleyen hisse, bir hisse senedinin alım satım işlemlerinde satıcı tarafından alınan ödemelerin tamamlanmasının ötesinde, ödeme tamamlanana kadar satıcının, alıcıya teslim etmeyeceği anlamına gelir. Bekleyen hisse işlemlerinin daha önceden teslimatının alıcıya yapılması, satıcının alıcıya tahsilatının tamamlanmasının beklenmesi anlamına gelir.

Bekleyen Hisse İşlemlerinin Faydaları

Bekleyen hisse işlemleri, özellikle küçük ölçekli yatırımcılar için çok kullanışlıdır. Bunun nedeni, alıcının ödemeyi gerçekleştirmeden önce hisse senedinin satıcısına teslim etmesinin önüne geçmesidir. Böylelikle, satıcının alıcıya ödemeyi tamamladıktan sonra hisse senedinin teslimini yapması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, bekleyen hisse işlemleri, satıcının, alıcıdan ödeme alıp almadığını kontrol etmesine de olanak tanır. Böylelikle, satıcıların, alıcıların ödemelerini yapmadan önce hisse senedinin teslimatını gerçekleştirmek zorunda kalmaları da önlenecektir.

Bekleyen Hisse İşlemlerinin Riskleri

Bekleyen hisse işlemlerinin bazı riskleri vardır. Öncelikle, satıcılar ödemeyi tamamlanana kadar hisse senedinin alıcıya teslimatını gerçekleştiremeyebilir. Bunun nedeni, alıcının ödemeyi tamamlamayı reddedebilmesi, ödemeyi banka aracılığıyla yapamayacak kadar yetersiz fonlarının olması veya ödeme yapmamak için kasıtlı olarak reddedebilmesi olabilir. Diğer bir risk ise, alıcının ödemeyi gerçekleştirdiği halde, satıcının hisse senedini teslim etmemesidir. Bu durumda, alıcının, satıcının uygunsuz davranışından zarar görebilmesi muhtemeldir.