“BAföG’yi geleceğe taşıyoruz”

Captain123

New member
Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger’in 23 Haziran 2022’de Almanya Federal Meclisi’nde yaptığı konuşma

Sayın Başkan Hanım! Sevgili iş arkadaşlarım! Bir konuda hemfikirsek, BAföG fikrinin iyi olduğudur. Ancak geleceğin her enstrümanı, eğer reforme edilmezse ve artık olması gereken herkese ulaşmazsa, eninde sonunda eskiyecektir. Zaman değişiyor, bu yüzden bugün BAföG’yi değiştiriyoruz.

Daha yüksek ödenekler, gelecekte onu daha çekici hale getirecektir. Dijital uygulama onu daha modern hale getiriyor. Daha yüksek yaş sınırı onu daha esnek hale getirir. Ve ülkemizde ilerleme vaadinin bir adımını daha yeni bir hayatla dolduruyoruz. Bugün bununla ilgili ve onayınızı istiyorum.

BAföG’yi geleceğe taşıyor ve 21. yüzyılın gerçekliğine uyarlıyoruz. İlerlemeliyiz – acilen; Çünkü eğitim gelecek için çok önemlidir. Bu yüzden BAföG reformunda bu kadar hızlı olmamızdan memnunum. Koalisyon ortaklarına teşekkür etmek istiyorum, evime teşekkür etmek istiyorum ve ayrıca Dışişleri Bakanım Jens Brandenburg’a bunu bu kadar çabuk hayata geçirdiği için teşekkür etmek istiyorum.

BAföG, engelin kendisi için çok yüksek olacağı herkes için bir sıçrama tahtasıdır. Elbette herkes yine de kendini atlamak zorunda ama herkes bunu yapabilmelidir. Politikadaki işimiz bu: mümkün kılmak. Böylece herkes kendi eğitim yolunda özgür bir seçime sahip olur ve bağımsız olarak gidebilir. Şimdiye kadar sağlanan finansman çok fazla kişiyi dışladı. Bu eğilimi tersine çeviriyoruz: Daha fazla BAföG, daha fazla özgürlük demektir.

Modern dünyamızda bu, yurt dışında bir yıl geçirmeyi, konfor alanından ayrılmayı, başka bir dilde fikir alışverişinde bulunmayı, uluslararası bağlantılar kurmayı ve başka kültürler hakkında bir anlayış geliştirmeyi içerir. Bu değerli deneyimi karşılayabilmek – bu da bir eğitim eşitliği, fırsat eşitliği sorunudur. Bu nedenle BAföG ile yabancı finansmanı da güçlendiriyoruz. Bu, öğrenim ücretleri için ek ücret ve AB dışındaki bir yıllık yüksek lisans programlarının uzatılması için geçerlidir. Yurtdışında okumak, tıpkı evde okumak gibi, para yüzünden başarısız olmamalıdır.

Bu arada, BAföG’deki değişikliklerin mesleki eğitim, BAföG öğrencisi ve BAföG promosyonu lehine de etkisi vardır. Kariyer tırmanıcılarına fayda sağlar. Kendinizi eğitmek istiyorsanız, bunu yapabilmelisiniz. Eğitim imkanları, yolu ne olursa olsun ülkemizdeki her bireye gösterebileceğimiz en büyük saygıdır.
Mesleki eğitim raporu da bugün bir konu. Burada da daha yapılacak çok iş olduğunu görüyoruz. Bu bir çalışma olmak zorunda değil. BAföG, herkesin çalışması gerektiği anlamına gelmez, ancak herkesin çalışabilmesi gerektiği anlamına gelir.

Çıraklık yapmayı tercih edenleri bu yola başvurmaya teşvik ediyoruz. Şirketler umutsuzca genç insanlar arıyor. Bugünün kursiyerleri yarının uzmanlarıdır. Bu nedenle Eğitim ve Öğretim İttifakına güvenmeye devam ediyoruz. Güvenilir bir ittifaktır.

Aynı zamanda “Mesleki Eğitim” mükemmellik girişimini hazırlıyoruz; çünkü ikili eğitim sistemimiz onlarca yıldır refahımızı garantiledi ve bu şekilde kalmak zorunda. Akademik ve mesleki eğitim el ele gider ve bunu toplumumuza derinlemesine taşımak zorundayız. Her iki sistem de eşittir, her iki sistem de doğru yeteneklere ihtiyaç duyar ve her iki sistemden de dereceler talep edilir: yüksek lisans veya yüksek lisans, lisans veya kalfalık sertifikası. Ve bu iyi.

Bayanlar ve baylar, bu nedenle herkesin kendi kişisel fırsatlarından yararlanabilmesi ve BAföG de dahil olmak üzere bunları aklında bulundurması çok önemlidir. Birçok insan bunu biliyor ama buna hakkı olan herkes bunu bilmiyor. Ayrıca, reforma hedef gruba göre uyarlanmış bir bilgilendirme kampanyasıyla eşlik ederek ve hesabı yapmaya değer olduğunu tekrar tekrar belirterek bunu değiştirmek istiyoruz. Çünkü eğitim buna değer – hepimiz için. Tartışmayı dört gözle bekliyorum. – Çok teşekkür ederim.