Astım hastalarına ‘pandemi sürecinde ilaçlarınızı kesmeyin’ uyarısı

Hasan

New member
Marmara Üniversitesi (MÜ) Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatrik İmmünoloji ve Alerji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Karakoç Aydıner, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sürecinde astım hastalarının ilaçlarını kesmemeleri ve kullanımlarını aksatmamaları gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Aydıner, bugün tüm dünyada yayılan Kovid-19’un 2002 ve 2012 yıllarında salgın yapan SARS ve MERS virüsleriyle aynı aileden olduğunu belirterek, virüsün diğerlerinden farkının ise çok daha hızlı bulaşması olduğunu aktardı.

Prof. Dr. Aydıner, hastalık belirtilerinin virüs alındıktan 7-14 gün sonra ortaya çıktığını ifade ederek, hastalığın belirtilerine ilişkin bilgi verdi.

Hastalığın çocuklardaki belirtilerine ishal, bulantı ve kusmanın da eşlik edebildiğini belirten Aydıner, “Hastalık çocuklarda nadiren zatürre ve solunum yetmezliğine neden olabilmektedir. Kovid-19 pozitif hasta ile çok yakın ve riskli temas varsa bu bireyler takibe alınmaktadır.” dedi.

SOSYAL MESAFE VE HİJYEN KURALLARINA DİKKAT!

Prof. Dr. Elif Karakoç Aydıner, Kovid-19’dan korunmak için sosyal mesafe ile maske kullanımının önemine değinerek, kalabalık ortamlardan uzak durulması, yeterli sıklıkta ve sürede el temizliğinin sabun ya da bulunamadığı durumlarda alkol bazlı antiseptiklerin kullanımıyla yapılmasını önerdi.

Ayrıca evde ya da iş yerinde ortak kullanılan alanların ve sık temas edilen yüzeylerin dezenfeksiyonunun sıklıkla yapılması gerektiğini belirten Aydıner, yaşam alanlarında ortak eşya kullanılmaması, özellikle mutfak ve banyoda kullanılan malzemelerin ayrılması gerektiğini söyledi.