AMD RDNA 3 Mimarisiyle Yonga Sayısı İkiye Katlanabilir

Samuag

New member
Geçtiğimiz yıl AMD’nin yeni kuşak ekran kartları için fazlaca yongalı dizayna (MCM) sahip grafik işlemciler tasarladığına dair söylentiler yayılmıştı. Birden çok mantıksal yongaya sahip GPU tahlili kısa vakit evvel sunucu alanında AMD Instinct MI200 serisiyle bir arada kullanıldı. Benzeri biçimde, fazlaca yongalı dizaynın son tüketicilere ulaşan Radeon RX 7000 serisinde kullanıldığını nazaranbiliriz.

GPU’lar konusunda kıymetli sızıntılar yapan Greymon55, en büyük Navi 31 GPU’nun yedi farklı kısma ayrıldığını ve farklı üretim teknolojileri kullandığını yazdı. Görünüşe göre grafik işlemcisi iki farklı GCD’ye (Graphics Complex Dies) ayrılıyor. Bu kalıplar RDNA 3 Süreç Ünitelerini, Komut İşlemcisini, Geometri İşlemcisini, Asenkron Hesaplama Motorlarını (ACE’ler) ve daha fazlasını bir ortaya getiriyor. Ayrıyeten GCD’lerin oluşturulması için TSMC 5nm üretimi kullanılıyor.

İki GCD’nin yanı sıra dört MCD (Memory Controller Dies) yer alıyor. Greymon55, bunların N7’den (7nm) biraz daha gelişmiş bir teknoloji olan 6nm süreciyle inşa edileceğini tez etmiş. Her MCD iki adet 32 bit bellek yolunu (64 bit) denetim ediyor. Bir ortaya gelen dört MCD ise 256-bitlik bilgi yolu genişliği sunacak. Bu ünitelerin ortasında GDDR6 bellek denetimcisinin yanı sıra PHY de mevcut.

Üçüncüsü ise ilişkileri denetim eden G/Ç (IOD) kalıbı. IOD, hem AM4 birebir vakitte SP3 işlemcilerde tüm CPU yongalarını birbirine bağlıyor. hem de bellek, PCIe ve öteki platform G/Ç’lerinin haberleşmesini sağlıyor. Navi 31 GPU’da ise IOD’nin kıymetli birleştirme bakılırsavleri var: bunlar içinde PCI-Express anahtarı (GPU’yu sisteme bağlayan), çeşitli ekran çıkışlarını denetim eden Display CoreNext (DCN) bileşeni ve tahminen de medya hızlandırıcılarını içeren Görüntü CoreNext (VCN) var.

Pekala bu yedi yonga birbirine nasıl bağlanıyor? “Navi 31” MCM’deki yedi yonganın tümünü birbirine gelişmiş bir Infinity Fabric tahlili bağlıyor. Şayet söylentiler doğruysa RDNA 3 mimarisiyle bir arada hayli fazla yenilik nazaranceğiz. RX 7000 serisinin duyurusu için aylar var ve önümüzdeki süreçte daha fazla bilgi sahibi olacağız.