AFAD Acil Davet Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Samuag

New member
AFAD’ın Acil Davet taşınabilir uygulaması üzerinden acil durumlar için yardım talebi oluşturulabiliyor ve yetkililerle paylaşılabiliyor. AFAD uygulaması, açıldığı andan itibaren kullanıcıya en yakın toplanma bölgesini ve insanların o bölgelere ulaşabilmesi için yol tanımı gösteriyor.


ilk vakit içinderda AFAD uygulamasını Google Play Store ya da Apple Store üzerinden indirin. Uygulamayı indirdikten daha sonra telefon numaranızı girmeniz gerekiyor. sonrasındasındasında SMS ile telefonunuza gelen kodu uygulamaya girerek doğrulama yapın. Doğrulama daha sonrasında TC Kimlik No bilginizi de girerek uygulamaya erişebilirsiniz.

Uygulama pozisyon bilginiz yardımıyla bulunduğunuz bölgeye en yakın toplanma bölgesini arayıp size harita üzerinden gösterecek. Pozisyon özelliğiniz açık değilse uygulama sizden müsaade isteyecek.


Başarılı bir biçimde giriş yaptıktan daha sonra uygulamanın çabucak altında bulunan Acil Arama kısmından acil dayanak talebi oluşturabilirsiniz. Acil Arama daveti başlatıldığında sistem sizi otomatik olarak 112 Acil Servis merkezine bağlıyor. Bu kademeden daha sonra afetzedenin durumu ile ilgili sizden bilgi isteniyor. Şayet konuşamayacak durumda olsanız bile öncesinden hazırlanmış yazılı metinler yardımıyla bağlantı kurabiliyorsunuz.