Yüzyılın Yeteneği Youssoufa Moukoko büyük futbol sahnesine çıkıyor

Ethereum

New member
Berlin–2014 yılı Almanya'da mutlu bir yazdı. Milli takım Rio de Janeiro'da Dünya Kupası şampiyonluğunu kazandı ve Brandenburg Kapısı'nda taraftarlar tarafından kutlandı. Mats Hummels içki içtiği bir gecenin ardından güneş gözlüğü takmıştı. Sahnede dans ederken boynuna astığı altın Dünya Kupası madalyası güneşte parlıyordu. O zamanlar on yaşında olan Youssoufa Moukoko, bu görüntüleri televizyonda ebeveynlerinin Hamburg'daki dairesinde gördü.

Küçük çocuk, büyükanne ve büyükbabasının yanından Kamerun'un başkenti Yaoundé'den anne ve babasının yanına yeni taşınmıştı. Henüz Almanca konuşamıyordu. Ancak coşkulu görüntülerin dili onu heyecanlandırdı. Moukoko gururla, “Mats Hummels dünya şampiyonu olduğunda hâlâ çok küçüktüm, bugün onunla antrenman yapıyorum” diyor. Şu anda hâlâ çok genç. Cuma günü 16. yaş gününü kutladı ve Cumartesi günü yüzyılın yeteneği, Borussia Dortmund'un Hertha BSC'ye karşı oynadığı maçta (20.30) üst grupta forma giyen tüm zamanların en genç oyuncusu olarak muhtemelen Bundesliga tarihine geçecek.

Muafiyet bunu mümkün kılıyor çünkü DFB aslında 17 yaşını şart koşuyor. Moukoko herkesin beklediği fenomendir. Modern bir masalın ana kahramanıdır. Kamerun'da on yaşına kadar hiçbir kulüpte oynamadı. Yaoundè sokaklarında kendine çok şey öğretti. Dört yaşındayken televizyonda Chelsea FC ile FC Barcelona arasında oynanan 2009 Şampiyonlar Ligi yarı finalini izledi. O zamandan beri profesyonel futbolcu olma hayali üzerinde çalışıyor.

Uzmanlar şaşırmadan edemiyor

Almanya'ya taşınmak bu kariyer adımını mümkün kıldı. Babası onu Ekim 2014'te Hamburg'daki FC St. Pauli'nin D gençlik takımına kaydettirdi. Orada montaj hattında goller attı ve bir yıl sonra, on bir yaşındayken Kiezkicker'in C gençlik takımında oynamasına izin verildi. Müthiş dinamiği ve tekniği nedeniyle hiçbir yaş farkı görülmüyordu. Sonuçta 13 maçta 23 gol attı. Borussia Dortmund ondan çoktan haberdar olmuş ve onu 2016 yazında Ruhr bölgesine getirmişti. Yerel C gençlik takımında Moukoko 33 gol attı. Bir sezon sonra 13 yaşındayken B-Junior Bundesliga'da gol oranını 40'a çıkardı ve 2018/19 sezonunda 46 golle tekrar bu rakamı aştı. 2019 yazından itibaren 14 yaşındayken A-Youth Bundesliga'da forma giydi ve 34 gol attı.

Uzmanlar hayret etmeden duramıyor. Bu kadar genç bir çocuk kendisinden büyük oyunculara nasıl ayak uydurabilir? Bu soru sık sık soruldu, hatta bazıları onun yaşını bile sorguladı. Ama bu tamamen saçmalık. En basit açıklamayı Moukoko kendisi yapıyor: “Yetenek doğuştandır. Ama bu yeterli değil. Yalnızca bedeni için bir şeyler yapanlar ödülü alır.” Ağırlık odasındaki ekstra hareketlerle, 12 yaşında henüz sahip olmadığı kasları geliştirdi.

2020 yazından bu yana BVB profesyonelleriyle eğitim alıyor. Herkes genç adamın ek birimleri tamamladığını hemen fark etti. “İlk antrenmanda hala zorluklar yaşadım çünkü erkekler sahasında her şey daha hızlı oluyor. Ancak ikinci seansta da buna ayak uydurabildim” diyor Moukoko kendinden emin bir şekilde. Erteleme uzmanı olarak da bilinen BVB baş antrenörü Lucien Favre oldukça heyecanlı: “Onunla antrenman yapmak çok eğlenceli. Sol ve sağ ayağıyla oynayabiliyor. Ve hangisiyle oynadığını asla bilemezsiniz.

Cumartesi günü herkes görebilir. Ancak Moukoko, mucizevi ilk çıkışından önce mütevazı kalıyor: “Oynayabildiğim zaman mutluyum ama bu böyle olmak zorunda değil. Daha sonra da olabilir. Ama eğer bu gerçekleşirse gerçekten mutlu olacağım.”