Windows Update Sorun Giderici Nasıl Çalışır?

semaver

New member
İşletim sistemi, bilgisayar içerisinde bulunan donanım kaynaklarını denetim etmeye ve çeşitli uygulamaların yazılımları için uygun ve yaygın olan yazılımların bütününü oluşturur. İşletim sisteminin temel fonksiyonu ise uygulamaların programları ile bilgisayar donanımının içinde sağlıklı bir bağlantı sağlamak olarak tanımlanabilir.

Bir bilgisayarın üretim kademesini tamamlanmasının akabinde bilgisayara otomatik olarak yüklenir ve kullanıcılar bu programı istedikleri vakit silip yine yükleme imkanına sahiptir. İşletim sistemleri içinde en düzgünlerinden biri ise Microsoft firması tarafınca piyasaya sürülen Windows işletim sistemidir.

Windows Update Sorun Giderici Nasıl Çalışır?

Windows Update, bilgisayara yeni gelmiş olan güncellemeleri yaparak genel performansı arttırmaya yönelik çalışmalar yapar. Şayet kullanıcılar bilgisayara gelen güncellemeleri denetim edemez ya da indiremez ise Windows Update üzerinde bir sorun olduğu söylenebilir. Bu sorunun giderilmesi için birinci vakit içinderda bilgisayar bir daha başlatılabilir. Şayet sorun hala devam ediyorsa Windows Update’i duraklatıp bir daha başlatmak yardımcı alabilir. Bu formül üzerinden tahlil alamayan kullanıcılar ise ‘’Sorun Giderici’’yi kullanarak sorunu çarçabuk çözebilir.

• Bu noktada kullanıcılar evvela ‘’Başlat’’ kısmından ‘’Ayarlar’’ sekmesine sarfiyat.

• Ardından ‘’Sistem’’ sekmesine tıklayarak ‘’Sorun Giderici’’ açılır.

• Kullanıcılar açılan evrak üzerinden ‘’Diğer Sorun Gidericiler’’ sekmesini seçer.

• ‘’Sık kullanılanlar’’ın alt kısmında bulunan ‘’Windows Update’’ ve ‘’Çalıştır’’ kısımlarına basılarak beklemek gerekir.

• Bu süreçlerin akabinde sorun gidericinin işini bitirmesi ile bilgisayarlarını bir daha başlatarak kullanmaya başlayabilir.
Windows İşletim Sistemi Çeşitleri

Piyasaya sürüldüğü günden bugüne uzanan süreçte Windows biroldukça işletim sistemi çeşidi ile daima olarak kendini yenilemiştir. Her çağın kendine ilişkin teknolojik gelişmelerinden etkilenerek kendini geliştirmiştir. Windows işletim sistemi çeşitleri ise aşağıda sıralanmıştır.

Windows (1.0): 1985 yılında piyasaya sürülen Windows 1.0 işletim sistemi ailesinin birinci sürümü olarak kullanıcılara sunulmuştur.

Windows (2.0): 1987 yılında Windows işletim sistemi ailesinin ikinci sürümü olan Windows 2.0, Microsoft uygulamaları içinde en ünlü iki program olan Excel ve Word programlarının birinci kullanılmaya başlandığı sürümdür.

Windows (3.0): 1990 yılında kullanılmaya başlanan Windows 3.0 Nisan ayında piyasaya sürülmüştür. Windows işletim sistemleri içinde birinci muvaffakiyet sürüm olarak bilinir.

Windows 95: 1995 yılında üretilen Windows 95, Chicago kod ismiyle da bilinir. Büyük bir şov ile piyasaya sürülen işletim sürümü sevilerek kullanılan sürümler içinde yer alır.

Windows 98: 1998 yılında kullanıcıların beğenisine sunulan bu sürüm Microsoft’un ürettiği son ana sürüm olarak bilinir. Microsoft bu sürümü ile internet hizmetlerini ve oldukcalu ortam özelliğini sunmuştur.

Windows ME: 2000 yılının Eylül ayında kullanılmaya başlanan ve Millenium Edition ismiyle bilinen Windows ME, 16 bit ve 32 bit işletim sistemine sahiptir.

Windows XP: 25 Ekim 2001 yılında piyasaya sürülen Windows XP sürümü, şahsi bilgisayar ve sunucu sistemlerinin kullanmasına uygun bir biçimde üretilmiştir.

Windows Vista: şahsi bilgisayarlar için geliştirilen bir sürüm olan Microsoft Windows işletim sistemleri içinde yerini almıştır.

Windows 7: 2009 yılında piyasaya sürülen Windows 7, bundan evvelki sürüm olan Windows Vista’nın yerine geçmiştir.

Windows 8: 2012 yılında Windows 7’nin yerini alan Windows 8, piyasaya sunulan bir öteki işletim sistemidir.

Windows 8.1: Windows 8.1 Microsoft tarafınca Windows 8’e Service Pack üzere bir güncelleme olarak gelmiştir.

Windows 10: Microsoft tarafınca geliştirilen bir öteki işletim sistemi olan Windows 10, 2015 yılının temmuz ayında piyasaya sürülmüştür.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

• Windows 11 büyük güncellemesinin ismi muhakkak oldu

• Bir kıymetli Windows 11 özelliği daha Windows 10’a transfer oluyor

• Linux – Windows 11 savaşında ikinci perde: Kazanan bir daha değişmedi…

• Windows 11 yükseltme nasıl yapılır?

• Microsoft Visual C++ nedir? Nasıl yüklenir ve nasıl silinir?

• Microsoft Edge nedir? Nasıl indirilir ve özellikleri nelerdir?