Windows 7’yi (ve Windows 8.1’i) terk edenlere artık de Google Chrome ekleniyor

semaver

New member
Microsoft yakında Windows 7 için Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri programını sonlandıracak ve sevilen işletim sistemini en sonunda büsbütün emekliye ayıracak. Ayrıyeten şirket, Windows 8.1 için fiyatlı güvenlik güncellemeleri sunmayı da planlamıyor. Yani her iki sürümün de ömrünün sonuna geldiği açık.

Bu duruma ayak uyduran Google da, tarayıcısı Chrome’un iki işletim sistemine verdiği takviyesi sonlandırmak istiyor. Kısa müddet evvel piyasaya sürülen Google Chrome 108, Windows 7 ve 8.1 dayanağının yakında sona ereceğini açıkça ortaya koyuyor. Bu işletim sistemlerini kullananlar, “gelecekteki Google Chrome güncellemelerini almak için Windows 10 yahut daha sonraki bir sürüme gereksiniminiz olacak. Bu bilgisayar Windows 7 kullanıyor” ikazlar gösteriyor.

Microsoft’la birlikte Google da tarayıcısını üstte belirtilen işletim sistemlerinde güncellemeyi bırakacak üzere görünüyor. Bu niçinle donanımınız destekliyorsa Windows 10 yahut 11’e geçmeniz için ekstra bir niçininizin daha olduğu söylenebilir. Ayrıyeten, Windows 7 seri numaralarını kullanarak Windows 11’i (ve 10’u) hala aktifleştirebilirsiniz.

En sıradan haliyle, desteklenmeyen bir işletim sistemi ve tarayıcı kullanarak çağdaş internette gezinmek risklidir. Buna karşın, kimi Windows XP kullanıcılarında olduğu üzere Windows 7’ye sadık kalacak kullanıcılar da olacaktır. Bu kullanıcılar, güncelleme istemlerini bastıran bir Windows Kayıt Defteri bedeliyle yeni Chrome bildirimlerini susturabiliyor. Bunun için:

• Win + R tuşlarına basın ve regedit yazın.
  • HKEY_CURRENT_USERSoftwarePoliciesGoogleChrome’a gidin ve yeni bir DWORD 32 bit kıymeti oluşturun.
  • Değeri SuppressUnsupportedOSWarning olarak bir daha isimlendirin.
  • Değeri açın ve bilgilerini 1 olarak değiştirin.
Gelecek yılın başlarında Windows 7 dayanağını sonlandırmaya karar veren Google ve başka Chromium tabanlı tarayıcıların geliştiricilerinin tersine Mozilla, Windows 7 için Firefox’un ne vakit sonlandırılacağına çabucak hemen karar vermedi. Geliştiriciler, yakında dayanağı sonlandırılacak Windows sürümlerinde Firefox kullanıcılarına ESR kanalında altı aydan fazla ekstra takviye vermeyi düşünüyor.