Windows 11’i kurmak ister misiniz? Seçenekleriniz şunlar: Ya evet, ya da evet!

semaver

New member
Görünüşe bakılırsa Microsoft, kullanıcıları Windows 11 kurmaya ikna edebilmek için her geçen gün kendini aşmaya devam ediyor.

Bir Reddit kullanıcısı, gönderi artık kaldırılmış olsa da, Windows 10 bilgisayarının fotoğrafını, en son işletim sistemine yükseltmeyi teklif eden tam ekran bir Windows 11 reklamıyla birlikte yayınladı. Tipik Microsoft stilinde olan bu imgede sunulan seçenekler ise olabildiğince baş karıştırıcı: İki düğme ve her ikisi de “kabul ediyorum” manasına geliyor.

Reklam, işletim sisteminin “artık kilidinin açık olduğunu” tez ederek Windows 11’i tanıtmaya çalışıyor; müşteriler işletim sistemini çabucak alabilir (vurgulanan düğme) ve heyetimi sonrasındasındası için planlayabilir (ikinci düğme). Teklifi reddetmenin tek yolu, ekranın altındaki beyaz bir çubukta yer alan küçük bir “Windows 10’u Koru” temasına tıklamak.

Windows 10 kullanıcılarının, Microsoft’un işletim sistemini aldatıcı bannerlar ve optik illüzyonlar kullanarak dayatmaya çalışmasından mutlu olmadıklarını söylemeye herbiçimde gerek yok.

Microsoft açıkça “karanlık desenler” ve aldatıcı hileler kullanarak Windows 11 dağıtımını hızlandırmaya çalışıyor üzere görünüyor. Ve bu enteresan durum, farklı bir biçimde Microsoft’un kendi sitesinden Windows 10 satışlarını durdurmasıyla birebir vakte denk geliyor. Bu niçinle daha fazla kullanıcı Windows 11’e geçmekten diğer seçeneği yokmuş üzere hissedebilir ki bu yanlışsız değil.

her neyse ki Microsoft çabucak hemen Windows 11’e otomatik yükseltmeleri başlatmadı, bu niçinle yeni işletim sistemini farkına bile varmadan kurmuş olma ihtimaliniz yok. Fakat Microsoft’un Windows 11’i daha tanınan hale getirmek için kullanıcılar üstündeki baskıyı artıracağını söylemek yanlış olmaz.

Statcounter’ın son raporuna göre, tüm Windows kullanıcılarının yaklaşık %18’i Windows 11’e yükseltme yapmış durumda.