Windows 11’e Yeni nazaranv Yöneticisi Özelliği: Verimlilik Modu Geliyor!

semaver

New member
Windows 11’in nazaranv Yöneticisi kısa bir süre evvel kaynakları tüketen uygulamaları denetim altına almak için yeni bir akıllı özellik kazandı. Bu özellik herkese yardımcı olsa da, pil ömrü avantajları yardımıyla bilhassa dizüstü bilgisayar kullanıcılarının işine yarayacak üzere görünüyor.

Özellik, geçtiğimiz hafta kullanıcılarına dağıtılan ve nazaranv Yöneticisinin yenilenmesi de dahil olmak üzere bir dizi faydalı özellik sunan Build 22557’te yer alıyor. Lakin bu yapının şu anda sadece önizleme evresinde olduğunu unutmamakta yarar var.

bakılırsav Yöneticisinin görünümü, bir süre evvel Windows 11’in daha şık ve çağdaş görünümüyle uyumlu olması için bir daha düzenlenmiş ve ayrıyeten uygunlaştırılmış bir arayüz kazanmıştı. Build 22557 ise, bu dizaynın değişikliğinin yanına Verimlilik modunu ekliyor.

Bu özelliğin temelinde, nazaranv Yöneticisi’nde bir ton sistem kaynağı kullanan bir uygulamayı tespit ettiğinizde, kaynakları hür bırakmak için programı sonlandırmak (ki bu bilhassa birtakım sistem uygulamalarında epeyce önemli sıkıntılar yaratabilir) yerine, Verimlilik modunda çalışacak biçimde değiştirebilmeniz yer alıyor.

Microsoft’un açıkça belirttiği üzere bu, sistem kaynak dağılımı kelam konusu olduğunda kelam konusu uygulamayı öncelik listesinin altına iterek kaynak kullanmasını denetim altına alacak ve şayet PC’niz yük kaynaklı sorun yaşıyorsa daha rahat çalışır hale getirecek; daha yeterli güç verimliliği sağlayacak.

Verimlilik modunda olan uygulamalar yahut hizmetler, küçük bir yaprak simgesiyle işaretleniyor ve askıya alınan uygulamalarda bir duraklatma simgesi bulunuyor.

Örneğin temel Windows hizmetleri üzere kimi süreçlerin evvelarinin kaldırılmasının sistem performansını olumsuz tarafta etkileyebileceği ve makinenizi yavaşlatabileceğinden dolayı Verimlilik modu için uygun olmayabileceğini unutmayın. Bu durumlarda, Verimlilik modunu açma seçeneği grileşecek ve bu yeni aracı kullanırken rastgele bir ziyan görmemeniz sağlanacak.

Verimlilik modu, bir süreci büsbütün durdurmak zorunda kalmadan denetim altına almayı kolaylaştırdığı için, kaynak kullanması yüksek olan bir uygulama yüzünden makineleri yavaş çalışan Windows 11 kullanıcıları için kuşkusuz yararlı bir yetenek olduğunu kanıtlayacaktır.

Bu yeni mod, çok kaynak kullanan uygulamaların sistemi yavaşlatmanın yanı sıra güç kullanmasını artırdığı ve ötürüsıyla daha fazla pil tükettiği dizüstü bilgisayarda Windows 11 çalıştıranlar için bilhassa bedelli olacak. Verimlilik modu aracılığıyla denetim altına alınan programlar yardımıyla kullanıcılar, taşınabilir çalışma sırasında en değerli kaygılardan biri olan daha uzun toplam pil ömrüne sahip olabilir.

Bu özellik şu anda sırf test basamağında, lakin çabucak hemen tüm test kullanıcıları tarafınca kullanılamıyor ve şimdilik Windows Insider’ların yalnızca ufak bir kısmına sunulmuş durumda. Microsoft yeni özelliğe dikkatle yaklaşıyor ve “geri bildirimi izleyecek ve herkese göndermedilk evvel nasıl sonuçlandığını gorecek” üzere görünüyor…