Windows 11 gaza bastı, Windows 10 büyük düştü

semaver

New member
Valve, Steam kullanıcıları içinde baskın tercihleri gösteren aylık Donanım ve Yazılım Anketinin son sonuçlarını yayınladı. Ağustos 2022 raporuna nazaran Windows 11, Temmuz 2022’deki küçük bir düşüşün akabinde merdiveni tırmanıyor. Valve, Microsoft’un en son işletim sisteminin bir U dönüşü yaptığını ve 2.66 puan kazanarak tüm vakit içinderın en yüksek düzeyi olan %23.78’e ulaştığını gösteriyor.

Ancak bu noktada, bu ankete iştirakin büsbütün tercihe bağlı olmasından dolayı %100 hakikat olmayabileceğini belirtmekte yarar var.

Windows 11’in ne vakit Steam’deki en tanınan işletim sistemi olacağını çabucak hemen varsayım etmemiz pek mümkün değil. Lakin, yedi yaşındaki Windows 10 ile nispeten genç Windows 11 içindeki fark yavaş yavaş azalıyor. Ağustos 2022’de Windows 10, %73,11’den %69,06’ya (-4,11 puan) inerek kıymetli bir düşüş yaşadı.

Steam kullanıcılarının yaklaşık %2,6’sı da Microsoft’un neredeyse üç yıl evvel Windows 7 için takviye sağlamayı bırakmasını umursamıyor üzere gözüküyor. Ayrıyeten, Windows 7 Ağustos 2022’de 0,56 puan kazanarak en tanınan üçüncü işletim sistemi unvanını elde etti.

Windows, genel olarak Steam kullanıcılarının %96,23’ü (-0,8 puan) tarafınca kullanılıyor. Apple’ın macOS’u %2,5 (+0,76 puan) ile ikinci ve Linux %1,27 (+0,04 puan) ile üçüncü sırada yer alıyor.

İlk beş sıra şöyle:

• Windows 10 64-bit – %69,06 (-4,11 puan)
  • Windows 11 – %23.78 (+2.66 puan)
  • Windows 7 – %2.6 (+0.56 puan)
  • macOS – %2,5 (+0,76 puan)
  • Linux – %1.27 (+0.04 puan)
Raporun ikinci kısmı olan donanıma baktığımızda ise işlerin biraz değiştiğini görüyoruz. Çok uzun bir süre daha sonra birinci defa altı çekirdekli işlemciler en tanınan seçim haline geldi. Intel ve AMD’nin fazlaca çekirdekli işlemcileri daha evvel hiç olmadığı kadar uygun fiyatlı olsa da, ankete katılan müşterilerin üçte ikisi altı ve dört çekirdekli CPU kullanıyor. GPU’larla benzeri bir manzara ile karşılaşıyoruz ve en tanınan grafik kartları NVIDIA’nın orta sınıf ve bütçe modellerinden oluşuyor.

İşlemcilerde Intel bir daha önde. Sıralama şöyle:

• Intel %67,91 (+1,65)
  • AMD %32,6 (-1,67)
  • Microsoft %0,02 (+0,01)