Vize müracaatlarında retler gitgide artıyor: Gelemezsiniz, geri döneceğiniz kuşkulu

Muqe

Global Mod
Global Mod
Türk vatandaşlarının vize alma sürecinde yaşadıkları zorluklar gündemden düşmüyor. Gitgide daha fazla evrak talep edilmesi, yüksek vize fiyatları, aylar evvelce alınan randevulara karşın ret oranlarında son senelerda önemli artış yaşanması, yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşı bezdirdi.

2020’de yapılan vize müracaatlarının reddedilme oranı yüzde 13.78 iken bu oran 2021’de yüzde 19’a çıktı. Türkiye’deki ekonomik kriz ve artan siyasi baskılar niçiniyle vize retlerinin birçoklarının “geri döneceğiniz şüpheli” hususuna dayandırıldığı tabir edildi.

EĞİTİM VE İŞ İÇİN GİDENLERE DE RET

Cumhuriyet’in haberine nazaran; vize başvurusu reddedilenler içinde memurlar, öğretmenler, mühendisler, avukatlar da var. Eğitim ve iş için gidecek olanların da emsal meşakkatler yaşadığı öğrenildi. Ayrıyeten 3 bin TL fiyatındaki vize fiyatlarının de müracaatın reddi durumunda iade edilmediği tabir edildi. Son senelerda yeşil ve gri pasaport hakkı tanınan bireylerin kapsamının genişletilmesinin de vize konusunda muhatap ülkeler için soru işareti oluşturduğu açıklandı. CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, Schengen vizesi müracaatlarında yaşanan gecikmeleri kıymetlendirdi.

‘DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ADIM ATMALI’

Özdemir, bahse ait şunları söylemiş oldu:

“Vize retlerinin sebebi ülkemizin ekonomik sorunları niçiniyle Avrupa’ya gitmek isteyenlerin o ülkeye yerleşeceğine yönelik telaşlar olabilir. Bu niçinle yıldırma siyaseti izleyerek bürokratik pürüzler çıkardıklarını düşünüyoruz. Bu muamele kabul edilemez. Burada sorun Dışişleri Bakanlığı’nın mağduriyeti ortadan kaldıracak adımları atmaması.”

‘GERİ DÖNMEME OLASILIĞINIZ VAR DEYİP REDDETTİLER’

Vize başvurusu reddedilen avukat Yağmur Berfin Atar, Kanada vizesine başvurduğunu belirtip “Turistlik maksatla başvurduk lakin reddedildik. Ret niçini de gidip geri dönmeme ihtimalimizin olmasıymış” diye konuştu.

İngiltere’ye vize başvurusu reddedilen öğretmen G.Ö. de daha evvel iki kere vize aldığını anlatıp “Maaş fiyatım niçiniyle orada harcamaları karşılayamayacağımı düşünmüşler. İtibarsızlaştık, bu can sıkıcı” dedi.

AVRUPALILAR TARİHİ GEÇMİŞ PASAPORTLA DA TÜRKİYE’YE GELEBİLİYOR

Türk vatandaşları vize alamazken kimi ülke vatandaşları ise tarihi geçmiş pasaportlarıyla dahi Türkiye’ye giriş yapabiliyor. Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Almanya, Belçika, Fransa, İspanya, İsviçre, Lüksemburg, Portekiz ve Bulgaristan vatandaşları müddeti dolmuş pasaport ve kimlik kartlarıyla Türkiye’ye giriş yapabiliyorlar.