Temel Karamollaoğlu: Önümüzdeki hafta altılı masadaki başkanlarla bir görüşme yapacağım

Muqe

Global Mod
Global Mod
Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, KRT TV’de Seçil Özer’in gündeme dair sorularını yanıtladı. Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Maalesef ülkemizde birtakım kısımlarda bir şükürsüzlük, tatminsizlik, karamsarlık hali aldı başını gidiyor. halbuki evvel elimizdekilere şükredeceğiz, daha sonra daha düzgünü, daha hoşu için çalışacağız” kelamlarının sorulması üzerine Karamollaoğlu, şunları söylemiş oldu:

“ŞÜKREDİN DEMEK, SİYASETÇİYE DÜŞEN İŞ DEĞİL”

“Şükretmek hoş bir iş lakin gerçekleri söylemek de epeyce kıymetli bir iş. ‘Biz sizin geçiminizi sağlamak için bir maaş veremiyoruz, aldığınız ile şükredin’ demek siyasetçiye düşen iş değil. Onu mescitte hoca efendiler de söyler, diğerleri da söyler… Düne nazaran zahmet çeken insan adeti artıyor, çalışıyor ve bir fiyat alıyor fakat aldığı minimum fiyat, açlık hududunda. Ben ısrarla bunu yeniden etmek mecburiyetinde kalıyorum. Sendikalar toplu iş kontratına oturduğu vakit o mukaveleyi açlık hududunda yapmamalılar. Açlık hududu demek, aldığınız fiyat ile lakin karnınızı doyurursunuz, gerisi; onu da siz düşünün demek. Neyle düşünecek?”

“SİZİN BECEREKSİZLİĞİNİZ”

Tayyip Beyefendi bir devlet lideri, partili bir devlet lideri. Bu ezayı başımıza getiren sizsiniz, sizin beceriksizliğiniz. Siz bu sıkıntının üstesinden gelemiyorsunuz. Zira insanlara iş bulacak bir iktisat siyasetini siz oluşturacaksınız, muhalefet oluşturmayacak ki… Onun için şikayet edilecekse vatandaşa, siz şikayet edilirsiniz. Seçime giderken, Cumhurbaşkanı seçerken artık bağımsız, tarafsız bir cumhurbaşkanı seçmiyor bu millet. Taraflı bir cumhurbaşkanı seçiyor, bir partiye mensup. bu biçimde şüphesiz siz parti liderini da tenkit edersiniz. Bu direkt doğruya bir beceriksizliğin sonucu.

“ADALETLİ OLMAYA MECBURSUNUZ”

İçişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı için diyorum: Palavra söylememek, adalet ile hükmetmek, vatandaşın düşüncesini giderebilmek için gayret sarf etmek, doğruyu söyleyeni azarlamamak… Artık o denli bir havaya girdik ki, şayet siz aşikâr bir makama geldiyseniz doğruyu söyleyemezsiniz. Doğruyu dediğiniz vakit iktidarı tenkit etmiş oluyorsunuz. İktidar kim, devlet lideri, devlet lideri kim bir partinin genel lideri bununla birlikte. Onu tenkit ettiğiniz vakit siz suçlanıyorsunuz. bu biçimde bir mantık olur mu? Bugün memlekette adaletsizlik var diyorsak siz bunu ‘bu biçimde bir şey yok’ diyerek elinizin karşıtıyla iteleyemezsiniz. Adaletli olmaya mecbursunuz.”

“KENDİSİNE DÜNE KADAR GÜVENENLER ARTIK GÜVENMİYOR”

Karamollaoğlu, Seyahat Parkı Davası’nda verilen mahpus cezası kararları için de “Bir hâkim iktidarın uygun gördüğü hali sergilemiyorsa çabucak nazaranvden uzaklaştırılıyor. Şayet, iktidar lehinde bir hal sergiliyorsa bu sefer terfi ettiriliyor. Gelin siz artık hâkim olun. Olağan bir vatandaşın en son isteyeceği makam hâkim olmak; epey tehlikeli bir yer. Yargıçlar o makamda kalabilmek için iktidarı mutlu etmeye kalkarlar ve bu biçimdece mağdur insanları mahkûm ederlerse orada huzur olmaz. İktidardaki arkadaşları uyarıyorum; ben inançlı olduklarına inanıyorum, kalplerinde bir iman var. Ancak o imanın tezahür etmesi, dışarıya yansıması gerekir. Bu da adil olmak ile mümkün. Sayın Cumhurbaşkanı yüzde 50’nin üzerinde bir oy aldı, artık niçin yüzde 30’lara indi? Zira kendisine düne kadar güvenenler artık güvenmiyor, verdikleri kelamı yerine getiremiyorlar. Daha uygun yaşayacaksınız dediler lakin onu gerçekleştiremediler” tabirlerini kullandı.

“KARARLARIMIZI ALIRKEN İTTİFAK İÇİN ALMAYA ÇABA EDİYORUZ”

Altı siyasi parti genel liderinin bir ortaya geldi toplantılar ile ilgili olarak Karamollaoğlu, “Geçmişte CHP’ye karşı devamlı bir reaksiyon oldu, CHP iktidara geldiği periyotlarda insanların inançları ile ilgili konularda vatandaşın kabullenmediği adımlar attılar. Bu reaksiyon doğurdu ancak ben Sayın Kılıçdaroğlu’nda gördüğüm hayli açık ve net bir biçimde ‘bu siyasetleri biz artık terk ettik, bu siyasetleri uygulamayacağız, baskı yapmayacağız…” değerlendirmesinde bulundu.

“Helalleşelim demek aslında direkt doğruya ‘biz özür diliyoruz’ demektir” diyen Karamollaoğlu, “Helalleşelim demek; herkes kendi yaptığı kusuru, yanılgıyı kabullenir ve ‘bundan daha sonra bu biçimde bir hal sergilemeyeceğim, bu biçimde bir siyaset izlemeyeceğim’ demektir. Sayın Kılıçdaroğlu da belirtiyor ki, altılı masada CHP de bir kişi ile temsil ediliyor, öteki partiler de genel liderler vasıtası ile temsil ediliyor” dedi.

Altılı masada yer alan partilerden geçmişte sol ile irtibatlandırılan tek partinin CHP olduğunu belirten Karamollaoğlu, “Diğerlerinin hiç birisi sol ile ittifak ortasında olmamışlar, o istikamette siyaset yürütmemişler. Onun için vatandaşımız bunu görmesi icap eder. Aslında bu altılı masa Türkiye’de gerçekten huzuru ve barışı sağlayacak olan epeyce değerli bir kurum, kurumsallaşmadı elbette fakat oluşum, fazlaca kıymetli bir oluşum. Burada da biz bilhassa kararlarımızı alırken ittifak için almaya uğraş ediyoruz, bir arada çalışmaya uğraş ediyoruz” dedi.

“MECLİS, CUMHURBAŞKANI’NI DENETLEYEBİLSİN”

Üzerinde durdukları mevzunun yalnızca “başkanlık” sistemine karşı çıkmak olmadığını söyleyen Karamollaoğlu, “Bir, partili başkanlık sistemi kıymetlidir; iki, başkanlık sistemi denetim edilemeyen bir başkanlık sistemi ise diktatörlüğe sarfiyat. Zira Meclis, Cumhurbaşkanı’nı denetim edecek imkanlara sahip değil demektir. Onun için Cumhurbaşkanlığı kalabilir, direkt doğruya millet Cumhurbaşkanı’nı seçsin fakat Melis’e de Cumhurbaşkanlığı’nı denetleyecek imkân versin. Bu bizim kendi fikrimiz, ancak biz artık o denli bir noktaya geldik ki. Bütün partiler parlamenter sisteme dönelim, biz bu memlekette muhalefetinde kelamının olduğunu, değerinin olduğunu herkese gösterelim lakin Meclis yetkili makamları, hükümeti denetlesin. Cumhurbaşkanını denetleyebilsin” diye konuştu.

Demokratik ve Atılım (DEVA) Partisi’nin seçimlere kendi ismi ve logosu ile katılma sonucunın sorulması üzerine Karamollaoğlu, “elbet her parti seçime giderken kendi amblemi ile gitmeyi istek eder. Fakat o denli kurallar doğar ki… Seçime giderken tek başınıza girdiğiniz vakit kazanacağınız milletvekili adeti, kazanacağınız imkanlar size bir diğer türlü ittifakın ortasında olduğunuz vakit kazanacağınızdan daha az bir şeyler veriyorsa; bu biçimde dersiniz ki, niçin ben orada olmayayım ki…” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BÜTÜN PARTİ BAŞKANLARI İLE BİR GÖRÜŞME YAPACAĞIM”

Seçimlere giderken altı parti temsilcisi ile çalışmalarının devam edeceğini kaydeden Karamollaoğlu, “Ben bu yapılan açıklamalardan dolayı, moral bozukluğuna uğramış değilim, önümüzdeki hafta bir daha arkadaşlarımız ile bilhassa de altılı masadaki bütün parti başkanları ile bir görüşme yapacağım yeniden. Birtakım hususları kendilerine aktaracağım. Şahsen ziyaret edeceğim. aslına bakarsan altılı masa olarak yapacağımız toplantı ay sonuna hakikat gerçekleşecek. Fikir alışverişinde yarar var. Kesinlikle bir ziyaretim olacak. bu biçimde bir görüşmeyi yapmayı istek ediyordum. Tevafuk oldu bu açıklamalarla. Bu toplantıda de yarar var. Vakit zaman yapıyoruz da. kimi vakit açıklamada bulunuyoruz, kimi vakit bulunmuyoruz. Kimseye bir şey söylemedim. Onların da vaktinin benim vaktime denk düşmesi lazım. Bir hafta ortasında bütün bu ziyaretlerimi mümkünse tamamlamak istiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“KAYBEDECEK BİR ŞEYİ KALMAYANLAR HAKARET EDERLER, KÜFREDERLER”

Yapacağı ziyaretin fikir alışverişinde bulunmak için olduğunu tabir eden Karamollaoğlu, “Çünkü, şöyleki bir görünüm ile karşı karşıyayız: İktidar her geçen gün hücumlarını artırıyor. Gerçekçi olan olmayan… İftiralarda bulunuyorlar. İftira siyasetçiye yakışmaz. Son vakit içinderda küfür manasındaki ithamlarda bulunuyorlar. Bana küfreden adama ben küfretmem. Küfreden insan, kendini tanımıyor aslında. Laf, hangi ağızdan çıkıyorsa, sahibini tanımlar. Alışkanlık haline getirmişler. Umurunda bile değil. Kaybedecek bir şeyi kalmayanlar hakaret ederler, küfrederler.” dedi.

Suriyelilerin geri gönderilmesi tartışmalarına ait de Karamollaoğlu şunları söylemiş oldu:

“Biz bu çatışmalar başlamadan evvel Suriye’ye bir ziyarette bulunduk. Esad dahil, halkla temasta bulunduk. Onlarda bir şaşkınlık vardı, ‘Biz Türkiye yöneticileri ile bugüne kadar hoş bir münasebet kurmuştuk, ne oldu anlayamadık’ dediler. Kara tahtaya bir şeyler yazdıkları için onlara eziyet edildi, öldürüldüler. Onların kesinlikle cezalandırılmaları gerekirdi lakin topyekûn bunu iktidara mal edip, Suriye’yi bugünkü hale sokmak kimseye yarar sağlamadı. Orada 3 kişi, 300 kişi hayatını kaybettiyse bugün Suriye’de 500-600 bin insan ömrünü kaybetti, 15 milyona yakın insan konutundan çıktı, yarısı Suriye’nin dışına çıktı. Bunu makul nazaranbilir miyiz? Bundan daha sonra Suriye’yi düzeltmek fazlaca güç lakin düzeltmek için bir yerden başlamak lazım. Evvel Suriye ile bir irtibat kurmaya muhtaçlık var. İdaresi uzaklaştıramıyorlar. ABD ve Ruslar orada. Ruslar iktidara daha yakın. Artık iktidar ile irtibat kurup, bundan daha sonra yaralar nasıl sarılabilir bunları konuşmaya ve Türkiye’ye ve Suriye dışına gidenlerin kendi memleketlerine huzur ortasında dönebilmeleri için belirli bir müddetde bunları konuşmaya gereksinim var.”

“BÖYLE BİR GÖRÜNTÜ İLE KARŞI KARŞIYA KALMAKTAN UTANIYORUM”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyareti ve Prens Selman ile fotoğrafları ile ilgili olarak ise Karamollaoğlu, şu açıklamayı yaptı:

“Ne cumhurbaşkanı ne başbakan ne bakanlar bu üzere konularda mahkemeye müdahil olacak üslupta hal belirlememeleri icap eder; işte o hali belirlerseniz bugün iktidarın düştüğü noktaya gelirsiniz. Şu fotoğrafa bir bakın, düne kadar en büyük hakareti yaptığınız beşerle kucaklaşma mecburiyetinde kalıyorsunuz. Artık belirli bir mali yardım alacaksınız diye, bütün hakaretleri yutacaksınız… Bu siyasetçinin yapacağı iş değil. bu biçimde bir görünüm ile karşı karşıya kalmaktan utanıyorum.”