Stark-Watzinger: “Tek seferlik ödeme, artan maliyetleri hafifletmeli”

Captain123

New member
Federal Meclis’te yasa tasarısının ilk okumasına ilişkin konuşmanın metnini buradan okuyabilirsiniz:

“Sayın Başkan Hanım! Değerli meslektaşlarım! Hep söylenir gençlik güzeldir, tasasızdır. Ama bu aralar? Gençler korona sürecinde, şimdi de sonuçlarıyla birlikte savaş döneminde çok şey yapmak zorunda kaldı. Hayır, eskiden değil. her şey daha güzel ama gençliğini bu dönemde yaşayanların işi o kadar kolay değil.Krizlerle uğraşırken daima genç kuşağı düşünmemiz, onları yalnız bırakmamamız daha da önemli. bu fatura ne için.

Öğrenciler için, teknik öğrenciler için enerji fiyatı sabit oranı var: Artan maliyetleri yumuşatan 200 Euro, hayatı biraz kolaylaştıran 200 Euro, biraz daha fazla özgürlük getiren 200 Euro. Teknik öğrenciler ısınma giderlerinden çok eğitimlerine konsantre olmalı, öğrenciler elektrik faturalarından çok ev işleriyle ilgilenmeli. Federal Eğitim Bakanı olarak benim hedefim bu.

Tasarı tam olarak neyi sağlıyor? Almanya’da bir üniversiteye kayıtlı olan herkes hak kazanır. Son tarih 1 Aralık 2022. Bu, Almanya’da yaşayan diğer ülkelerden gelen öğrenciler için de geçerlidir. Teknik öğrenciler ve mesleki yeterliliğe sahip en az iki yıllık bir kursu tamamlamış olan meslek öğrencileri de uygundur. Toplamda, tüm federal eyaletlerde, çok sayıda üniversitede ve eğitim merkezinde yaklaşık 3,5 milyon genç var. Başvuru yapıp parayı alabilirsiniz. Bu, bu boyutta daha önce hiç var olmamıştı.

Boyutu açıklığa kavuşturmak için, çünkü KfW’den alınan öğrenci kredileri ve ödeme yöntemleriyle çok sık karşılaştırılıyor: O zamanlar 181.000 başvuru vardı, kısa sürede 3,5 milyon başvurudan bahsediyoruz. İşte bu yüzden bir planımız yok. Evet, elbette, bir dilek: düğmeye basın ve para hesaplara yatsın. Çünkü muhalefetten ne geleceğini biliyorum. Devlet bankasından ayrıldınız ve bir ipotek bıraktınız. Hala Bakan Altmaier’in vaat ettiği Avrupa’daki en vatandaş dostu dijital yönetimi arıyorum. Hiçbiri! Sayısallaştırma söz konusu olduğunda, yapacak çok işimiz var bayanlar ve baylar.

Birçok üniversitemiz, birçok teknik okulumuz var, ancak gerekli verileri içeren ülke çapında bir rehber yok. Para için başvurabileceğiniz çevrimiçi bir platform olacak.

Bunun için yüksek baskı ile çalışıyoruz. İlgili ülkeler; çünkü onlarsız olmuyor. Ve hepsinin tek bir amacı var: mümkün kılmak. Saxony-Anhalt özel sorumluluk almaya ve BAföG Digital’in uzmanlığıyla katkıda bulunmaya hazır. Platformun en geç 2023’ün başlarında aktif hale geleceğinden eminim.

Hedefimiz: kışın sonunda. Sonra ısınma faturaları var. 200 avro hesaplarda olmalı.

Bayanlar ve baylar, BAföG alıcıları, BAföG reformumuz ve iki ısıtma maliyeti sübvansiyonumuz aracılığıyla ek para alıyor. Okulların ısınmasını, üniversitelerin elektrik faturalarını ödeyebilmesini sağladık çünkü gençler bizim için önemli çünkü biraz daha rahat yaşasınlar, öğrensinler, yeteneklerini geliştirsinler istiyoruz. Bu arada, hepimiz bundan faydalanıyoruz. Sizin çıkarlarınız bizim çıkarlarımızdır. Bunu unutmayacağız.”