Stark-Watzinger: “Okullar açık kalmalı!”

Captain123

New member
“Sayın Cumhurbaşkanı! Değerli meslektaşlarım!

Geçenlerde Bavyera’da okul yılının başında bir kadın verdiği bir röportajda şunları söyledi: Keşke Başbakan Söder sadece ağaçlara değil, çocuklara da sarılsa. – Beni yanlış anladığınızdan değil: iklim değişikliği önemli bir konu ve Bay Söder de ağaçlara sarılabilir – bu çok mantıksız bir görüntü olsa bile. Ancak bu çaresizlik bir şeyi gösteriyor: insanlar, yönettiğiniz ülkelerde eğitime nihayet bir öncelik verilmesini, eğitime ihtiyaç duyduğu önceliğin verilmesini istiyor.

Sadece iki güncel bulgu: 2022/23 öğretim yılı, öğretmen açığıyla başlıyor. Alman Öğretmenler Derneği diyor ki: 40.000 kadar öğretmen kayıp. Saksonya-Anhalt’ta okullar artık bir pilot test için Cuma günleri kapanacak. Okul kapıları kapalı kaldığında gençlere ne yaptığını biliyoruz.

ikincisi. Temmuz ayında, Eğitimde Kalite Geliştirme Enstitüsü yeni eğitim akımının ilk sonuçlarını sundu. Buna göre öğrencilerin beşte biri ilkokulun sonunda metinleri doğru kavrayamamaktadır. Üçüncüsü doğru yazamaz.

Evet Corona bu gelişmeyi yoğunlaştırdı. Ama buna Corona sebep olmadı. Beceriler yıllardır düşüyor. Acil bir eyleme ihtiyaç var. “Korona Sonrası Yetişmek” programı bunu telafi edemez. Ayrıca, ülke çapında öğrenme durumu anketleri eksikliği vardır. Yaz kursları ve dijital teklifler isteğe bağlı olduğundan, ulaşmamız gerekenlere ulaşıp ulaşmadığımızı bile bilmiyoruz.

“Korona’dan sonra yetişmek” sıcak bir iğne ile örüldü; evet, hızlı olması gerekiyordu; bu anlaşılabilir. Ama ne şeffaf, ne de onunla hedeflerimize ulaşıp ulaşamayacağımızı bilmiyoruz. Böyle devam etmek yanlış olur. Eğitimde bir dönüm noktasından daha azına ihtiyacımız yok – en başından bilimsel desteğe doğru. Ebeveynler ve çocuklar sadece evimizde ne kadar para olduğuyla ilgilenmiyorlar, aynı zamanda çocuklarının yerel olarak mümkün olan en iyi eğitimi almalarını istiyorlar, bayanlar ve baylar.

İstisnai bir durumda, federal hükümet sorumlu olan federal eyaletlere yardım etti. Kısa bir süre önce, Ukraynalı okul çocuklarının bürokratik olmayan ve hızlı bir şekilde entegrasyonu için federal eyaletlere 1 milyar avro verdik.

Federal hükümet, tüm gün bakımın genişletilmesini sadece 3,5 milyar avro ile desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda operasyonu da her yıl 1,3 milyar avroya kadar destekliyor. Federal hükümetin müdahalesi, eyaletlerin acil bir durumda hızlı bir şekilde harekete geçmesi için daha fazla özgürlük anlamına gelir. Ama aynı zamanda kendi eğitim görevlerinin de hakkını vermelidirler. Elbette yardımcı olan şey, gerçekleşen öğretim ve mümkün olan en iyi öğretimdir.

Son yasama döneminde okulların kapatılması yıkıcı hasarlara yol açmıştır. Sadece eğitim kaybedilmedi, çocuklarımız zihinsel ve fiziksel olarak da ağır bir yük taşıyor. Bu yanlış kararlar – bugün de aynı şekilde görmenize sevindim – artık geri alınamaz. Şimdi bir politika değişikliği başlatmamız çok daha önemli. Bunun anlamı:

Birinci. Okullar açık kalmalı. Çocuklar ve gençler için olabildiğince normallik. Sadece her zaman onların dikkate alınmasını talep etmekle kalmamalı, aynı zamanda onlara saygı göstermeliyiz.

ikincisi. Okullar çalışabilmelidir. İyi yetişmiş öğretmenlere ihtiyacınız var. Bu nedenle öğretmen yetiştirmede kalite taarruzumuz var. Dijital ve dijital olarak desteklenen öğretim için yeterlilik merkezleri çoktan başlatıldı. Her okulun, öğrencilerinin yaşamları kadar dijital olması gerekiyor. Dolayısıyla dijital paket. Bir koalisyon olarak, fonların okullara daha hızlı ulaşmasını sağlamaya kararlıyız.

Üçüncü. Biliyoruz ki, bayanlar ve baylar, zaten zor zamanlar geçiren çocuklar ve gençler arasında uçurum daha fazladır. Bu nedenle, zor durumdaki okulların en iyi öğretimi sunabilmesi için Startopportunities programı için koalisyon gruplarıyla mücadele ediyorum. Bu şekilde potansiyeli sosyal dezavantajlarla gölgelenenleri öne çıkarıyoruz.

Bir koalisyon olarak kendimize federal eyaletlerle yeni bir işbirliği kültürü oluşturduk. Buna, federal hükümetin fark edilir bir katma değer yarattığı hedefli bir şekilde dahil olması da dahildir. Muhalefetin federal hükümetin eyaletlere daha fazla para aktarması yönündeki istemsiz talebine hayret ediyorum. Ben kendimi devletin maliye bakanlarının değil, öğrencilerin savunucusu olarak görüyorum. Bu, kalite, bireysel öğrenciler için yardım ve kalıcı etkiler hakkındadır. Eylül ayında yapılan bir Forsa anketi şunu gösterdi: Vatandaşların yüzde 64’ü daha iyi bir okul ve eğitim sisteminin çok önemli olduğunu düşünüyor. Bu da ülkemizde eğitimin insanların istek listesinde bir numara olmasını sağlıyor.

Bu hepimiz için bir emirdir. Bu nedenle etkisi şüpheli açık çek yerine iyi bir başlangıç fırsatı programı üzerinde çalışıyoruz. Ülkelerle birlikte eğitim sisteminde gerçek bir değişim yaratmak istiyoruz. Bayanlar ve baylar, ülkelerle yapıcı diyalog için sabırsızlanıyorum.”