Stark-Watzinger: “Her euro ülkemizin geleceğine giden bir eurodur.”

Captain123

New member
Sayın Sayın Başkan!

Sevgili iş arkadaşlarım!

Sevgili Bayan Güzel,

Rakamlar kendi adına konuşuyor, ancak Bütçe Komisyonundaki teklifler daha da net bir şekilde kendi adına konuşuyor. Ve bunu uzun zamandır bekliyorduk. Bütçe için rakamları bir araya getirmek, etrafımızdaki zamanlar kadar zorlayıcıydı. Ama mesele oradaki sayılardan daha fazlası.

Üç noktaya değinmek istiyorum.

Birinci. Bilim şunu gösteriyor: Eğitim refahımız için en önemli faktördür. Bilim gösteriyor ki köken hala eğitim yolunu belirliyor. Bu ülkemizdeki en büyük adaletsizliktir. Ve bilim şunu gösteriyor: Eğitimin zarar gördüğü yerde, demokrasimizin onaylanması da zarar görüyor. En genç PISA'nın-Sonuçlar bizi dinlenmeye bırakamaz. StartChances programı, eğitimin temelinin tehlikede olduğu durumlarda destek sağlamayı amaçlamaktadır. 2024/25 eğitim-öğretim yılına gelmesi gerekiyor. Federal hükümet teslim etti, federal hükümet hazır: önümüzdeki on yıl için yılda 1 milyar euro. Bu bizim refahımızla ilgili, ilerleme vaadiyle ilgili ve demokrasimizle ilgili. Harekete geçme zamanı.

Bütçe Komisyonu sayesinde artık ikinci kısma geçiyor olmamız iyi bir şey. BAföG– reform sunduk. Daha yüksek yardımlardan sonra artık daha fazla esneklik ve daha önce yalnızca kısmi finansman alan kişiler için daha da fazla destek var. Özellikle zor olduğu yerlere tam olarak bakıyoruz. Ve burada da: Bu Haberler hazır. Bir sonraki adımı 2024/25 kış döneminde hayata geçirmek istiyoruz. Sevgili meslektaşlarım, eğitim para yüzünden başarısızlığa uğramamalıdır.

İkincisi. Büyük zorlukları nasıl çözeriz? Bir Nobel Ödülü sahibi bunu çok güzel tanımladı: merak, bir sorunu çözmeye yönelik önlenemez dürtü ve normalde birlikte çalışmayan araştırma alanlarında işbirliği. Gelecekteki araştırma ve inovasyon stratejimizin misyon odaklı ve net hedeflere sahip bundan daha iyi bir açıklaması olamayacağını düşünüyorum.

İklim açısından nötr ve güvenilir enerjiye olan açlığımızı düşünün. Birleşme çok büyük bir fırsat. Önümüzdeki beş yılda buraya 1 milyar Euro'nun üzerinde yatırım yapıyoruz. Hedef açık: Almanya'daki ilk füzyon enerji santrali. Ve pil araştırmasına yönelik açık bir taahhüt var. Ayrıca iyi işbirliğiniz için teşekkürler! Bütçe komitesi önümüzdeki yıllar için 70 milyon euro ayırdı. Bu şekilde ortadan kaldırılmasından kaynaklanan boşluğu azaltıyoruz. KTF-Fonlar akıyor. Bayanlar ve baylar, daha az değil, daha fazla teknolojik egemenliğe ihtiyacımız var.

Veya çağımızın en önemli çığır açıcı teknolojisi olan “yapay zeka” konusunu düşünün. Sadece 2024 yılında 500 milyon euroya yakın yatırım yapıyoruz. Bu, son yasama döneminin neredeyse iki katı kadar. Çünkü bizim için şu açık: Eğer zorluklar büyükse, o zaman çabalar da büyük olmalıdır.

Üçüncü. Daha fazla transfer sağlıyoruz. Transfer ve inovasyon ajansımız şimdiden başladı ve bu yıl içerisinde resmi olarak kurulacak. VERİ-Pilot zaten başarılı. Daha az bürokrasi sayesinde beklenenden çok daha fazla yanıt aldık. Artık iyi fikirlerin çekmecelerde toz birikmesine izin veremeyiz.

Bayanlar ve baylar, eğitim ve araştırma için 21,5 milyar euro artı başlangıç fırsatları milyar: her euro ülkemizin geleceğine giden bir eurodur.

Çok teşekkür ederim.