Stark-Watzinger: “Gelecekteki fırsatlarımızı bugünden koruyoruz”

Captain123

New member
“Sayın Başkan Hanım! Değerli meslektaşlarım!

Bu, bugün odalarda birkaç santigrat dereceden fazla. Bu, bugün sadece paradan daha fazlası ile ilgili. Gelecekteki fırsatlarımızı bugünden koruyoruz. Bunun için birlikte ve başarılı bir şekilde savaştık. Araştırma ve bilimin yardıma dahil olması, enerji krizini güvenli bir şekilde atlatması için. Helmholtz Enstitülerindeki parçacık hızlandırıcılarını ele alalım. Işın süreleri aylar öncesinden tamamen rezerve edilmiştir. Ancak elektrik olmadan operasyon, araştırma olmaz – en kötü durumda, yüzlerce kalifikasyon çalışması ve binlerce içgörü bir kenara atılır. Ya da bir biobank alalım. Egzoz havası ve filtre sistemleri artık patojenlerle çalıştırılamazsa, yıllarca süren çalışma boşa gitmiş olur. Bayanlar ve baylar, yarın bilim ve araştırmanın temellerine sahip olabilmek için bugün bilim ve araştırmaya kendimizi adadık.

Üç kat rahatlatıyoruz: Ne kadar büyük olursa olsun tüm bilimsel kurumlar Aralık ayı acil yardımını alıyor. Ayrıca kreşler, okullar, üniversiteler ve büyük araştırma kurumları için gaz ve elektrik fiyat freni. Ve bir sıkıntı fonu, kriz boyunca enerji yoğun araştırmalar, parçacık hızlandırıcılardan yüksek performanslı bilgisayarlara kadar çok fazla elektriğe ihtiyaç duyan büyük tesisler alacak. Bu, zorluk fonu sayesinde üniversite dışı araştırmaları kapsar. Bu şekilde, bilim sistemimizin rekabetçiliğini ve her şeyden önce krizlere tepki verme yeteneğimizi koruyoruz. İklim değişikliği, enerji sorunumuz var diye ara vermiyor. Rakiplerimiz, gaz ve petrol tedarikimizi yeniden düzenlememiz gerektiği için durmuyor. İyi yaşamaya devam etmek istiyorsak, o zaman bilim ve araştırma, kriz sırasında bile çalışmaya devam edebilmelidir bayanlar ve baylar.

Eğitim ve araştırma kurumlarını 2 milyar avroya kadar destekliyoruz. Bu şekilde, federal hükümet zor zamanlarda büyük bir katkı sağlıyor. Bununla birlikte, federal eyaletlerin federal hükümetten daha iyi bir mali durumda olduğu da bir gerçektir. Bu nedenle, federal eyaletlerin de üniversitelerinin ek maliyetlerine katkıda bulunmaları doğru ve uygundur.

Federal hükümet kendini açıkça bilim ve araştırmanın savunucusu olarak görüyor. Bu, güçlü ittifaklar kurmak; çünkü ancak birlikte çalışırsak başarılı oluruz.

Bu aynı zamanda öğrencilerin ve teknik öğrencilerin rahatlaması için de geçerlidir. Federal hükümet 200 avroluk sabit oranı öder. Ancak ödeme için ülkelere ihtiyacımız var. Kontrol ettik: Paranın hesaplara ulaşmasının merkezi bir yolu var mı? Aile yardımları, sağlık sigortası, vergi daireleri? Bu çalışmıyor. KfW mi? çalışmıyor. Binlerce üniversite ve okulda 3,5 milyon öğrenci ve teknik öğrenciden bahsediyoruz. Kimin nerede kayıtlı olduğunu sadece eyaletler bilir. Orada biliniyor. 200 avroluk ücret karşılığında, mümkün olan en yalın prosedür için merkezi bir çevrimiçi platform bulunacaktır. Federal hükümet platform için ödeme yapar. Eyalet tarafındaki ortağımız Saxony-Anhalt rotayı çoktan belirledi. Treni raylara koyduk.

Şu slogana göre hareket ediyoruz: Federal hükümet mümkün olan her şeyi yapar. Ülkeler gereken yere geliyor. Ayrıca ülkelerin gençleri rahatlatmakta çıkarları olduğunu varsayıyorum.

Birliğin sevgili dostları, sevgili Ludwig Hanım, son tartışmadan bir cümleniz kafama takıldı. Dedin ki – ve alıntı yapıyorum -: Bakanlık derin bir uykuda. – Bana saldırırsan, tamam. Biz siyasi aktörleriz, rekabet içindeyiz. Ama bakanlıktaki memurlara ve çalışanlara karşı önyargı uyandırırsanız, o zaman bu ucuzdur.

16 yıl bu bakanlığı yönettiniz. Ülkemizde iyi bir eğitim, iyi bir araştırma için var gücüyle baskı altında çalışan, orada çalışan insanları tanıyorsunuz. Parti lideriniz yakın zamanda anlaşmazlığın siyasi tarzından şikayet etti. Şöyle derdim: Lütfen bunu dikkate alın! Başka bir yol var.

Enerji krizinde şimdi yalnız, birlikte çok şey yaptık. 200 avroluk götürü meblağ BAföG alıcıları için üçlü bir yardımdan önce geldi: BAföG reformu yoluyla, ısıtma maliyeti sübvansiyonu I, ısıtma masrafı sübvansiyonu II. Ülkemizin geleceği için bilim kurumlarına da artık üç kat yardım planlanıyor. Çünkü bilim her gün yeni bir yapbozu çözüyor. Onlara ihtiyacımız var.

Çok teşekkürler.”