Stark-Watzinger: Eğitimdeki her euro çifte yatırımdır

Captain123

New member
Değerli Sayın Başkanım, Değerli Meslektaşlarım!

Biz burada bütçe görüşmelerini yaparken, Ukrayna'da Rusya tarafından acımasız bir ilhak savaşı sürüyor. Hepimiz halkın acılarını dindirmeye ve Rusya'yı izole etmeye çağrılıyoruz. Bunu, Rusya'daki devlet kurumlarıyla bilimsel işbirliğini keserek ve devletlerle, bilimle ve vakıflarla birlikte çalışarak mülteci bilim adamlarına ve öğrencilere bizimle birlikte fırsatlar sunarak yapıyoruz.

Bunu KMK'yı destekleyerek ve Ukrayna Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaparak, ister dijital olarak Ukrayna eğitim sisteminde ister okullarımızda çocuklara ve gençlere yeniden normallik ve eğitim vererek yapıyoruz.

Ukrayna'ya yapılan saldırı yönetim şeklimizi değiştirdi. Ancak bir şey değişmedi: Eğitim ve araştırmanın önemi. Theodor Heuss'un şu sözleri aktarılıyor: “…birçok yaşamın dışsal özgürlüğü, bireyin içsel özgürlüğünden.”

İster dezenformasyon, ister sahte haber, isterse demokrasi hakkında bilgi olsun: Eğitimdeki her avronun çifte yatırım olduğu doğrudur; bayanlar ve baylar, her bireye ve hepimiz için.

Hammadde konusunda Rusya'ya bağımlılık, teknolojik egemenliğimiz için nihayet daha fazlasını yapmamız gerektiğini gösterdi; kendimizi izole etmek istediğimizden, serbest ticaretin önemli olduğunu bildiğimizden değil, değerlerimize göre karar vermek istediğimiz için. kiminle ticaret yapıyoruz. Bayanlar ve Baylar.

Çok şey biliyorduk. Çok az şey yapıldı. Şimdi tempoyu artıralım. Özgürlük için.

Taslak bütçemiz de bunu yansıtıyor. Eğitim ve araştırmaya 20,3 milyar euro yatırım yapıyoruz. Bu, Corona'dan önceki son bütçe olan 2019'daki bütçeden 2 milyar avronun üzerinde bir rakam. Büyük koalisyonun planının aksine bütçe orta vadede artacak, azalmayacaktır.

Mevcut bütçedeki ilk önemli projeleri zaten başlattık, ancak – ki bu da doğru – büyük bütçe riskleri üstlendik. Küçük bir örnek: PFI sonuna kadar finanse edilmedi. Ve yine de geleceğe yapılan yatırımlar öncelik olmaya devam ediyor. Yeni fırsatlar için. Biz Fırsatlar Bakanlığıyız.

Sıradanlıktan kurtulmak için eğitime hız veriyoruz. En son KMK'da büyük bir birlik içinde Lübeck Deklarasyonu'nu yaptık çünkü Ukrayna'dan gelen mültecilere perspektif açmamız bizim için önemliydi. Federal ve eyalet hükümetleri arasındaki dayanışma burada işe yaradı. Bu aynı zamanda diğer önemli yerlerde de işe yarar; Çünkü bizi birleştiren bir şey var: Eğitim yaşam fırsatları yaratır. Bu nedenle eğitimsel başarı artık sosyal altyapıya bağlı olamaz.

Ne yapmayı planlıyoruz? Görüyoruz ki: DigitalPakt Okulu ivme kazanıyor ama yine de çok yavaş; Şu andaki rakamlar bunu gösteriyor. Hızlanmaya devam etmeliyiz. “Mesleki Eğitim” mükemmellik girişimiyle mesleki eğitime yeni bir ivme kazandırıyoruz. Ve çok önemli: Bayanlar ve baylar, BAföG'nin hızla daha çekici, modern ve esnek hale gelmesi gerekiyor.

Yalnızca 2022'de 2,3 milyar avro mevcut olacak. Kendi kararlarınızla kendi yolunuzu takip edebilmek, yeteneklerinizi geliştirip katkıda bulunabilmek: Bu özgürlüğümüz için şarttır.

Hammadde tedarikçilerinden daha bağımsız olabilmek, teknolojilerimize daha fazla güvenebilmek ve aynı zamanda daha fazla sürdürülebilirlik sağlamak amacıyla araştırma ve yeniliklerimizi hızlandırıyoruz. Çin'le bir değerler çatışması içindeyiz: Kontrol yerine özgürlük, gözetim yerine güven. Tam da bu nedenle geleceğin alanlarına şimdi yatırım yapmak mantıklıdır: kuantum teknolojilerine, BT güvenliğine, mikroelektroniklere, yapay zekaya. Mükemmel temel araştırmalarımızdan mükemmel yeni ürünlere daha hızlı geçmemiz gerekiyor. Bu nedenle bu yıl 15 milyon avroyla faaliyete geçmesi planlanan “Alman Transfer ve Yenilik Ajansı”nı kuruyoruz. İçiniz rahat olsun: Daha fazlası olacak bayanlar ve baylar.

SprinD daha hızlı ve daha çevik olmalı; Federal Gelişmiş Yenilikler Ajansı için 2022 mali yılında tapu tutarını neredeyse iki katına çıkaracağız ve daha sonra daha da artıracağız. Bir özgürlük yasası alıyor; Çünkü bizim için şu açık: Bir inovasyon ülkesi olan Almanya, gelecek söz konusu olduğunda yerinde duramaz.

2026 yılına kadar önceki hükümete göre 4 milyar euro daha fazlasını planlıyoruz. Araştırma ve geliştirmeye yatırım yapıyoruz ve bunu 2025 yılına kadar gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 3,5'ine çıkarıyoruz.

Bu zekice cümle (alıntı yapıyorum) İngiliz filozof ve matematikçi Alfred North Whitehead'den geliyor:

İlerleme sanatı, değişimin ortasında düzeni sürdürmek, düzenin ortasında değişimi sürdürmektir.

Bu bütçe taslağıyla her ikisini de yapıyoruz: Rotamızı sürdürüyoruz ve yeni şeylere ivme kazandırıyoruz.

Çok teşekkür ederim bayanlar ve baylar.