Stark-Watzinger: Eğitimdeki her avro çifte yatırımdır

Captain123

New member
Sayın Başkan Hanım! Sevgili iş arkadaşlarım!

Biz burada bütçeyi tartışırken, Rusya tarafından Ukrayna’da amansız bir ilhak savaşı yaşanıyor. Hepimiz halkın acısını hafifletmeye ve Rusya’yı tecrit etmeye çağrılıyoruz. Bunu, Rusya’daki devlet kurumlarıyla bilimsel işbirliğini sonlandırarak, ülkeler, bilim ve vakıflarla birlikte çalışarak, kaçan bilim adamlarına ve öğrencilere bizimle birlikte fırsatlar vererek yapıyoruz.

Bunu KMK’yı destekleyerek ve Ukrayna Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde çocuklara ve gençlere – Ukrayna eğitim sisteminde veya okullarımızda dijital olarak – bir parça normallik ve eğitim vererek yapıyoruz.

Ukrayna’ya yapılan saldırı, yönetim şeklimizi değiştirdi. Ancak bir şey aynı kaldı: eğitim ve araştırmanın önemi. Theodor Heuss’un şöyle dediği aktarılıyor: “… birçok kişinin dış özgürlüğü, bireyin iç özgürlüğünden.”

Dezenformasyon, sahte haberler veya demokrasi hakkında bilgi olsun: Eğitime harcanan her avronun çifte yatırım olduğu doğrudur – bayanlar ve baylar, her bir bireye ve hepimize.

Rusya’nın hammaddelere bağımlılığı, sonunda teknolojik egemenliğimiz için daha fazlasını yapmamız gerektiğini gösterdi – kendimizi izole etmek istediğimiz için değil, serbest ticaretin önemli olduğunu bildiğimiz için değil, kiminle karar vermek için değerlerimizi kullanmak istediğimiz için Ticaret yapıyoruz bayanlar ve baylar.

Çok şey biliyorduk. Çok az şey yapıldı. Şimdi hızlandıralım. Özgürlük için.

Bu da bütçe taslağımıza yansıdı. Eğitim ve araştırmaya 20,3 milyar euro yatırım yapıyoruz. Bu, Corona’dan önceki son bütçe olan 2019’dakinden 2 milyar avro daha fazla. Büyük koalisyonun planlarının aksine orta vadede bütçe artacak, azalmayacak.

Mevcut bütçeyle ilk önemli projeleri başlattık, ancak – ve bu da doğru – büyük bütçe riskleri aldık. Küçük bir örnek: PFI sonuna kadar finanse edilmedi. Ve yine de: geleceğe yatırım yapmak bir öncelik olmaya devam ediyor. Yeni fırsatlar için. Biz Fırsat Bakanlığıyız.

Sıradanlıktan çıkalım diye eğitimi hızlandırıyoruz. En son KMK’da büyük bir oybirliğiyle Lübeck Deklarasyonu’nu yayınladık çünkü Ukrayna’dan gelen mülteciler için perspektifler açmamız bizim için önemliydi. Burada federal ve eyalet hükümetleri arasındaki ittifak işe yaradı. Bu aynı zamanda diğer önemli yerlerde de çalışır; çünkü bizi birleştiren bir şey var: Eğitim hayatta fırsatlar yaratır. Bu nedenle, eğitim başarısı artık sosyal geçmişe bağlı olmamalıdır.

Neyin peşindeyiz? Şunu görüyoruz: DigitalPakt Okulu hız kazanıyor ama yine de çok yavaş; şu anki rakamlar bunu gösteriyor. Hızlanmaya devam etmeliyiz. “Mesleki Eğitim” mükemmellik girişimi ile mesleki eğitime yeni bir ivme kazandırıyoruz. Ve çok önemli: Bayanlar ve baylar, BAföG hızla daha çekici, modern ve esnek hale gelmelidir.

Yalnızca 2022’de 2,3 milyar avro mevcuttur. Kendi yolunda gidebilmek, yeteneklerini geliştirmek ve katkıda bulunmak: Bu, özgürlüğümüz için gereklidir.

Hammadde tedarikçilerine daha az bağımlı olmak, teknolojide daha egemen olmak ve aynı zamanda daha fazla sürdürülebilirlik için araştırma ve yeniliği hızlandırıyoruz. Çin ile bir değerler çatışması içindeyiz: kontrol yerine özgürlük, gözetim yerine güven. Tam da bu nedenle geleceğin alanlarına şimdi yatırım yapmak mantıklı: kuantum teknolojilerine, BT güvenliğine, mikroelektroniklere, yapay zekaya. Mükemmel temel araştırmalarımızdan mükemmel yeni ürünlere daha hızlı geçmemiz gerekiyor. Bu nedenle, bu yılki lansmanı için 15 milyon avro ayrılan “Alman Transfer ve İnovasyon Ajansı”nı kuruyoruz. Emin olun: daha fazlası olacak bayanlar ve baylar.

SprinD daha hızlı ve daha çevik hale gelmeli; Federal Yıkıcı Yenilikler Ajansı için, 2022 bütçe yılında tapu tahsisini neredeyse iki katına çıkaracağız ve ardından daha da artıracağız. Bir özgürlük yasası alır; çünkü bizim için net: Bir inovasyon ülkesi olan Almanya, gelecek söz konusu olduğunda hareketsiz kalmamalı.

2026 yılına kadar önceki hükümetten 4 milyar € daha fazlasını planlıyoruz. Araştırma ve geliştirmeye yatırım yapıyor ve 2025 yılına kadar toplamı gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 3,5’ine çıkarıyoruz.

İngiliz filozof ve matematikçi Alfred North Whitehead’den zekice bir cümle geliyor – alıntı yapıyorum -:

İlerleme sanatı, değişimin ortasında düzeni, düzenin ortasında değişimi sürdürmektir.

Bu bütçe taslağı ile her ikisini de yapıyoruz: rotamızda ilerliyoruz ve yeni fikirler için itici güç sağlıyoruz.

Teşekkürler, bayanlar baylar.