Stark-Watzinger: “Eğitim ve araştırma için daha fazla para”

Captain123

New member
Haberler'nin 2023 yılı bütçesinin ikinci ve son istişaresine ilişkin konuşmayı buradan okuyabilirsiniz:

“Sayın Başkan! Değerli meslektaşlarım! Tam olarak bir yıl önce koalisyon anlaşmasını sunduk. O zamanlar dünya farklıydı ama bu bizim kılavuzumuz olmaya devam ediyor. Bu kılavuzu kullanıp kendimize sorarsak – ki bu zaten söylendi -: “ Artı tarafımızda ne var?” diye sorarsanız, şu çok açık: Eğitim yoluyla ilerlemek istiyoruz, bilgi ve yenilik yoluyla gelecek istiyoruz. Ve şunu söyleyebiliriz: birden fazla krize rağmen eğitim ve araştırmaya daha fazla para geliyor.

BAföG reformu zaten etkili. Daha fazla kişi BAföG alabilir. Daha fazla para ve bir acil durum mekanizması var. Yurtdışında geçirilecek Erasmus+ için daha fazla para var. Öğrenciler ve stajyerler için çok önemli bir deneyim. Ülkelerle yapılan görüşmelerde önemli ilerlemeler kaydettik. Gelecekteki “Çalışmaların ve öğretimin güçlendirilmesi” sözleşmesinde dinamizasyona karar verildi.

Kadın profesör programını geliştirmeye devam ediyoruz. Mükemmellik stratejisini sürdürüyoruz. Başarılı olduğu için genişletiyoruz. Önümüzdeki günlerde çok önemsediğimiz Mesleki Eğitimde Mükemmeliyet Girişimi'ni de kamuoyuna sunacağız.

Koalisyon olarak kendimize yeni bir eğitim işbirliği kültürü yaratma hedefini belirledik. Ayrıca Başlangıç Fırsatları Programı gibi programları ele almak için bu geri dönüşü başlattık. Dijital anlaşma bize şunu öğretti: Hızlı iğneyle bir şey örülürse para gelmez. – Çok fazla temizlik yapmak zorunda kaldık. Sonsuza dek iyileştirmeler yapmak yerine, herkesin katılımıyla gerçekten iyi hazırlanmak önemlidir.

MINT Eylem Planı 2.0'ı yeni kümelerle adlandırıyorum, şu anda Almanya genelinde 53 tane var. Dürüst olmak gerekirse kalbime yakın bir konu olan ekonomik eğitimi güçlendirdiğimiz için mutluyum. Gelecek stratejisine ilişkin bir taslak mevcuttur. Teknoloji gündemimiz misyon odaklı, departmanlar arası ve açıkça tanımlanmış hedeflere sahip; bir ilk; Eski koalisyon bunu biliyordu ama CDU liderliğindeki meclis bunu bilmiyordu; üniversitelerden yapılan transferlerdeki yeniliklerle, federal hükümetteki oylama devam ediyor ve biz de ilk günden itibaren paydaşları sürece dahil ediyoruz.

DATI için hazırlık çalışmaları tamamlandı. Şimdi ayrıntılara geçiyoruz. Finansman ortamında bir yenilik ortaya çıkıyor.

Bütün bunlar on bir ay sonra artı tarafta. Bayanlar ve baylar, bu zor haftalarda bu işleri bu kadar yapıcı bir şekilde hayata geçirebildikleri için koalisyon üyelerine ve ortaklarımıza teşekkür etmek istiyorum.

Aynı zamanda kriz yönetimi de yapılıyordu. Öncelikle Korona. Amacımız: Ülkemizde özellikle gençler ve çocuklar için mümkün olduğunca normallik. Ardından Ukrayna'ya saldırı geldi ve enerji maliyetleri arttı. Amacımız, BAföG alıcılarının iki ısınma yardımı ve ayrıca tüm öğrenciler ve tüm teknik okul öğrencileri için 200 Euro almasını sağlamaktı. Hanımlar beyler, ne pandemide, ne krizlerde, ne de başka bir ortamda genç nesil bir kez daha dışlanmamalı.

Okulların ısınması ve üniversitelerin elektriğini ödeyebilmesi gerekiyor. Acil gaz yardımında, gaz ve elektrik tavan fiyatlarında bilimsel kurumları dikkate aldık. Üniversite dışı araştırmalar için de bir sıkıntı fonu bulunmaktadır.

Bu nedenle koalisyon olarak bizim için açık: En büyük krizlerin üstesinden gelebiliriz ve hedeflerimize her zaman sadık kalırız. 2023'te eğitim ve araştırmaya ayrılan yaklaşık 21,5 milyar avronun temsil ettiği şey budur. Bu, tekrar siyaha döndüğümüz anlamına geliyor. Eski federal hükümetin savaştan önce bir enerji krizi olmadan bütçe açığı vardı.

Ve sevgili Sendika, az önce konuşmalarınızı dinledim. Temizlik toplantısındaki isteklerinize bir göz atın.

Yüzde 1'den azınız bu bütçeyi değiştirmek istedi ve hatta yeni fikirleri finanse etmek istediğinizden daha fazla karşı finansman teklifi yaptınız. Bütçe için daha az para – eğitim ve araştırma fikirleriniz buna benziyor. Biz ise savaşa ve sonuçlarına rağmen eğitim ve araştırmayı güçlendiriyoruz.

Ülkemizin bilimle dolu bir geleceğe ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Araştırma, zor zamanlarda bile burada bir ışıktır. Ek fonlar sayesinde daha iyi iklim araştırmaları için GRACE-I'e katılabiliyoruz. Wendelstein 7-X ile geleceğin teknolojilerine yönelik araştırmaları teşvik ediyoruz; çünkü bugünkü hidrojenimiz yarın nükleer füzyon olacaktır. Önümüzde SunShot projemiz var. Biyoteknolojide ve çok daha fazlasında anahtar kelime “teknoloji açıklığı”dır. Bu koalisyon, ülkemizin daha iyi bir geleceğe ancak araştırmayla ulaşabileceğini biliyor.

Memleketim Taunus'ta ilk hidrojen trenleri yakında düzenli olarak çalışmaya başlayacak. Almanya'nın hidrojen cumhuriyeti yavaş yavaş şekilleniyor. Bu arada, finansmanın ne zaman başladığını biliyor musun? 1974'te sosyal-liberal bir koalisyon altında – o zamanlar Yeşiller kesinlikle orada olurdu – gelecek duygusuyla. Fırsatlar Bakanlığı şu anlama gelir: Yarının atılımlarının temellerini tercihen hidrojenden daha hızlı oluşturmak. İyi bir araştırma bazen yalnızca on yılda karşılığını verir; ancak bugün hala ele alınması gerekiyor. Hep birlikte bunun için çalışıyoruz.

Bütçe, özel zamanlara rağmen bize bu olanağı sağlıyor. Bu nedenle hepinize işbirliğiniz için teşekkür ediyorum. Ama yine de çok daha fazla teşekkür etmek istediğim insanlar var ve bunların hepsi, son on bir ay boyunca her gün motive edici bir katkıda bulunan Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı'nın çalışanları. zemin getirebilir. Haberler ekibine en içten teşekkürlerimi sunuyorum!”