Stark-Watzinger: “Eğitim ve araştırma için daha fazla para”

Captain123

New member
BMBF 2023 bütçesine ilişkin ikinci ve son istişareye ilişkin konuşmayı buradan okuyabilirsiniz:

“Sayın Başkan Hanım, değerli meslektaşlarım! Tam bir yıl önce koalisyon anlaşmasını sunduk. O zamanlar dünya farklıydı ama bizim yol gösterici ilkemiz hâlâ bu. Bu yol gösterici ilkeyi uygular ve kendimize sorarsak – ki zaten söylendi -: “Artı tarafta neyimiz var? O zaman çok açık: Eğitim yoluyla ilerleme istiyoruz ve bilgi ve yenilik yoluyla bir gelecek istiyoruz. Ve şunu söyleyebiliriz: Onca krize rağmen eğitim ve araştırma daha fazla para alıyor.

BAföG reformu şimdiden yürürlüğe giriyor. Daha fazla kişi BAföG alabilir. Daha fazla para ve bir acil durum mekanizması var. Yurtdışında geçirilen süre için Erasmus+ için daha fazla para var. Öğrenciler ve kursiyerler için çok önemli bir deneyim. Ülkelerle görüşmelerde atılımlar yaptık. Gelecekteki sözleşmede “Güçlendirme çalışmaları ve öğretimi”, dinamizasyona karar verildi.

Kadın hocalar programını geliştirmeye devam ediyoruz. Mükemmellik stratejisini sürdürüyoruz. Başarılı olduğu için genişletiyoruz. Birkaç gün içinde, çok önemsediğimiz Mesleki Eğitimde Mükemmellik Girişimi’ni de tanıtacağız.

Bir koalisyon olarak, yeni bir eğitim işbirliği kültürü üstlendik. Başlangıç fırsatları programı gibi programların üstesinden gelmek için bu trendin tersine çevrilmesini de başlattık. Dijital pakt bize hızlı bir iğne ile bir şey örülürse paranın gelmeyeceğini öğretti. – Biraz temizlik yapmak zorunda kaldık. Sürekli iyileştirmeler yapmak yerine, herkesin katılımıyla gerçekten iyi hazırlanmak önemlidir.

Yeni kümelerle MINT eylem planı 2.0 diyorum, şu anda Almanya genelinde 53 tane var. Dürüst olmak gerekirse, kalbime yakın bir konu olan ekonomik eğitimi güçlendirdiğimiz için memnunum. Gelecek stratejisinin bir taslağı mevcuttur. Teknoloji gündemimiz görev odaklı, departmanlar arası ve açıkça tanımlanmış hedeflerle – bir ilk; Eski koalisyon biliyordu, CDU liderliğindeki meclis bilmiyordu – üniversitelerden transferdeki yeniliklerle ve federal hükümetteki oylama devam ediyor ve biz paydaşları ilk günden dahil ediyoruz.

DATI için hazırlık çalışmaları tamamlandı. Şimdi detaylara inelim. Finansman ortamında bir yenilik ortaya çıkıyor.

Bütün bunlar on bir ay sonra kredi tarafında. Bayanlar ve baylar, bu zor haftalarda bunları bu kadar yapıcı bir şekilde sıfırdan başlatabildiğimiz için koalisyon ortaklarına, ortaklara teşekkür etmek istiyorum.

Aynı zamanda kriz yönetimi de yapılıyordu. Öncelikle Korona. Hedefimiz: Ülkemizdeki özellikle gençler ve çocuklar için olabildiğince normallik. Ardından Ukrayna’nın işgali geldi, enerji maliyetleri yükseldi. Amacımız, BAföG alıcılarını dahil etmekti, böylece iki kez ısınma yardımı ve ayrıca tüm öğrenciler ve tüm teknik öğrenciler için 200 Euro aldılar. Genç nesil yine ne pandemide ne krizlerde ne de başka bir durumda ihmal edilmemeli bayanlar baylar.

Okulların sıcak kalması ve kolejlerin elektriği için ödeme yapabilmesi gerekiyor. Acil gaz yardımı ve gaz ve elektrik fiyat freni için bilimsel kurumları dikkate aldık. Üniversite dışı araştırmalar için de bir zorluk fonu vardır.

Bu nedenle koalisyon olarak bizim için net olan şudur: En büyük krizlerin üstesinden geleceğiz ve hedeflerimize her zaman sadık kalacağız. 2023’te eğitim ve araştırma için ayrılan yaklaşık 21,5 milyar Euro’nun anlamı budur. Bu bizi tekrar karanlığa sokar. Eski federal hükümette bir eksi vardı – savaştan önce, enerji krizi olmadan.

Ve sevgili Sendika, konuşmalarınızı yeni dinledim. Temizleme oturumundaki isteklerinize bir göz atın.

Bu bütçenin yüzde 1’inden daha azını değiştirmek istediniz ve aslında yeni fikirleri finanse etmek istediğinizden çok daha fazla karşı finansman teklifinde bulundunuz. Bütçe için daha az para – eğitim ve araştırma için fikirleriniz böyle görünüyor. Biz ise savaşa ve tüm sonuçlarına rağmen eğitim ve araştırmayı güçlendiriyoruz.

Ülkemizin bilimle dolu bir geleceğe ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Araştırma, zor zamanlarda bile burada bir ışıktır. Ek fonlar sayesinde, daha da iyi bir iklim araştırması için GRACE-I’e katılabiliyoruz. Wendelstein 7-X ile geleceğin teknolojilerine yönelik araştırmaları destekliyoruz; çünkü bugünkü hidrojenimiz yarın nükleer füzyon olacak. Önümüzde SunShot projesi var. Anahtar kelime, biyoteknolojide ve diğer birçok alanda da “teknoloji açıklığı” dır. Bu koalisyon, ülkemizin ancak araştırma ile daha iyi bir geleceğe sahip olabileceğini biliyor.

Memleketim olan Taunus’ta, ilk hidrojen trenleri yakında düzenli seferlerine başlayacak. Almanya’nın hidrojen cumhuriyeti yavaş yavaş şekilleniyor. Bu arada, finansman ne zaman başladı biliyor musunuz? 1974, sosyal liberal bir koalisyon altında -Yeşiller kesinlikle o sırada oradaydılar- gelecek duygusuyla. Fırsatlar Bakanlığı şu anlama gelir: yarının atılımlarının temellerini atmak, tercihen hidrojenden daha hızlı, tabii ki. İyi araştırma bazen yalnızca on yılda meyvesini verir; ama bugün hala ele alınması gerekiyor. Hep birlikte bunun için çalışıyoruz.

Bütçe, özel zamanlara rağmen bize bunun için alan sağlıyor. İşbirliğiniz için hepinize teşekkür ederim. Ancak yine de biraz daha teşekkür etmek istediğim insanlar var ve bunların hepsi, son on bir aydır her gün tüm bunlara sahip olmamızı sağlamaya motive edici bir katkı yapan Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı çalışanlarıdır. yolda getirebilir. BMBF ekibine çok teşekkürler!”