Stark-Watzinger: Eğitim ve araştırma için 20 milyar euro

Captain123

New member
“Sayın Başkan Hanım! Değerli meslektaşlarım!

Şimdi epeyce dinleyebildim ve hemen birine veya diğerine cevap vermek istiyorum. Ama başlangıçta benim için önemli olan bir şey var: Sadece teşekkür etmek istiyorum. Taslak bütçe için teşekkür ederiz. Sevgili meslektaşlarım, eğitimi ve araştırmayı ciddiye aldığınız için teşekkür ederiz.

Bir söz vardır: az bazen çoktur. – Bugün burada, evdeki bazı insanlar için bazen daha fazlasının daha az olduğunu öğrenmek zorunda kaldım. Çünkü -gerçeklere dönecek olursak- bu yıl eğitim ve araştırmaya 20.3 milyar euro yatırım yapıyoruz. Bu, Corona öncesi son bütçe olan 2019’daki orta vadeli mali planlamanızdan 2 milyar avronun üzerinde daha fazla. Bu, pandeminin istisnai zamanı değil, bizim ölçütümüz olmalıdır.

Pandemiden arındırılmış olarak 2022’de fonlarımızda net bir artış var. Ve bu yukarı yönlü yönü koruyoruz. 2026 yılına kadar, araştırma ve geliştirme yatırımlarını 2025 yılına kadar gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 3,5’ine çıkarmak için önceki hükümetten 4 milyar avronun üzerinde daha fazlasını planlıyoruz. Sözlerimizi tutuyor, geleceğe yatırımları garanti altına alıyoruz.

Ama önce 2022’ye. Daha fazla para her zaman güzeldir. Ancak eğitim ve araştırma politikasının başarısı her şeyden önce doğru önceliklerin belirlenmesine bağlıdır. Yani bu bütçe iyi bir bütçe. Ve o da eskisinden daha iyi biri. Çünkü en önemli zorluklardan biriyle karşı karşıyayız: iklim değişikliğini daha iyi anlamamıza ve doğru kararlar almamıza yardımcı olan araştırma. Böylece statükoyla dalga geçmiyoruz, refahı yeni teknolojilerle çevre korumayla uzlaştırıyoruz. Bu bütçe iyi bir bütçe çünkü “Polarstern II”nin yapımı için ihaleye çıkabiliriz.

Bu, iklim araştırmalarında yeni boyutlar açan bir gemi yaratıyor. Ve bu iyi bir bütçe çünkü enerji teknolojileri ve yeşil hidrojen araştırmaları için daha fazla paramız var. Yüzyılımız için bir fırsat olarak yeşil hidrojen! Çünkü bir şey açık: mavi gezegenimizi ancak yeniliklerle koruyabiliriz.

Hırslı ve yenilikçi bir ülke olarak, büyük soruları cevaplama görevini kabul ediyoruz. Bunu yapmak için daha fazla cesarete, egemenliğe ve yeni ittifaklara ihtiyacımız var. Yeni egemenlik, Almanya’da ve Avrupa Birliği’nde anahtar teknolojileri anlayabilmemiz, geliştirebilmemiz ve üretebilmemiz gerektiği anlamına geliyor. Bu nedenle kilit teknolojiler için araştırmalara yatırım yapıyoruz: AI, kuantum, siber güvenlik, mikroelektronik veya biyoteknoloji.

Teknolojik egemenlik, ortaklarımızı özgürce seçmemize izin verir; ama bu tüm işbirliklerinin sonu değil. Tam tersine, ortak çıkarlara, ortak değerlere sahip yeni ittifaklar gerektirir. Avustralya ile yeşil hidrojen ve biyoçeşitlilik üzerine araştırma işbirliğinin yanı sıra ABD ve Kanada ile temaslar da bundan kaynaklanmaktadır. Çünkü evet: Fosil yakıtları kısa vadede zor ülkelerden almak zorundayız. Ancak hedefimiz çok açık: diğer demokrasilerden gelen temiz enerjileri kullanmak istiyoruz. Bu bizim görevimiz.

İyi ortaklık, konu transferler olduğunda da anahtar sözcük budur. Mükemmel bilimimiz var; ancak yeni şeyleri uygulamaya ve piyasaya daha sık ve daha hızlı getirmek mümkün olmalıdır. Alman Transfer ve İnovasyon Ajansı, kısaca DATI, yeni ortaklıkları hızlandırmayı ve bölgesel inovasyon ekosistemleri kurmayı ve genişletmeyi amaçlıyor. Hedefimiz: Küçük başlayın ama büyük düşünün.

Ve Bay Jarzombek, sözlerinizi insani terimlerle gerçekten uygunsuz buldum; Bunu şimdi söylemeliyim.

Üçlü adımlar yerine sıçramalar: Sıçrama inovasyonları ajansımıza bunun için daha fazla hareket alanı tanınacak. Şu anda SprinD özgürlük yasası üzerinde çalışıyoruz; çünkü yeniliklerle dolu bir on yılı başlatmak istiyoruz. Biz bu bütçeyle bunun temelini atıyoruz.

Eğitime bakarsak, burada da apaçık ortadadır: Para tek başına kazanmaz. Almanya’nın öğrenci başına harcaması OECD ortalamasının üzerindedir. Ancak ortaya çıkan hizmetlerle, genellikle yalnızca sıradanlığa ulaşırız. Bu da paranın okullarda – ilkokullardan meslek okullarına kadar – ve üniversitelerde doğru kullanılması gerektiğini gösteriyor. Bu yüzden 2022 aynı zamanda güzel bir yıl. BAföG reformunu yüksek baskı altında başlattık: bu yasama döneminde bunun için 2,3 milyar avro, daha fazla fırsat eşitliği, daha fazla erişim, bu bütçede daha fazla esneklik için 2,3 milyar avro.

Başlangıç fırsatları programını sabırsızlıkla bekliyorum. 4.000’den fazla genel ve meslek okulunu güçlendireceğiz. Eğitim ve Öğretim için Gelecek Sözleşmesi, federal hükümet ve üniversiteler için planlama güvenliği sunar.

Sonuç olarak daha dün sunduğumuz için şunu söyleyeyim: İster dijitalleşme, ister iklim değişikliği, ister korona pandemisi olsun – ortasındaysanız kriz olarak görürsünüz; ama aynı zamanda kesintiden söz edilebilir ve yeni bir şey yaratılabilir. Ama nereye bakarsanız bakın tek bir şey görürsünüz: MINT her yerdedir; bu nedenle dün MINT eylem planını sunduk. Ekonomimiz ve sivil toplumumuz için daha fazla işbirliği, ailelerin dahil edilmesi, daha fazla kalite, araştırma ve birliktelik demektir.

2023 bütçesi için en kısa zamanda tekrar görüşmek üzere. Önceliğimiz devam ediyor: sağlam bütçe politikası ve yine de geleceğimize yatırım yapıyoruz. Biz Fırsatlar Bakanlığıyız ve projelerimize hız veriyoruz. Gelen herkes davetlidir.

Çok teşekkür ederim.”