Stark-Watzinger: BAföG daha esnek, daha çekici ve daha modern hale geliyor

Captain123

New member
Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger'in 12 Mayıs 2022'de Almanya Federal Meclisi'nde 27. BAföGÄndG'nin 1. okumasında yaptığı konuşma.

Değerli Sayın Başkanım, Değerli Meslektaşlarım! Son federal seçimlerde pek çok genç bu hükümete oy verdi ve güvendi. Bu nedenle misyon açıktı: Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı Fırsatlar Bakanlığı'dır ve bu nedenle BAföG reformu öncelik listemizin başında yer aldı.

BAföG, 50 yıldır ebeveynleri bunu finanse edemeyenlerin eğitim yollarını özgürce ve kendi kararlarıyla seçebilmelerini sağlayan merkezi araç olmuştur. BAföG özgürlük demektir; kararı veren ebeveynlerin cüzdanı değil, gencin kendisidir; BAföG fırsat eşitliği demektir.

Berlinli mimar Francis Kéré yakın zamanda prestijli Pritzker Ödülü'nü kazandı. Burkina Faso'dan geliyor ve Almanya'da eğitim alabildi. Bir röportajda ne dedi? “Eğitim her şeydir” ve “BAföG olmasaydı bugün Pritzker Ödülü sahibi olamazdım.” Milyonlarca kişi BAföG'den yararlandı; ülkemiz bundan faydalandı. Eğitime harcanan her euro iki kez yatırıma dönüştürülüyor.

BAföG reformu için 2,3 milyar euro planlanıyor

Ama olduğu gibi: dinlenme yok. Zaman değişir; Ek vergiler gereklidir. BAföG'de bu konu uzun süredir ihmal edildi, bu nedenle aciliyet kazandı. Koalisyon anlaşmasında yapısal reform konusunda mutabakata vardık. Şimdi mümkün olduğu kadar çok insanın ilerlemeden mümkün olan en kısa sürede yararlanabilmesi için ilk önemli adımı atıyoruz.

Bu yasama döneminde reform için 2,3 milyar avro, daha fazla özgürlük ve daha fazla fırsat eşitliği için 2,3 milyar avro planlanıyor. Bu şu anlama gelir: İlerleme vaadinde bir sonraki adımı atıyoruz. Çünkü kimse nereden geleceğini seçemez; ama nereye gideceğini seçebilmeli.

Tam olarak ne planlanıyor? Hem finansman oranlarını hem de bundan yararlanan kişi sayısını artıracağız. Ebeveynlerin gelirine ilişkin ödenekleri yüzde 20 gibi muazzam bir oranda arttırıyoruz; Bu, BAföG'ün erişimini önemli ölçüde artırır. Bu şekilde, anne ve babalarının geliri kötü olduğu için eğitimleri tehlikeye giren pek çok kişiye de ulaşabiliyoruz, ancak bu yine de bu ciddi yükün altından kalkmaya yetmiyor. Maksimum finansman miktarı da önemli ölçüde artarak yüzde 8 artarak 931 avroya çıkacak. İhtiyaç oranlarını, çocuk bakım ödeneğini ama her şeyden önce konut yardımını artırmak istiyoruz; Çünkü kiralar ve enerji maliyetleri artıyor. BAföG dışındaki öğrencilere ısınma yardımını da bu yüzden veriyoruz.

BAföG hayata uyum sağlamalı

Ve hayatının ilerleyen dönemlerinde eğitim almaya veya eğitim almaya karar verenleri desteklemek istiyoruz. Bu nedenle yaş sınırını 45'e çıkarıyoruz. Bir şey açık: BAföG hayata uyum sağlamalı, tersi değil.

Buna basit prosedürler de dahildir. Bir keresinde bir BAföG başvurusu hazırladım ve test olarak doldurdum. Bu oldukça iyi gitti; ama sonra onu iletmek istediğiniz nokta gelir. Burada, öğrencilerin ya çıktı alıp postayla göndermeleri gerekiyor ya da genellikle sizde olmayan E-ID'li bir kimlik kartlarına sahipler; dijitalleştirme iyi niyetli ama kötü yapılıyor. Aslında neredeyiz? Reformla birlikte başvuru artık tamamen dijital olacak. Dijital çağda yaşıyoruz.

Son bir şey benim için önemli: 20 yıl sonra artık karmaşık bir başvuru süreci olmadan kalan borçlarınızın affedilmesi artık daha kolay olmalı.

Değişiklikler sonbahardan itibaren yürürlüğe girecek

BAföG zamanımıza geldi: daha esnek, daha çekici ve daha modern. Değişiklikler sonbahardan itibaren yürürlüğe girecektir. Bu bir başlangıç, bir ilk ama geliyor.

Ayrıca, öncelikle gelecekteki krizlere daha iyi hazırlanabilmek için BAföG ile bir acil yardım aracı planlıyoruz, ikinci olarak eğitime başlama yardımını planlıyoruz – eğer gençleri taşınmak, kaydolmak veya kaydolmak için parası olmayan ailelerden geliyorlarsa desteklemek istiyoruz. BT ekipmanı – ve Üçüncüsü, BAföG'nin maksimum süresi ve konu alanları değiştirilirken ve tabii ki ebeveynden bağımsız bileşen konusunda daha fazla esneklik planlanıyor.

Bir şey daha söylemek istiyorum – bu önemli – Haziran ayından itibaren Ukrayna'dan gelen mülteci öğrencilerin de BAföG alması gerekiyor. Bizim için açık olan bir şey var: Ülkemizdeki tüm gençler için iyi başlangıç koşulları yaratıyoruz.

BAföG adımı ileriye doğru dev bir adımdır

Şimdi bazıları şöyle diyor: Her şey çok az, özellikle de para çok az! – Evet, bu ucuz ve evet cebinizdeki her euro elbette her zaman iyidir. Ancak ödeyenlerle bir şeyler alanlar arasında doğru dengeye ihtiyacımız var ve bunu tekrar tekrar dengelememiz gerekiyor. Ancak eğitimin herkes için faydaları ortada ve ülkemizdeki insanlar bunu desteklemekten çok mutlular.

Bu nedenle: katılıyorum! BAföG'ün bu ilk adımı ileriye doğru atılmış dev bir adımdır. Tartışmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Çok teşekkür ederim.