Son dakika! Seyahat Parkı davasında bir daha karar çıkmadı

Muqe

Global Mod
Global Mod
Osman Kavala ile birlikte toplam 17 kişinin yargılandığı Seyahat Parkı Davası 25 Nisan pazartesi gününe ertelendi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, davanın tek tutuklu sanığı iş insanı Osman Kavala Ses ve İmajlı Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıld. Ali Hakan Altınay, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Ayşe Mücella Yapıcı’nın içinde bulunduğu tutuksuz sanıklar da hazır bulundu.

Osman Kavala’nın eşi Ayşe Buğra, CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, CHP Milletvekilli Sezgin Tanrıkulu, yabancı konsolosluk temsilcileri, hayli sayıda gazeteci de duruşmayı takip etti.

Savcının mütalaasına karşı birinci savunmayı yapan Ali Hakan Altınay, savcılığın kendisinin Açık Toplum’da müşavere heyeti ve idare şurası başkanlığı, Anadolu Kültür’de idare konseyinde olduğunu sav ettiğini, lakin her ikisinde de olmadığını belirterek “Sadece beraatimi talep etmiyorum, kallavi bir de özür bekliyorum” dedi.

Osman Kavala, temele ait yaptığı savunmada şunları söylemiş oldu:

‘İKİNCİ İDDİANAME BENİM TUTUKLANMAM İÇİN HAZIRLANMIŞTI’

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) sonucunın akabinde davanın süratle karara bağlanmasına karar verildi. öne sürülen nedeniz birleştirilen evraklar ayrıldı. İkinci iddianamenin kullanım mühleti bitmiş oldu. İkinci iddianame benim tutuklanmam için hazırlanmıştı. Bunu yapmak için de Seyahat protestolarına katılan binlerce kişi itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. Seyahat protestoları kamuoyunun gözü önünde gerçekleştiğinden, o periyot bu protestoların bir darbe teşebbüsü olduğuna yönelik komplo teorisi tutmadı; hükümet de bu komployu benimsemedi. Yoksa Başbakan kendisini devirmek isteyenlerle görüşür müydü?

‘POĞAÇA VE MASKELERLE GİTTİĞİM GEZİ’NİN MADDİ GEREKSİNİMLERİNİ KARŞILADIĞIM SAVI SAÇMALIK’

Keza George Soros da 2015’te Türkiye’ye geldiğinde hükümet yetkilileri ile görüşmüştü. Seyahat’in dışarıdan yönetildiğine dair kanıt gösterilemedi. 80 ile yayılan protestoları yönlendirdiğim argümanı akla uygun değildir. Yalnızca poğaça ve eczaniçin alınmış maskelerle gittiğim Gezi’nin maddi gereksinimlerini karşıladığım argümanı saçmalıktır. Protestoculara akıl hocalığı yaptığım sav ediliyor. 30 yıl sivil toplum kuruluşlarında çalışmış biri olarak görüşlerimi kamuoyuyla, siyasetçilerle paylaşırım. İddianamede de açıklandıği üzere hükümet yetkilileriyle de toplantılara katıldım.

‘SUÇA TAKVİYE VERMEMLE İLGİLİ KANIT ORTAYA KONAMAMIŞTIR’

Kabahat hareketine takviye vermemle ilgili bir kanıt ortaya konamamıştır. Taksim yayalaştırma projesine açık bir biçimde karşı çıktım, toplantılara katıldım. Meskenime yakınlığı niçiniyle hareketleri gördüm. Parka bir masa götürdüm. Fidan ekme aksiyonuna şahsen katıldım. hiç bir faaliyetimi saklı kapılar arkasında gerçekleştirmedim.

‘SOROS SAVI, PROTESTOYA KATILANLARIN İTİBARSIZLAŞTIRILMASINA YÖNELİK BİR İDDİADIR’

Seyahat Parkı, üstünde birkaç ağacın bulunduğu, boş bir arsa değildir. Milyonlarca İstanbullunun yararlandığı, kamu için büyük ehemmiyete sahip bir alandır. Bu parkın tahribinin engellenmesi, yapılaştırmanın durdurması, parkın park olarak kalması kamu faydasına olmuştur. Seyahat protestolarının George Soros tarafınca düzenlendiği savı, protestoya katılan vatandaşlarımızı itibarsızlaştırmaya yönelik bir argümandır. Bu sav, araştırma kararı ulaşılmış rastgele bir kanıta değil, Soros’un Arap Baharı ardındaki kişi olduğu algısına dayanmaktadır ve iddianamede de bu biçimde yer almıştır.

‘SOROS’UN SORGULANMAMIŞ OLMASI KANAATİMCE ÖNEMLİ BİR VAZİFE İHMALİDİR’

Türkiye’yi ziyaretinde vakfın çalışmalarını değerlendirdiği toplantılar haricinde Soros ile hiç bir irtibatım yok. Benim dışımda hiç bir vakıf üyesiyle konuşmuş olmaması, Soros’un sanıklar içinde olmaması, bu savları yazanların da argümanlara inanmadığını gösteriyor. 15 Temmuz darbe teşebbüsünde bu kadar değerli rol oynadığına inanılan bir kişinin sorgulanmamış olması, kanaatimce savcılık mesleğinin tabiatına karşıt önemli bir vazife dikkatsizliğidir.

‘HAYATIMIN 4,5 YILINI CEZAEVİNDE GEÇİRMİŞ OLMAM TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN BİR KAYIPTIR’

hayatımın 4,5 yılını cezaevinde geçirmiş olmam benim için telafisi mümkün olmayan bir kayıptır. Bana teselli sağlayacak yegâne şey, yaşadıklarımın yargıdaki vahim meselelerin daha âlâ anlaşılmasına katkıda bulunması ihtimalidir.”

Tutuksuz sanıklar Mücella Yapan, Can Atalay ve Tayfun Kahraman da duruşmada temele ait ortak savunma yaptı. Yapılan ortak savunma şöyleki:

‘NİYETİNİZİ VE KAYGINIZI BİLİYORUZ’

Niyetinizi ve kaygılarınızı biliyor, bu beyhude gayretlerinizi reddediyoruz. Zira Gezi’yi yaşadık, biliyoruz. Seyahat Direnişi, bu ülke tarihinin en demokratik, yaratıcı, eşitlikçi ve en kapsayıcı barışçıl kitlesel hareketi. Daima birlikte konuşup karar vermenin, fikri ve ömrü paylaşmanın, yaşama her boyutu ile sahip çıkmanın duvar yazısı olmuş hali, ölümcül polis şiddetine karşı her kentte yankılanan barışçıl ve haklı reaksiyonun ismidir.

‘BU TEZLER BİR ZÜMRENİN ESERİ’

Tez makamı çaresizce ve tekraren tez etse de içeriden yahut dışarıdan bir şefi, reisi, talimat vereni, zirve örgütü, finansörü yoktur. Bu tez, tüm olayların akışına, mantığın hudutlarına aykırı. Hayali senaryolara dayanan suçlamalar, terör, darbe, dış güçlerin oyunu üzere temelsiz ithamlar ve tarafsızlığı fazlacatan tartışmalı hale gelmiş yargısal zorlamalar Seyahat Direnişi’nin tarihî gerçekliğini değiştiremez.

‘GERİLİMİ ARTIRAN POLİSİN ŞİDDETİ VE HÜKÜMETİN AÇIKLAMALARI’

Gezi’yi büyüten ve kitleselleştiren, Taksim Dayanışması yahut ferdi iştirakçilerin toplumsal medyadan yaptığı dayanak davetleri değil, toplumsal tansiyonu artıran polis şiddeti ve devrin hükümetinin bu tansiyonu yatıştırmaktan uzak açıklamalarıydı. Şu açıktır ki Seyahat Parkı hareketlerinin tasarlanmış bir komplo olduğu tezini öne sürmek gerçek dışıdır. Tümü ile barışçıl prosedürlerle kaçak inşaata itiraz eden yurttaşlara en evvel kimliği bugün dahi bilinmeyen sivil şahıslarca saldırıldı, bu akının çabucak akabinde Fethullahçı polis şeflerinin sevk ve yönetimiyle haksız, izansız ve provokatif polis şiddeti başladı.

‘HİÇBİRİMİZİN KURSAĞINDAN 5 KURUŞ FON GEÇMEDİ’

yinelıyoruz: Taksim Dayanışması bileşenleri, talepleri, basın açıklamaları, aktiflikleri belirli, bilinen, aleni, legal, yasal ve demokratik bir yurttaş ve kurum dayanışmasıdır. Etkinliklerimiz ve çağrılarımız bütünüyle yasal, legal ve barışçıldır. Taksim Dayanışması tarafınca alınan kararların hiç biri kapalı kapılar arkasında alınmadı, alınmaz da. Seyahat mühletince hiç bir biçimde fon kullanılmadı, hiç birimizin kursağından beş kuruş fon geçmedi. Seyahat Direnişi fon ile, para ile açıklanamaz.

‘SİZ ANLAYAMAZ OLDUNUZ LAKİN RANTI DEĞİL EKMEĞİ BÖLÜŞMENİN BEŞERE ONUR VEREN BİR YANI VARDI’

Tahminen şimdilerde siz anlayamaz oldunuz lakin rantı değil ekmeği bölüşmenin beşere onur veren bir yanı vardır. Bu kadar benzemezin, farklı dünya görüşünün ve çoğulcu talebin bir ortaya gelmesini sağlayan Taksim Dayanışması yahut bu üç kişi değil, siyasal iktidar. Orantısız güç kullanması, provokasyonun ta kendisiydi. O provokatif müdahalelere kolluğu sevk ve yönetim eden tüm şeflerin, müdürlerin Fethullahçı çete mensubu olduğunu ondan sonrasında daima bir arada öğrenmedik mi? Reaksiyonların yalnızca Taksim’de değil tüm Türkiye’de büyümesinin sebebi, anılan provokasyonun birinci elden sorumlusunun polis şefleri, onları bu bakılırsavlere getirenler ve ‘Emri ben verdim’ diyenler olduğu açık. Bu davayı reddediyoruz. Biz, amansızca bu ölümlere ve faydalanmalara niye olanların adil bir biçimde yargılandığı günleri de goreceğiz.

‘İDDİANAME VE MÜTALAA AKLA, VİCDANA SIĞMIYOR’

Bu iddianame ve temel hakkında mütalaa akla, vicdana sığmıyor, adalet barındırmıyor, bilime dayanmıyor, insan olmanın gereklerine hürmet duymuyor. Seyahat Parkı protestolarına katılan milyonlarca insan, yurttaşlık haklarını savunuyordu. Bu, her bir yurttaşın sorumluluğudur. Biz, sorumluluğumuzu yerine getirdiğimiz için yargılanıyoruz. Tez makamının kurmaya çalıştığı komplo teorisi ve şahsen karşı karşıya olduğumuz ağır ceza tehditleri karşısında yine söylüyoruz; biliyoruz ve inanıyoruz ki Seyahat eşitlik, özgürlük, adalet ve demokrasi için bu ülkenin sönmeyecek umududur.”

Temele ait beyanda bulunan öbür sanıklar da yaptıkları savunmalarında atılı suçlamayı kabul etmediklerini söyleyerek beraat talep etti.