Son dakika! CHP önderi Kılıçdaroğlu’ndan adaylık açıklaması: Altılı masa ismim üzerinde uzlaşırsa hazırım

Muqe

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “İlker Karagöz ile Çalar Saat” programına konuk oldu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu biçimde:

“Biz çabucak hızlı bir biçimde hasar tespit kurulu dataları getirecek. Birinci yapacağımız şeylerden biri israfın önlenmesidir. Bütün partilerin bu hususta çalışmaları var. Yazılı bir metne dökülecek o genelgeyi çıkaracağız. Devlette israf felaket durumda. Araçlardan bir iki tanesi kalır geri kalanı satarsınız. Bir kişi için 13-14 uçak tutulur mu. Bir de diyorlar ki biz dindarız.

İsraf haram değil mi ya. Sen bir çocuğun yatağa aç girdiği yerde nasıl 13-14 uçak tutarsın. Prestij saygınlıktır. Prestij oburlarının size prestij etmesidir. Siz bugün dediğiniz yarın değiştirirseniz, yolsuzluk gırtlağa kadar gelmiş bunlara göz yumarsanız kim size hürmet duyacak! Yalnızca beyefendi oturuyor etrafındaki 5-6 kişi emredersiniz diyor .O sanıyor ki Türkiye, dünya bu biçimde.

İktidara geldiğimizde nazaranceksiniz bir vatandaşlar rahat nefes alacak; iki, genelde iş dünyası da dahil olmak üzere toplumda rahatlama olacak, otoriter yapı sona erecek. goreceksiniz dolar da avro da makul seviyelere gelecek.

(MHP başkanı Devlet Bahçeli’nin “Kılıçdaroğlu kesinlikle sorgulanmalıdır” tabirine yanıt)

Doğrudur tabi sorgulanmalı. Kılıçdaroğlu diyor ki Süleyman Şah türbesi niye kaçırıldı? Askeri hastaneleri kapattınız dünyada askeri hastanesi olmayan tek ordu Türk ordusu evet sorgulanmalıyım. Bunu söylüyorum. Kabahat mu işliyorum bunu sormak kabahatse evet hata işliyorum. Siz ne yapıyorsunuz pekala? Kılıçdaroğlu beşli çetelerin adamı değildir. Sizler üzere beşli çetenin önünde duran beşerler değildir. Evet sorgulanmalıdır.

Beni sorgulamak istiyorsanız yüreğiniz var ise niçin televizyonlarda karşıma çıkmıyorsunuz? Hodri meydan, Lakin yapamazlar, şakşakçıları bulmuşlar efendim Kılıçdaroğlu sorgulanmalıdır. Sorgulayın efendin. Gelsin. Gelemez gelemez. Çükü ben haklıyım.

(Bahçeli’nin “Hesaplaşmanın kapılarını aralamak istiyor” sözüne yanıt)

Hangi hesaplaşma? Bunlar akıllarını peynir ekmekle yemişler. Bunlar yalnızca iftira atarak bir yerlere gidebilir miyiz kanısında.

Ben bu ülkenin çıkarı için geleceği için çaba ediyorum. Ben bu ülkeyi barıştıracağım, yetmedi mi bu kadar kutuplaşma?

(6’lı masada çatlak var mı?) Demokrasi hak hukuk adalet istiyoruz. Bir avuç çeteye çalışan bir iktidarı değil 85 milyon şahsa hizmet veren iktidar istiyoruz. Hem bunları isteyeceğiz daima oturup hengame edeceğiz. Akıl var mantık var. Buyursunlar kendileri de yapsın niçin bildiri yayınlamıyorlar niçin bir ortaya gelmiyorlar. Sorun sistem. Sorun parti ya da ittifak değil sorun sistem. Bu sistem Türkiye’yi felakete gdolayıyor.

(“Gürsel Tekin’in “HDP’ye bakanlık” ifadesine) Karar alınırken altı önder oturup karar alacağız. ötürüsıyla şu yahut bu rastgele bir biçimde ironi de yapabilir diğer bir konuşma da yapabilir. Burada değerli olan altı başkanın karar almaları. Ve aldıkları kararları kapı ardında değil kamuoyu önünde duyurmaları. Madem devlette saydamlığı savunuyoruz kendi ortamızda da saydam olmalıyız. olağan olarak oturup konuşacağız gerekirse tartışacağız. Altı başkan oturur konuşuruz, ki biz altı başkan bir ortada yalnızca bugün değil geleceği de nasıl inşa edeceğimizi anlatıyoruz.

(Kılıçdaroğlu 6’lı masanın adayı mı?) 6 önder bir ortaya geleceğiz. Hepimiz sağ duyulu insanlarız. Cumhurbaşkanlığından hayli daha değerli olan sistem. Cumhurbaşkanının egosu olmaması lazım. 5 başkana de topluma da taahhüt etmesi lazım. 6 başkanın ülkenin geleceği konusunda ne vakit toplandığını hangi bildiri yayınladığı tarihe geçecektir. Oturacağız ben verdiğim kelamı tutan bir beşerim.

Tutmazsanız itibar kaybedersiniz. Uzlaşma külçeşidini temel alarak ülkemizi aydınlığa çıkarmak zorundayız. Soyulan bir devlet var bu soyguna dur dememiz lazım. Şayet 5 önder isterse olağan olarak aday olurum.

Mallarını yurt dışına kaçıranlar var paralarını oraya götürenler var. Getireceğim her kuruşuna kadar o paraları. Altılı masa ismim üzerinde uzlaşırsa hazırım. Devletin nasıl yönetilmesi gerektiği muhakkak.

Son dakika haberinin bilgileri hazırlanıyor…