sıradan Karton Modlamasıyla Intel Stok Soğutucu Sessiz Hale Gelebiliyor

Samuag

New member
Modlama yapan ve retro oyunlar geliştiren Patrick Bene, Intel Laminar RM1 stok soğutucular için süratli ve kolay bir modlamanın detaylarını paylaştı. Pubby Games’in sahibi Bene, kağıt tabanlı gürültü azaltma tekniği bir blog gönderisiyle ayrıntılandırdı.

Patrick, Intel Core i5-12400 Alder Lake işlemciye sahip bir sistem kullanıyor. Yeni stok soğutucu kullanıcıyı tatmin edecek biçimde çalışıyor ve özel soğutma için masraf yapmak istemediğini belirtmiş.

Lakin Patrick, Laminar RM1’in tasarımı üzerinde düşünürken Core i9 yongaları için sunulan Laminar RH1’in etrafında bir plaka olduğunu fark etti. Core i9 işlemcilerle gelen soğutucuda ayrıyeten bir aRGB LED aydınlatma bulunuyor, fakat bunun performansa bir katkısı yok. Core i3, i5 ve i7 yongalarla gelen soğutucu ise açık hava plastik kanat dizaynına sahip.

Oyun geliştiricisi, Laminar RM1’in etrafında ek bir katman eklemenin bir tesir oluşturup oluşturmayacağını merak etti. Bene kağıt, makas ve bant kullanarak dışarı atılan havayı yönlendirmeye yardımcı olan ve onu fan kanatlarının yolundan uzak tutan bir fan katmanı yaptı. Gürültü konusunda ortadaki fark hayli barizdi.

Kağıt kesiminden bir kısım oluşturdum, uçları bir silindir oluşturacak biçimde bantladım. İncelik gerektirdi, lakin fan çarpmadan kağıdı soğutucunun içine sıkıca oturtmayı başardım. Yapıştırıcı da gerekmiyor!

Karton Katman YüksekliğiAzamî
CPU Sıcaklığı
Gürültü
Stok hali80 C+8 Db
2,50 cm85 C+0 Db
3.55 cm82 C+1 Db
4.30 cm80 C+2 Db
5 cm80 C+4 Db
7,5 cm ve üstü80 C+8 Db

Üstte Laminar RM1 kağıt modlamasıyla ilgili değişimleri gorebilirsiniz. Kartonun yüksekliğine nazaran sıcaklıklar artabiliyor, lakin gürültü düzeyinde kıymetli değişimler yaşanmış. Ayrıyeten blog gönderisinde gürültüye ait ses kayıtları da yer alıyor.